מופע של יונתן רזאל תוכנן ללא ריקודים מעורבים - ועורר סערה

אירוע בהשתתפות האמן הדתי במועצה האזורית בני שמעון גרר ביקורות לאחר שבין היישוב להפקה סוכם כי נשים וגברים לא ירקדו ביחד. "מפליא שהמועצה מסכימה לחתום על סעיף כזה"

אירוע בהשתתפותו של האמן יונתן רזאל השבוע במועצה האזורית בני שמעון מעוררת תגובות סוערות בקרב התושבים בעקבות החלטה לא לאפשר ריקודים של גברים ונשים יחד. באחד הסעיפים שכלל החוזה בין המועצה האזורית להפקה נכתב כי "המזמין מתחייב שלא יהיו במקום האירוע ריקודים מעורבים (של גברים ונשים באותו מקום) בזמן המופע". בעבר עורר האומן סערה כשכיסה את עיניו בדבק במהלך מופע של חב"ד מול נשים שרקדו.

תושבי האזור טוענים שההסכם באירוע בקיבוץ כרמים, שתושביו חילונים ודתיים, המסובסד בכספי ציבור הינו פוגעני ובלתי חוקי. "זו דרך מנומסת ויפה להגיד, 'אני לא יכול לראות נשים רוקדות ולכן אני רוצה להגביל אותן מלרקוד וכיוון שבפעם שעברה שמתי מסקנטייפ על העיניים שלי וזה הגיע לכל ערוצי הטלוויזיה ונראיתי נורא רע, אז הפעם אני פשוט אסגור את זה בחוזה'. מה שמפליא אותי זה פחות יונתן רזאל ויותר מועצה אזורית כמו בני שמעון שמסכימה לחתום על כזה סעיף", אמרה אלינור דוידוב, מנהלת תחום המאבק בהדרת נשים, שדולת הנשים בישראל.

האמן יונתן רזאל
 

האמן יונתן רזאל ( החדשות 13)

 

בחוות דעת משפטית בעבור המועצה נטען כי "האיזון שנעשה, לפיו נשים וגברים יוכלו לרקוד בנפרד, הינו איזון ראוי המקיים אחר דרישת החוק". לדברי רזאל: "ההלכה קובעת שריקודים של נשים וגברים צריכים להיות בנפרד. במקום לקחת את זה למקום שלילי או הדרתי וכל המילים האלה, אני יודע שהלוואי שהיינו יכולים לגשר על זה, כי יש בזה סוד עמוק. סוד של נאמנות ושמירה על קשר. דווקא אני מנסה לבוא להופעות ממקום שמכבד ומאפשר".

בעקבות הפניות שונה החוזה והפך לאירוע ישיבה, אך יש מי שלא מסתפקים בכך וטוענים שמדובר בניסיון של המועצה להלבין את המניעה של ריקוד מעורב בין נשים לגברים.

תגובת המועצה האזורית בני שמעון: "המופע הוזמן על ידי המועצה לבקשת קיבוץ כרמים ומתכונתו כמופע ישיבה בלבד אושרה על ידי הקהילה בקיבוץ. אין בחוזה כל רמז לאפליה מכוונת כלפי ציבור הנשים לעומת ציבור הגברים".