רקטה ששוגרה מעזה פגעה בבית בשרון; פצועה בינוני, 6 קל

הרקטה גרמה לקריסתו של בית במושב משמרת. נתניהו יקצר ביקורו בוושינגטון: "מדובר בהתקפה נפשעת על ישראל - נגיב בעוצמה". מעברי כרם שלום וארז נסגרו עד להודעה חדשה

רקטה אחת ששוגרה הבוקר (שני) מרצועת עזה לעבר שטח ישראל פגעה בבית פרטי במושב משמרת שבשרון - וגרמה לקריסתו ולפציעתם של שבעה בני אדם, בהם אחת באורח בינוני ושישה, בהם ילדים, במצב קל. שני כלבים של המשפחה נהרגו מהפגיעה. טרם הפגיעה נשמעו אזעקות ברחבי השרון, מועצה אזורית עמק חפר והשכונות המזרחיות של נתניה. 

בעקבות ירי הרקטה הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה עד להודעה חדשה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, השוהה כעת בוושינגטון לרגל כנס איפא"ק, החליט לבטל את נאומו המתוכנן ולשוב לישראל לאחר פגישתו עם הנשיא דונלד טראמפ. הוא אמר כי "לפני דקות אחדות סיימתי שיחת עדכון והתייעצות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל. הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה. לאור האירועים הביטחוניים החלטתי לקצר את הביקור בארה"ב. בעוד שעות אחדות אפגש עם הנשיא טראמפ ומיד לאחר מכן אשוב לארץ כדי לנהל את הפעולות שלנו מקרוב". בהיעדרו של ראש הממשלה, ימלאו את מקומו בישיבת הממשלה השר יריב לוין ובכינוס הקבינט המדיני-ביטחוני השר יואב גלנט.

בווידיאו: דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו

שבעת הפצועים פונו לבית החולים מאיר בכפר סבא לקבלת טיפול רפואי. שישה הם בני משפחה אחת, מתוכה נפצעה בינוני הסבתא, כבת 60. מאוחר יותר התברר כי פציעתה מורכבת יותר משחשבו בתחילה, והיא הועברה לבית החולים בילינסון להמשך טיפול.  

זוג ההורים, כבני 30, שנפצעו באורח קל ושני ילדיהם, כבני שלוש וחצי שנה, נפצעו באורח קל. פצועה נוספת, בת 12, היא בת למשפחה השכנה ונפגעה אף היא באורח קל. בנוסף הוזנקו צוותי מד"א לטיפול במספר נפגעי חרדה בודדים ובשתי נשים כבנות 70 שנפלו ונחבלו קלות בדרכם למרחב המוגן ופונו לבית חולים לניאדו במצב קל. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות לתושבים וממשרד החינוך נמסר כי הלימודים ברחבי הארץ יתקיימו כרגיל. פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה. 

בתוך כך, חמאס והג'יהאד האסלאמי החלו בפינוי מפקדות צבאיות ברצועת עזה כהכנה לתקיפת צה"ל נגד מטרות של ארגוני הטרור וכל בכירים הארגונים ירדו למחתרת. שני אירועים שהיו מתוכננים להתקיים היום ברצועת עזה, הגעת המשלחת הביטחונית המצרית לסיכום ההבנות עם ישראל ונאום של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, צפויים להתבטל.

האירוע מתרחש ברקע המתיחות ההולכת וגוברת בבתי הסוהר, בשל המיסוך הסלולרי שהותקן בין כותלי הכלא והמאבק של שב"ס בהברחת הטלפונים לאסירים הביטחוניים. רק אמש נדקרו שני סוהרים בכלא קציעות על ידי אסירי חמאס – אחד מהם נפצע בינוני והשני קל. חבר הלשכה המדינית של חמאס והאחראי מטעמה על סוגיית האסירים הפלסטינים, מוסא דורין, מסר כי "בבתי הכלא הישראליים מתבצעות כרגע התקפות פראיות חסרות תקדים נגד אסירים בלתי חמושים, וכי התנועה מטילה על ממשלת ישראל ועל שב"ס את האחריות לחייו של כל אסיר פלסטיני". הג'יהאד האסלאמי הוסיף כי הוא מטיל את האחריות לשלום האסירים הפלסטינים על ישראל. לפי ההודעה, "מדובר בהסלמה מסוכנת שהאחראי הישיר לה הוא גלעד ארדן הטרוריסט וממשלת הכיבוש".

בווידיאו: אזעקה במושב משמרת (צילום: ברק וייס)

הפראמדיקים של מד"א אוהד ביין, רפי שבע ואסי דבילנסקי שהגיעו לזירה סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו הרס, מחוץ לבית ראינו שישה בני משפחה שהצליחו לחלץ את עצמם מהבית, הם סיפרו שהיו בדרך למרחב המוגן כשלפתע שמעו את הפיצוץ וחלק מהמבנה קרס. הם יצאו מהבית וחלקם נכנסו לבית הסמוך, כולם היו בהכרה מלאה וסבלו מפגיעות הדף, רסיסיםף כוויות קלות וחבלות, ביצענו סריקה אחר הנפגעים וערכנו מיון ראשוני, לאחר טיפול ועזרה ראשונה בשטח פינינו את הנפגעים לבית החולים". 

