דוח התובע המיוחד: אין הוכחה לקשר אסור בין טראמפ לרוסיה

שר המשפטים העביר לקונגרס את עיקרי דוח המעורבות הרוסית בבחירות, ממנו עולה גם כי לא ניתן להוכיח שטראמפ שיבש חקירה. עם זאת, הדוח גם לא מזכה את הנשיא

תקציר דוח חקירת המעורבות הרוסית בבחירות 2016 הועבר אמש (ראשון) ממשרד המשפטים לקונגרס האמריקני. מהתקציר עולה כי לא נמצאו הוכחות חד משמעיות שהנשיא טראמפ ידע על המעורבות הרוסית בבחירות 2016, וכן כי לא שיבש הליכי חקירה כאשר פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי.

יש לציין כי הדוח אינו חד משמעי, וגם לא מזכה את טראמפ, וכן כי תקציר הדוח נכתב על ידי שר המשפטים וויליאם באר - שמונה לפני מספר חודשים, לאחר שקודמו בתפקיד, ג'ף סשנס, סירב להתערב ולסגור את החקירה. למרות זאת מהבית הלבן נמסר: "ממצאי הדוח מזכים באופן מוחלט את הנשיא". גם טראמפ עצמו העביר מסר דומה בעמוד הטוויטר שלו, וכתב: "לא הייתה מעורבות רוסית בקמפיין בחירות 2016 ולא שיבשתי הליכי חקירה, הדוח מוכיח זאת לחלוטין".

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, אמר כי "האמריקנים צריכים לקבל בברכה את זיכויו של טראמפ בדוח של התובע המיוחד רוברט מולר". בהצהרתו הוסיף פנס כי מולר "אישר את מה שהנשיא אמר לכל אורך הדרך - לא הייתה קנוניה בין רוסיה לקמפיין הבחירות". פנס חתם את דבריו במילים "זהו יום נהדר לאמריקה"

חבר הקונגרס וראש ועדת המשפט, ג'רי נדלר, אמר אמש עם פרסום הדוח: "העובדה כי דוח החוקר המיוחד, רוברט מולר, לא מזכה את הנשיא מעוררת דאגה רבה. נזמן את שר המשפטים באר להעיד מול הוועדה בעתיד בקרוב".

 טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל
 

טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל (רויטרס )

 

כזכור, במהלך חקירה שנמשכה קרוב לשנתיים, הגיש מולר כתבי אישום נגד 37 בני אדם, הגיע לשבע עסקות טיעון ולהרשעה אחת. בין הנאשמים היו מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, היועץ לשעבר לביטחון לאומי ויועצים נוספים. כתבתי אישום הוגשו גם נגד מספר אזרחים רוסים בגין מעורבות בפרשה, אך מולר לא הצליח להביע הוכחות חד משמעיות לכך שהנשיא טראמפ ידע על המעשים.

עוד יש לציין כי חקירותיו של הנשיא לא נסתיימו - מכיוון שבמדינת ניו יורק נחקרת פרשת דמי השתיקה שבמסגרתה הסתיר לכאורה תשלומים שהעביר לשחקנית פורנו עמה קיים רומן. חקירה נוספת מתקיימת כלפי מימון טקס ההשבעה של הנשיא.

לפני כעשרה ימים גזר בית המשפט בוושינגטון 43 חודשי מאסר על פול מנפורט, לשעבר מנהל קמפיין הבחירות של דונלד טראמפ. זאת, לאחר ההרשעה במסגרתה הודה מנפורט בשני סעיפי קשירת קשר במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב. מנפורט ירצה בסך הכול גזר דין של 73 חודשי מאסר, שכן הוא ירצה במקביל 30 מתוך 47 חודשי המאסר שנגזרו עליו בשבוע שעבר.

 מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, פול מנפורט
 

מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, פול מנפורט ( רויטרס)

 

לפני כחודש העיד בסנאט מייקל כהן, לשעבר עורך דינו של טראמפ. כהן התייחס בעדותו גם להדלפות נגד הילרי קלינטון במהלך קמפיין הבחירות. לדבריו, במהלך מערכת הבחירות לנשיאות, טראמפ ידע כי מקרובו רוג'ר סטון היה בקשר עם אתר ההדלפות "ויקיליקס" בנוגע לפרסום האימיילים הגנובים מהוועידה הדמוקרטית הלאומית. כהן העיד כי טראמפ ידע שסטון דיבר עם ג'וליאן אסאנג', מנהל האתר, בנוגע למידע שהיה בידו - תכתובות מיילים מקמפיין הבחירות של קלינטון, שהתמודדה נגד טראמפ לנשיאות המדינה.

במהלך עדותו שחזר כהן שיחת טלפון שהתרחשה ביולי 2016, שבמהלכה שוחחו טראמפ וסטון. "סטון אמר לטראמפ כי הרגע ניתק שיחה עם אסאנג', שאמר לו שבתוך כמה ימים הוא ישחרר כמות עצומה של אימיילים שיפגעו בקמפיין של הילרי קלינטון". במהלך השיחה טראמפ אמר כי "זה יהיה נהדר".