גנץ: "מי שמזלזל בהתקפה על תל אביב מקבל טילים לשרון"

יו"ר כחול לבן תקף את רה"מ עקב הפגיעה בבית במושב משמרת: "פשיטת רגל ביטחונית". בנט בזירת האירוע: "חמאס לא מורתע - מי שמורתע לא יורה טילים. להעביר לי את המפתחות"

  • פורסם ב:
  • 25/03/2019 07:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/03/2019 11:52
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, תקף הבוקר (שני) בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות הפגיעה הישירה של רקטה ששוגרה מעזה בבית בשרון. "נתניהו איבד את הביטחון ואזרחי ישראל חווים שוב אזעקה ופגיעה ישירה בבית, הפעם בשרון", כתב בטוויטר גנץ, השוהה בוושינגטון – שם נמצא גם ראש הממשלה, לקראת כינוס איפא"ק. "המציאות שבה חמאס הופך את ישראל לבת ערובה היא חסרת תקדים ובלתי נתפסת. מדובר בפשיטת רגל ביטחונית ונתניהו חייב לארוז מיד ולשוב לישראל כדי לטפל בהסלמה החמורה".

לפי גנץ, "מי שאינו מגיב בתוקפנות וכוח ומשלם פרוטקשן לחמאס, מתייחס בביטול להתקפות על תושבי הדרום, וזלזל בהתקפה על תל אביב מקבל כעת טילים על השרון. האם גם עכשיו תנוח דעתו עם הודעת חמאס על טעות, או שיואיל סוף סוף להתרכז בביטחון אזרחי המדינה ולא בעיסוק בענייניו המשפטיים. שולח החלמה מהירה לפצועים".

בתוך כך, נשיא המדינה שוחח עם ראש המועצה האזורית לב השרון, עמיר ריטוב, ואמר: "הבוקר אנחנו איתכם בלבנו גם בירושלים. יש לי שתי נכדות ונכד בישוב אצלך במועצה והבוקר אמרתי להם ללכת לבית הספר ולגן ושהכל יהיה בסדר". הנשיא קיבל מראש המועצה עדכון באשר למצב הנוכחי של הפצועים וכן על השתלשלות אירועי פגיעת הרקטה והתנהלות ארגוני החירום וההצלה וביקש מריטוב: ״מסור לכל תושבי המועצה להרים ראשם, אנחנו איתכם ולא נאפשר לטרור הנפשע הזה לרפות את ידינו. יש לכם יופי של מנהיגות, אנא, המשיכו כך".

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט הדגיש ממקום נפילת הרקטה במושב משמרת את חשיבות הדריכות בעורף: "אני רוצה לומר לאזרחי ישראל, גם אם הם גרים ברמת השרון, כששומעים אזעקה יורדים לממ״ד. זה מציל חיים". בנט ביקר את המדיניות הביטחונית כלפי עזה ואמר: "אנחנו מן הסתם נשמע היום עוד פעם את קברניטי הביטחון של ישראל מספרים לנו כמה חמאס מורתע. יש לי בשורה - חמאס לא מורתע. מי שמורתע לא יורה טילים. במשך עשור, הקברניטים הביטחוניים של ישראל לא יודעים מה לעשות עם עזה - זו השורה התחתונה. גם נתניהו, שהוא מדינאי טוב, הרים ידיים בנוגע לעזה. הגיע הזמן שיביא לי את המפתחות. אני יודע בדיוק מה לעשות. אנחנו חוזרים על קונספציית המנהרות, וגם אז הנחתי תוכנית בפעולת מנע עם תחבולה ותקיפות. אני אדע לטפל בעזה כמו שעשיתי בצוק איתן".

כמו כן, הוסיף שר החינוך: "מה שצריך לעשות כבר היום - כל בתי המחבלים ביהודה ושומרון בשנתיים האחרונות - להרוס אותם, לטפל בהנהגת חמאס בצורה תקיפה, לבטל את ההוראה השערורייתית של מערכת הביטחון שלא יורים במחבלים משגרי עפיפונים. אם היו מקשיבים לי לפני שנה שצריך לירות במשגרי עפיפונים, לא היינו מגיעים למצב הזה".

 השר נפתלי בנט מול הבית שנפגע במשמרת שבשרון
 

השר נפתלי בנט מול הבית שנפגע במשמרת שבשרון (חדשות 13 )

 

 

יו"ר העבודה אבי גבאי הגיע מוקדם יותר לזירת פגיעת הרקטה יחד עם חברי מפלגתו אלוף (במיל') טל רוסו ועמר בר לב, ואמר: "זאת תמונה קשה לראות בניין פה במושב בשרון הרוס מפגיעת טיל. נתניהו החזיר אותנו לשנות ה-50 כשלא היה ביטחון. כשאין מדיניות יש כל פעם אירוע חדש. כשאנחנו רואים את נתניהו אתמול בערב מסביר על הטילים של לפני שבוע, שהם היו טעות וזה בסדר, זה מה שחמאס מבין – הוא מבין שזה בסדר, וזה מה שהוא עשה. הטרור כאן הרים את ראשו. לא צריך מבצע קרקעי, חמאס רוצה למשוך אותנו לדברים האלה. נתניהו צריך לתת ביטחון ולא לעסוק במזוודות של כסף".

טל רוסו הוסיף במהלך הביקור: "אין מדיניות ואין ביטחון. תושבי המרכז ימשיכו להתעורר כל פעם ומה שחווים תושבי העוטף מתחיל להיות במרכז. בלי מדיניות הטפטופים יתקרבו למרכז ויהיה מבצע".

