ראש המל"ל סותר את נתניהו: "לא מכיר שום אישור מכירה למצרים"

יעקב נגל אמר בשיחה סגורה כי בניגוד לטענת רה"מ, הוא לא הכיר את "סוד המדינה" סביב אישור מכירת הצוללות • מנדלבליט הבהיר: לא נחשפתי לנתון הסודי עליו דיבר נתניהו

יעקב נגל, שהיה יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לביטחון לאומי, אמר בשיחה סגורה כי לא הכיר אישור של מכירת צוללות גרמניות למצרים - כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה בחדשות 13. זאת, בניגוד לדברי נתניהו בחדשות 12, לפיהם היועצים לביטחון לאומי, נגל ויעקב עמידרור, מכירים את "סוד המדינה" שבגינו אישר את המכירה בלי ליידע את שר הביטחון והרמטכ"ל. במקביל, הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי בניגוד לדברי נתניהו, לא הכיר את ה"נתון הסודי".

נגל אמר בשיחה סגורה: "אני לא מכיר שום אישור למכירת צוללות גרמניות מדגם מתקדם למצרים, נכנסתי רק באוקטובר 2015, לא יודע בדיוק מה קרה לפני". עוד אמר נגל שהסתכל בניירות המל"ל בשנים קודמות וכל המלצות המועצה לביטחון לאומי, היו נגד אישור מכירת הצוללות למצרים. "ההמלצה הייתה לא לאפשר לגרמנים למכור את הצוללות למצרים", אמר נגל. "אני לא מודע ולא מכיר שום אישור כגזה לגרמנים".

בתוך כך, כאמור, בעקבות טענתו של ראש הממשלה שלפיה מאחורי אישור מכירת הצוללות למצרים, קיים "נתון סודי" שנבדק על ידי היועמ"ש, התבקש מנדלבליט על ידי התנועה לאיכות השלטון בישראל הבהרה רשמית לכך. תשובתו של היועץ המשפטי לממשלה היא שבאותה עת לא נדרש להעמיק ולברר מהו אותו נתון סודי, מאחר שלא היה דרוש לטובת החקירה הפלילית.

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

במכתב שנשלח מטעמו של מנדלבליט נכתב כי במסגרת עדותו של ראש הממשלה בפרשה, הוא השיב בין השאר גם לשאלות בנושא מכירת הצוללות מגרמניה למצרים והסביר בהקשר זה כי קיימת סיבה רגישה שבגינה הוא לא התנגד בשלב מסוים למכירת הצוללות. עוד נכתב כי לדברי נתניהו, מפאת סודיות הסיבה הוא אינו יכול לפרטה בפני החוקרים, אך הוסיף כי הוא מוכן להשלים את עדותו בנושא בעדות מיוחדת שימסור ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה בלבד. עוד צוין כי בשום שלב במהלך החקירה היועץ המשפטי לממשלה לא נחשף לנתון סודי זה.  

אמש אמר ראש הממשלה כי קיים סוד מדינה שבגללו הוא לא עירב את הצמרת הביטחונית באישור מכירת צוללות גרמניות למצרים. נתניהו הוסיף כי אינו יכול לחשוף את הסוד ומספר מצומצם מאוד של אנשים, ביניהם מנדלבליט, יעקב נגל ויעקב עמידרור, יודעים עליו. "יעלון ואשכנזי מעלילים עלילה כי הם יודעים שאני לא יכול לספר כאן באולפן דבר שהוא אחד מהסודות של מדינית ישראל", אמר נתניהו. "הדבר הזה נבדק על ידי היועמ"ש, הוא יודע את האמת תאמינו לי. אני לא עיקמתי את האף באישור למצרים. זה סודר שהוא מודר. היועמ"ש יודע אותו והצוות הקרוב אליו יודע אותו. מי שעוד יודע זה היועצים לביטחון לאומי עמידרור ונגל.

תגובת ראש הממשלה נתניהו: "היועץ המשפטי לממשלה מאשר שהוא קיבל את העובדה שנושא הצוללות המצריות הוא נושא ביטחוני רגיש ולא שום דבר אחר. הוא גם מאשר את העובדה שראש הממשלה נתניהו הציע בשעתו לעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים, אך היועמ"ש לא ראה בכך צורך. ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם היועמ"ש והזמין אותו לפגישה, יחד עם היועץ לביטחון לאומי, שבה יעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים".