חרף סימני השאלה: החלטת מולר היא ניצחון ענק לטראמפ • פרשנות

הנשיא טוהר מפרשת המעורבות הרוסית לאחר שנתיים של חקירה אינטנסיבית, אך הסיפור עדיין לא מאחוריו: החשד לשיבוש הליכים עדיין מרחף מעליו - והדמוקרטים לא יוותרו בקלות

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ זכה אמש (ראשון) לניצחון הפוליטי הגדול ביותר מאז שנכנס לבית הלבן, לפני קצת יותר משנתיים. הניצחון הוא כמובן הטיהור המהדהד מהחשד שרודף אותו מרגע היבחרו: חשד שהוא שיתף פעולה או קשר קנוניה עם הרוסים, שניסו להשפיע על תוצאות הבחירות לטובתו.

החוקר המיוחד רוברט מולר, אדם שהואשם שוב ושוב בידי תומכי טראמפ שהוא חלק ממערך ה"דיפ סטייט" והוטח בו כל גידוף אפשרי, קבע שלא נמצא בחקירתו כי הנשיא והקמפיין שלו שיתפו פעולה ביודעין עם הקרמלין. סוכנויות המודיעין בארה"ב קבעו אמנם כי הרוסים פעלו בבחירות בארה"ב לטובת טראמפ, אך מולר התבקש לחקור את האפשרות של קנוניה - וזו לא התרחשה לדבריו.

 
 
 
טראמפ, מולר
 

טראמפ, מולר (החדשות 13)

 

אין ספק כי מדובר בזיכוי מהדהד עבור טראמפ, ששורת המחץ שלו בשנתיים האחרונות הייתה "לא היה כל שיתוף פעולה עם הרוסים". עם זאת, בעניין אחר, התובע מולר היה הרבה פחות חד משמעי: האם ניסה הנשיא לשבש הליכי משפט? כזכור, זו בדיוק העבירה שגרמה לבסוף להדחת הנשיא ריצ'רד ניקסון.

מולר כותב מפורשות בדוח שהוא איננו קובע שהנשיא אשם בשיבוש או מטהר אותו מהחשד. הוא הציג בפני משרד המשפטים האמריקני את העובדות לכאן ולכאן, וביקש מהתובע הכללי, וויליאם בר (מינוי של טראמפ) וסגנו להכריע אם יש בסיס להגשת כתב אישום. השניים קבעו כי הואיל והעבירה עצמה (קנוניה עם הרוסים) לא התרחשה, הרי שאין יסוד מספיק לעבירת השיבוש עצמה. הדמוקרטים משתוללים בגלל הקביעה הזו, וגם בשל הפרסום המוגבל ביותר של הפרטים מהדוח של מולר. עבורם הסיפור הזה עוד לא נגמר.

דוח התובע המיוחד: אין הוכחה לקשר אסור בין טראמפ לרוסיה

תקציר דוח חקירת המעורבות הרוסית בבחירות 2016 הועבר אמש ממשרד המשפטים לקונגרס האמריקני. מהתקציר עולה כאמור, כי לא נמצאו הוכחות חד משמעיות שטראמפ ידע על המעורבות הרוסית, וכן כי לא שיבש הליכי חקירה כאשר פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי.

יש לציין כי הדוח אינו חד משמעי, וגם לא מזכה את טראמפ, וכן כי תקציר הדוח נכתב על ידי שר המשפטים וויליאם בר - שמונה לפני כמה חודשים, לאחר שקודמו בתפקיד, ג'ף סשנס, סירב להתערב ולסגור את החקירה. למרות זאת מהבית הלבן נמסר: "ממצאי הדוח מזכים באופן מוחלט את הנשיא". גם טראמפ עצמו העביר מסר דומה בעמוד הטוויטר שלו, וכתב: "לא הייתה מעורבות רוסית בקמפיין בחירות 2016 ולא שיבשתי הליכי חקירה, הדוח מוכיח זאת לחלוטין".

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, אמר כי "האמריקנים צריכים לקבל בברכה את זיכויו של טראמפ בדוח של התובע המיוחד רוברט מולר". בהצהרתו הוסיף פנס כי מולר "אישר את מה שהנשיא אמר לכל אורך הדרך - לא הייתה קנוניה בין רוסיה לקמפיין הבחירות". פנס חתם את דבריו במילים "זהו יום נהדר לאמריקה"

וויליאם בר, התובע הכללי הבא של ארה"ב
 

וויליאם בר, התובע הכללי של ארה"ב (Getty Images )

 

חבר הקונגרס וראש ועדת המשפט, ג'רי נדלר, אמר אמש עם פרסום הדוח: "העובדה כי דוח החוקר המיוחד, רוברט מולר, לא מזכה את הנשיא מעוררת דאגה רבה. נזמן את שר המשפטים בר להעיד מול הוועדה בעתיד בקרוב".

כזכור, במהלך חקירה שנמשכה קרוב לשנתיים, הגיש מולר כתבי אישום נגד 37 בני אדם, הגיע לשבע עסקות טיעון ולהרשעה אחת. בין הנאשמים היו מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, היועץ לשעבר לביטחון לאומי ויועצים נוספים. כתבתי אישום הוגשו גם נגד מספר אזרחים רוסים בגין מעורבות בפרשה, אך מולר לא הצליח להביע הוכחות חד משמעיות לכך שהנשיא טראמפ ידע על המעשים.

עוד יש לציין כי חקירותיו של הנשיא לא נסתיימו - מכיוון שבמדינת ניו יורק נחקרת פרשת דמי השתיקה שבמסגרתה הסתיר לכאורה תשלומים שהעביר לשחקנית פורנו עמה קיים רומן. חקירה נוספת מתקיימת כלפי מימון טקס ההשבעה של הנשיא.