ח"כ יאיר לפיד כתב בחשבון הטוויטר שלו: "טיל על הבית של מירי תמנו בב"ש. ונתניהו לא הגיב. 500 טילים ופצמ״רים על ישובי עוטף עזה. ונתניהו לא הגיב. שני טילי פאג׳ר על ת"א. ונתניהו לא הגיב. אני בעד מדיניות שקולה ואחראית, אבל זו לא מדיניות שקולה. נתניהו פשוט לא מגיב ובדרך ישראל איבדה את ההרתעה. אנחנו נדע להחזיר אותה".

שר הביטחון לשעבר משה יעלון הוסיף: "נתניהו איבד את הביטחון. מי שהפך את אזרחי ישראל לבני ערובה של חמאס, מי שנכנע לסחטנות ומשלם פרוטקשן של מיליוני דולרים במזומן לרוצחים, מי שמתעלם מהפרת ריבונות יומיומית, מי שמזלזל כבר שנה בעפיפוני תבערה, מתעלם מבלוני נפץ, משריפת שדות, ממטענים על הגדר, מפצצות מרגמה ורקטות בעוטף עזה, מי שהיה נוח לו להאמין שהירי לגוש דן היה טעות טכנית - שלא יתפלא שאזרחי ישראל חוטפים רקטות ורצים למקלטים גם בשרון. נתניהו נכנע לטרור - הגיע הזמן למנהיגות חזקה, מנוסה ואחראית שתחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל".

שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, ציין: "הכתובת הייתה על הקיר. כל בר דעת הבין שאנחנו עומדים בפני הסלמה חמורה עם חמאס. עוד אתמול בבוקר הוצאתי מכתב בהול ליו״ר ועדת חוץ וביטחון בדרישה לכנס את הוועדה לישיבת חירום. אי אפשר לתעתע יותר באזרחי ישראל ולספר שגם הטיל הזה שוגר בטעות. אי אפשר להבליג על המהומות האלימות והקשות שהתרחשו במהלך סופ״ש ואי אפשר להבליג על פציעתו של קצין שב״ס על ידי אסירי חמאס. המדיניות התבוסתנית של הממשלה המנסה בכסף רב לקנות מעט שקט בדרום לפני הבחירות ולהקריב את ביטחונם של אזרחי ישראל אחרי הבחירות- זו פשיטת רגל מוסרית וביטחונית. אני קורא לממשלה להודיע על עצירה מיידית של תשלומי הפרוטקשיין, ביטול כל המחוות שנעשו והפסקת כל המגעים עם ארגון הטרור. כשהתפטרתי מתפקיד שר הבטחון, הזהרתי מפני המדיניות השגויה שאימץ הקבינט ועל אובדן ההרתעה הישראלית. הגיע הזמן לאמץ מדיניות אחרת, זו שהצעתי מלכתחילה".

יו"ר כולנו, השר משה כחלון, אמר: "מדובר באירוע חמור מאוד שצריך לגבות מחיר כבד ביותר מהצד השני. החמאס אחראי על הירי ואין לאיש ממנהיגיו חסינות. כל הארגונים ברצועה הם ארגוני טרור וכך צריך להתיחס אליהם, כולל החזרת מדיניות הסיכולים הממוקדים. האירוע הבוקר הוא תזכורת לכך שיש את האתגרים של החיים עצמם, את בעיות הביטחון השוטף, את הצורך לתת הגנה לכל אזרחי ישראל, את הכלכלה והחברה. אלה החיים עצמם. החיים של כל אחת ואחד מאיתנו". 

מלשכת ראש הממשלה, השוהה כאמור בארצות הברית, נמסר בתגובה לאירוע: "נתניהו מעודכן לגבי ירי הרקטות. ראש הממשלה מעודכן בהכל. בדקות הקרובות תתקיים התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון". בהמשך פרסם נתניהו הצהרה מצולמת והודיע כי קיצר את ביקורו בוושינגטון. "לפני דקות אחדות סיימתי שיחת עדכון והתייעצות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל", אמר. "הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה. לאור האירועים הביטחוניים החלטתי לקצר את הביקור בארה"ב. בעוד שעות אחדות אפגש עם הנשיא טראמפ ומיד לאחר מכן אשוב לארץ כדי לנהל את הפעולות שלנו מקרוב". 

כאמור, רקטה אחת ששוגרה הבוקר מרצועת עזה לעבר שטח ישראל פגעה בבית פרטי במושב משמרת שבשרון - וגרמה לקריסתו ולפציעתם של שבעה בני אדם, בהם שתיים שנפצעו באורח בינוני וחמישה, בהם ילדים, במצב קל. שני כלבים של המשפחה נהרגו מהפגיעה. טרם הפגיעה נשמעו אזעקות ברחבי השרון, מועצה אזורית עמק חפר והשכונות המזרחיות של נתניה

הפצועים פונו לבית החולים מאיר בכפר סבא לקבלת טיפול רפואי. האישה, כבת 60, פונתה כשהיא סובלת מפגיעות הדף, כוויות קלות ופציעות מרסיסים. פצועה שנייה, כבת 30 פונתה כשהיא סובלת מפציעות מרסיסים ברגל. בין חמשת הפצועים קל גבר בן 30, נערה כבת 12, ילד כבן 3 ותינוקת כבת חצי שנה. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות לתושבים וממשרד החינוך נמסר כי הלימודים ברחבי הארץ יתקיימו כרגיל. פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה.

תיעוד: כך נראה הבית שנפגע בשרון