מנכ"ל מד"א אלי בין שהגיע לזירה, מסר כי "מדובר בארוע מורכב שבדרך נס הסתיים עם פצועים קל ובינוני, צוותי מד"א שעומדים בכוננות הגיעו לזירה בכוחות גדולים ובתוך זמן קצר פינו את כל הנפגעים להמשך טיפול בבית חולים. מד"א ממשיך להיות ערוך ולתת מענה לכל תרחיש. אנחנו מאחלים החלמה מהירה לפצועים". 

רפ"ק שי עדרי ממרחב השרון של המשטרה אמר כי: "הבוקר בשעה 5:20 נשמעו אזעקות עולות ויורדות בכל גזרת תחנת שדות, שזה אזור לב השרון. גם בשכונות המזרחיות של נתניה. לאחר מספר דקות שמענו קול פיצוץ. התחלנו בסריקות ביישובים שנמצאים במעגל הקרוב והרחוק של זירת הפיצוץ. במקביל הגיעו דיווחים על פגיעה ישירה בבית במושב משמרת. מספר צוותי משטרה ביחד עם כוחות הצלה נוספים התחלנו בהענקת טיפול רפואי ראשוני למספר נפגעים שהיו במקום. תוך זמן קצר פונו כלל הפצועים ובהמשך פונו עוד נפגעי חרדה. אנחנו ערוכים לכל תרחיש בהתנהלות השוטפת".

סגן ניצב עמי בן דוד, דובר מחוז מרכז במשטרה, עדכן כי "מדובר בפגיעה ישירה של רקטה בתוך בית, שהייתה משמעותית מספיק כדי לפגוע גם בבתים הסמוכים ולהביא לפגיעה באנשים שהיו בתוך הבית. בסבבי הלחימה בעזה גם מחוז מרכז היה בקשת הטווחים של ירי תלול מסלול מהרצועה. המחוז מתורגל גם לתרחישים האלו וההנחיות הנוכחיות לתושבים הן לחזור לשגרה". 

בווידיאו: תיעוד מרחפן של הבית שנפגע מרקטה במושב משמרת (צילום: אופיר רותם)

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "נתניהו איבד את הביטחון ואזרחי ישראל חווים שוב אזעקה ופגיעה ישירה בבית הפעם בשרון. המציאות שבה חמאס הופך את ישראל לבת ערובה היא חסרת תקדים ובלתי נתפסת. מדובר בפשיטת רגל בטחונית ונתניהו חייב לארוז מיד ולשוב לישראל כדי לטפל בהסלמה החמורה". גנץ הוסיף וקרא לתקיפה כתגובה לשיגור מעזה. "מי שאינו מגיב בתוקפנות וכוח ומשלם פרוטקשן לחמאס, מתייחס בביטול להתקפות על תושבי הדרום, וזילזל בהתקפה על תל אביב מקבל כעת טילים על השרון", כתב. 

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן קרא אף הוא לתגובה תקיפה וביטול העברת התשלומים לרצועה: "הכתובת הייתה על הקיר. כל בר דעת הבין שאנחנו עומדים בפני הסלמה חמורה עם החמאס. המדיניות התבוסתנית של הממשלה שמנסה בכסף רב לקנות מעט שקט בדרום לפני הבחירות ולהקריב את ביטחונם של אזרחי ישראל אחרי הבחירות - זו פשיטת רגל מוסרית וביטחונית. אני קורא לממשלה להודיע על עצירה מיידית של תשלומי הפרוטקשיין, ביטול כל המחוות שנעשו והפסקת כל המגעים עם ארגון הטרור".  

יו"ר מפלגת כחול לבן, יאיר לפיד, צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "עוד טיל על הבית של מירי תמנו בבאר שבע, ונתניהו לא הגיב. 500 טילים ופצמ״רים על ישובי עוטף עזה, ונתניהו לא הגיב. שני טילי פאג׳ר על ת"א. ונתניהו לא הגיב. אני בעד מדיניות שקולה ואחראית, אבל זו לא מדיניות שקולה. נתניהו פשוט לא מגיב ובדרך ישראל איבדה את ההרתעה. אנחנו נדע להחזיר אותה". 

בווידיאו: פגיעת הרקטה בבית במשמרת (צילום: דן אסולין, מצב בטחוני גלובלי)

תיעוד: כך נראה הבית שנפגע פגיעה ישירה מרקטה במושב משמרת

זירת נפילת רקטה במושב משמרת שבשרון
 

זירת נפילת רקטה במושב משמרת שבשרון (דן אסולין)

 
 הריסות בית ביישוב משמרת שנפגע מרקטה
 

הריסות בית ביישוב משמרת שנפגע מרקטה (דן אסולין)

 
 הריסות הבית שנפגע מרקטה במושב משמרת שבשרון
 

הריסות הבית שנפגע מרקטה במושב משמרת שבשרון (פיקוד מרכז)

 
הריסות הבית שנפגע מרקטה במושב משמרת שבשרון
 

הריסות הבית שנפגע מרקטה במושב משמרת שבשרון (פיקוד מרכז)