בתוך שבוע: שני ניצולים בטבח בבית הספר בפלורידה שמו קץ לחייהם

כשנה לאחר הירי בתיכון סטונמן דאגלס שבפארקלנד, בו נרצחו 17 תלמידים, התאבד בסוף השבוע תלמיד ששרד את האירוע. בשבוע שעבר שמה קץ לחייה תלמידה נוספת שלמדה בבית הספר

תלמיד ששרד את הטבח בתיכון סטונמן דאגלס שבפלורידה, ארצות הברית בפברואר שעבר, שם קץ לחייו אתמול (שבת) – כך על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית. הצעיר שהתאבד בסוף השבוע מצטרף לסידני איילו בת ה-19, בוגרת בית הספר שהייתה במקום ביום הטבח, ששמה קץ לחייה בשבוע שעבר. הורים של איילו אמרו לרשת CNN כי סיבת התאבדותה הייתה שלא יכלה לשאת את "אשמת הניצולים" – תופעה מוכרת בקרב שורדי אירועי רצח המוני.

הוועדה שחוקרת את אירוע הירי בתיכון בפארקלנד, פלורידה, שהתרחש בפברואר שעבר בו נהרגו 17 תלמידים, כללה בהמלצותיה תוכנית שתכשיר מורים לשאת נשק בבתי הספר. כך דווח לפני כחודשיים בגרדיאן. נוסף על כך, בדוח שאורכו 446 עמודים, המליצה הוועדה גם למגן כיתות לימוד כך שיוכלו להינעל מבפנים, ולממן התקנת חלונות חסיני ירי.

"אני נגעלת מכך שהוועדה המליצה לצייד את המורים שלנו בכלי נשק", נכתב בהצהרה ששיחררה ג'וליאנה סימון קרסקו, תלמידת תיכון בפלורידה ופעילה להגברת האכיפה על כלי ירי. "אני לא רוצה שהמורים שלי יהיו חמושים, אלא שהמנהיגים שבחרנו יפעלו להרחיק רובים מידיהם של אנשים עם כוונות מסוכנות".

 
 
 
 מעצרו של היורה מפארקלנד, ניקולאס קרוז
 

מעצרו של היורה מפארקלנד, ניקולאס קרוז ( חדשות 13)

 

"אין עדות לכך שחימוש המורים יהפוך את בתי הספר לבטוחים יותר", אמרה גאי ולימונט, אקטיביסטית בארגון "אמהות דורשות שינוי" למען החמרת האכיפה על כלי נשק. "לילדים שלנו מגיעים פתרונות אמיתיים – כמו בדיקת רקע כתנאי לקבלת הרישיון וקניית הנשק, ולא חקיקות שיציבו אותם בסכנה גדולה אף יותר".

כאמור, בפברואר שעבר, 17 תלמידים נהרגו ועשרות נוספים נפצעו מירי חמוש בבית ספר תיכון בפארקלנד, הנמצאת כ-70 קילומטרים מצפון למיאמי שבפלורידה. מבצע הירי, ניקולאס קרוז בן ה-19, נתפס חי ונעצר על ידי המשטרה. תלמידים שלמדו בבית הספר עם קרוז, סיפרו לאחר האירוע כי "כולם צפו שהוא עלול לבצע טבח כזה". כמו כן, סיפרו תלמידים כי ילדים פחדו ממנו.

הפגנת ניצולי טבח התיכון בפלורידה בעד הגבלת מכירת נשק
 

הפגנת ניצולי טבח התיכון בפלורידה בעד הגבלת מכירת נשק ( רויטרס)

 

קרוז סולק ממוסד הלימודים בשל בעיות משמעת. תלמיד לשעבר בתיכון שסולק גם הוא מבית הספר והכיר את קרוז אמר בראיון לרשת CNN, כי הטבח שביצע היה נבואה שהגשימה את עצמה: "הוא תמיד נשא אקדחים עליו. היו המון דברים משוגעים שעשה. הילדים פחדו ממנו. המון אנשים אמרו שהוא הולך לעשות את זה, התלמידים תמיד צחקו שהוא הולך להיות אחד מאלה שיורים בכולם בבית הספר. התברר שהם ניבאו את זה. זה משוגע".

שלושה שבועות לאחר הטבח, מושל המדינה, ריק סקוט, חתם על חוק המטיל מגבלות על מכירת נשק. החוק החדש קובע כי הגיל המינמלי המותר לרכישת נשק יעלה מ-18 ל-21. כמו כו החוק החדש קובע תקופת המתנה של שלושה ימים מרכישת הנשק עד לקבלתו, במהלכה ייבדק הרקע של הקונה. נוסף על כך, החוק מותיר חימוש של חלק מאנשי הצוות בבתי הספר במדינה. כמה שעות לאחר חתימתו של סקוט, הגיש ה-NRA, איגוד הרובאים האמריקני, תביעה פדרלית נגד החוק. לטענתם, החוק אינו תקף משום שהוא מפר את התיקון השני והארבעה עשר בחוקה האמריקנית.