המשטרה בודקת אם גורם ניסה להשפיע על גנור לחזור בו מעדותו

במקביל לחקירת החשד לשיבוש הליכי חקירה, למשטרה יש אינדיקציה אמיתית לכך שגורם בעל עניין ניסה להדיח את עד המדינה, שחזר בו מעדותו במסגרת פרשת הצוללות

המשטרה בודקת האם גורם בעל עניין ניסה להשפיע על מיקי גנור באופן לא חוקי כדי שיחזור בו מעדותו במסגרת פרשת הצוללות. למשטרה יש אינדיקציה אמיתית לכך, וזה כיוון חקירה שעשוי להתפתח. זאת, במקביל לחקירה המרכזית שעוסקת בעניין שיבוש החקירה לכאורה של גנור. כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות 13.

בתוך כך, בית משפט השלום בראשון לציון האריך בחמישה ימים את מעצרו של מיקי גנור, עד המדינה בפרשת הצוללות. צוות ההגנה של גנור הגיש לבית המשפט מסמך המעיד על מצבו הרפואי, ופרקליטו בועז בן צור אמר בדיון: "במשך שבעה ימים לא הוצגה לחשוד שום ראייה לשיבוש הליכי משפט". לכך השיבה נציגת המשטרה: "בפני החשוד הוטחו שורה של ראיות המצביעות על שיבוש, מטבע הדברים חלקן טרם הוטחו משיקולי חקירה". החל ממוצאי שבת גנור שומר על זכות השתיקה.

 צוללת
 

צוללת (רויטרס)

 

השופטת בדיון, עינת רון חיזקה את עמדת המשטרה ואמרה כי "הצגת חומר בפני החשוד והטחתו בפניו נעשית על פי התפתחות חקירה ושיקול דעת של גורמי חקירה בהמשך להתפתחות זו. אני מניחה כי כך ייעשה גם בנקודה זו". עוד הוסיפה השופטת כי "החשש לשיבוש הליכי חקירה קיבל תימוכין. לא רק שלא הופג החשש, אלא בוסס והורחב לתחומים נוספים לאחרונה".

ביום שישי, כזכור, בית המשפט העליון קיבל את ערעור הפרקליטות, וקבע כי מיקי גנור, עד המדינה בפרשת הצוללות, יישאר במעצר עד יום ראשון וכי לא יוכל לצאת למעצר בית. ככל הנראה גנור ישתוק במהלך החקירה כמחאה על כך שהוא הגיע מיוזמתו למשטרה. יממה לפני כן, קיבלה השופטת נאוה בכור את ערעורו של גנור על הארכת מעצרו, והורתה לשחררו לחלופת מעצר, אולם הפרקליטות ערערה על ההחלטה והעליון, כאמור, הפך אותה.

שופט העליון מני מזוז קבע כי שינוי גרסת גנור היא הצדקה לפתוח בחקירה מחודשת, וכי קיים חשש שישבש חקירה אם ישהה במעצר בית, לכן לא ניתן לטעון כי המעצר הוא דרך של המשטרה להעניש את גנור. "נוכח חשיבותה של החקירה הנדונה בהיבטים של ביטחון המדינה ומניעת שחיתות ברשויות השלטון, כמו גם קיומו של חשש מוחשי לפגיעה באינטרס הציבורי, יש הצדקה לקבל את הערעור", כתב מזוז ודחה את טענת עד המדינה כי הוא ביקש לשנות את האופן שבו פורשה עדותו בלבד.

 מיקי גנור בדיון הארכת מעצרו
 

מיקי גנור בדיון הארכת מעצרו (חדשות 13 )

 

ביום חמישי, גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק אמרו לחדשות 13 כי גנור, שכאמור חזר בו מעדותו בפרשת הצוללות,  "שיבש בעבר חקירה והשמיד ראיות – חשש גדול שיעשה זאת גם עכשיו". גנור מסר עדות חדשה, ומקורבו, שעומת עמו, הטיח בו כי העדות החדשה שמסר אינה נכונה.

מוקדם יותר באותו יום, במהלך הערעור, חש גנור ברע, והדיון הופסק למספר דקות כדי לאפשר לו להתאושש. בתום הדיון פנתה בת זוגו של גנור לשוטרים ודרשה מהם לפנותו לבית החולים: "אחרת תסתכנו שבאחריותכם הוא מת".