"תסתכל לי בעיניים": העימות עם איציק מרדכי ששינה את נתניהו

כשראש הממשלה נערך לעימות ערב בחירות 99׳, הוא התכונן להסתער על כסא ריק - וחטף נוקאאוט מהדהד משר הביטחון המפוטר שלו • הרגע שבו הסתיימו הבחירות: פרק ראשון בסדרה

לעתים רחוקות מאד קורה שגוליית ודוד מחליפים תפקידים, תוך כדי הקרב. מצד אחד אלוף ישראל במשקל כבד, ומולו פוליטיקאי מגושם, טירון במעמדים כאלה. הקריירה של בנימין נתניהו רצופה מצלמות. מעט מאד פעמים מצמץ "מר טלוויזיה" בשידור חי, כמו באותו ערב באפריל 99׳. דקה אחרי דקה, כך נראה הקרב שהפך אותו לפוליטיקאי שהוא היום.

באביב 99׳, שלושה התמודדו על ראשות הממשלה: בנימין נתניהו, אהוד ברק ויצחק מרדכי. כהיום כן אז, נתניהו התמודד מכס ראש הממשלה מול שר הביטחון שלו ורמטכ"ל משוחרר טרי. אל העימות הזה התכוננו בשני הצדדים כמו לקרב. בסלון בית משפחת מרדכי במוצא, סודרו הכיסאות כמו באולפן ״משעל חם״. לא הרחק משם, בלב ירושלים, הוצב בבית רה״מ רק כיסא אחד - הכסא הריק של ברק, שסירב להתייצב לעימות.

 מרדכי ונתניהו במהלך העימות ביניהם
 

מרדכי ונתניהו במהלך העימות ביניהם ( רויטרס)

 

ליל 13 באפריל, קצת יותר מחודש לפני הבחירות. העימות מועבר בשידור חי אל מאות אלפי מקלטי טלוויזיה ברחבי הארץ, עיתונאים זרים גודשים את אולפני הרצליה. וכשהמועמדים נכנסים, המתח בשיאו. ״תוך 5-6 דקות ראית שמרדכי בא מוכן, עם מבט של שנאה״, משחזר נסים משעל.

עד היום נתניהו ואנשיו לא תולים את ההפסד באיציק מרדכי, או בהכנה שעבר, אלא בכיסא הריק, זה שהובטח להם, שנתניהו הסתער עליו בחמת זעם, אבל ברגע האמת פשוט לא היה שם.
 

ככל שהתקדם העימות היה ברור: מרדכי הגיע עם הכנה חדה ואכזרית. והיועצים לשעבר של נתניהו שלפו כל נשק אפשרי כדי לנצח אותו. בשלב הזה נתניהו מבין היטב את המצב. התרסקות מצולמת, דווקא במגרש שלו, מול האנשים שמכירים אותו הכי טוב. ואם זה לא מספיק, המהלומה הקשה ביותר עוד לפניו - זו שזכורה היטב גם כעבור עשרים שנה: המשפט של מרדכי, ״תסתכל לי בעיניים״, שהשאיר אותו ללא מענה. ״זה הרגיש כמו בקרב איגרוף, כשהשופט סופר 1, 2, 3, 4, יאללה תתעורר״, שיחזר אביב בושינסקי, יועצו וראש מטהו של נתניהו דאז.

בושינסקי שלף את הטלפון הסלולרי והפעיל את החמ"ל הסודי. וגם נתניהו לא ויתר. מול הבוז של מרדכי, הוא שלף לוח קרטון שהוכן מראש. בעזרת הטריק הזה, הוא קיווה לזכות שוב בתשומת הלב, של כרמלי הבמאי - אבל נסים משעל קטע אותו, מכיוון שלדבריו עבר על חוק תעמולת הבחירות. נתניהו יצא מהאולפן מובס. לאנשיו אמר שזאת הפעם האחרונה שהוא עושה טעות כזאת, ומשאיר משהו בחייו הפוליטיים ליד המקרה.

הלילה ההוא, לפני 20 שנה, היה ההפסד הפוליטי הצורב ביותר, פנים אל פנים, שחווה נתניהו. מאז הוא משוכלל יותר, מתוכנן יותר ונזהר גם מיריבים חלשים ממנו פי כמה. באותו לילה הוכרע - לא יהיו עוד עימותים פוליטיים כאלה בישראל, לא כל עוד ראש הממשלה, הוא בנימין נתניהו.