גנץ על פרסום הפריצה למכשירו הנייד: "סיכן מקורות ביטחוניים"

יו"ר כחול לבן אמר בשולי עצרת איפא"ק כי הוא מקווה שהדלפת הידיעה לא הגיעה מצד גורמים פוליטיים. על פרשת הצוללות אמר: "מדינה לא מנהלים על ידי בני דודים או מקורבים"

  • פורסם ב:
  • 24/03/2019 18:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/03/2019 02:30
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

יו"ר "כחול לבן" בני גנץ התייחס היום (ראשון) לפריצה למכשירו הנייד. "סיכנו מקורות ביטחוניים בעצם החשיפה הזאת", השיב לשאלת חדשות 13 בשולי ועידת איפא"ק שנפתחה היום בוושינגטון. "זאת שגיאה חמורה מאוד, ואני מקווה שגורמים פוליטיים לא עשו את זה". גנץ סירב להתייחס לתכנים שהיו על המכשיר שנפרץ, אך חזר על הטענה כי לא היו בו חומרים רגישים בטחונית. "אני חושב שענייניו האישיים של כל בן אדם הם ענייניו האישיים בלבד", הוסיף. "היום זה אני, מחר זה יכול להיות כל אחד אחר".

גנץ התייחס גם להתפתחויות בפרשת הצוללות. "אישור למתן מכירת צוללות למדינה שכנה איננו מבצע מיוחד שקורה בחשכת הליל, אלא מהלך שיש לו השלכות רבות שנים והוא חייב לקרות דרך המוסדות הקשורים בעניין הזה. אני לא מכיר שום סוד מדינה שהרמטכ"ל ושר הביטחון לא חשופים אליו", אמר והוסיף: "מדינה לא מנהלים על ידי בני דודים ולא על ידי מקורבים, מדינה מנהלים על ידי המוסדות הקשורים לכך. לאחר הבחירות אני מתכוון למנות ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק מה היה תהליך אישור מכירת הצוללות".

הרמטכ"ל לשעבר בירך על תמיכת הנשיא טראמפ בריבונות ישראל בגולן והוסיף בנוגע למשנתו המדינית: "אני בעד חתירה להסכם שלום על בסיס ביטחון למדינת ישראל ועל בסיס גיבוי אזורי ובין-לאומי מבלי לוותר על העקרונות המרכזיים – ביטחון, ירושלים, לא חוזרים לקווי 67 ולא עושים משהו חד צדדי".

 
 
 

הוועידה השנתית של איפא"ק - השדולה הפרו-ישראלית בקונגרס האמריקני נפתחה היום בוושינגטון. עם פתיחת הוועידה, רומניה הודיעה שתקדם פתיחת שגרירות של מדינתה בירושלים, ונשיא הונדורס הכריז שיקדם פתיחת נציגות דיפלומטית בבירה. ראש הממשלה נתניהו נחת בבירה לקראת נאומו שיתקיים ביום השלישי של הכנס. יו"ר "כחול לבן" בני גנץ נחת בארצות הברית בסוף השבוע, וינאם באירוע עוד הערב.

ראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה, חזרה על עמדתה לפיה יש להעביר את שגרירות המדינה לירושלים, אולם ההחלטה הסופית נמצאת בידיו של הנשיא, שמתנגד לכך. במקביל, צייץ נשיא הונדורס כי יקדם פתיחת נספחות מסחרית בירושלים: "מאוד שמח להשתתף באיפא"ק, הצעד הראשון שלנו - נפתח משרד בירושלים כדי להרחיב את השגרירות שלנו עד לעיר הבירה של ישראל".

במהלך הכנס יישאו דברים גם בכירים בממשל האמריקני מכל הקשת הפוליטית, בראשם סגן הנשיא מייק פנס, שר החוץ מייק פומפאו, מנהיג הרוב מטעם המפלגה הרפובליקנית מיטש מקונל, ומנהיגת הרוב מטעם המפלגה הדמוקרטית בקונגרס, ננסי פלוסי. 

 טראמפ וביבי
 

טראמפ וביבי ( רויטרס)

 

לפני המראתו אמר ראש הממשלה: "אני יוצא הלילה לוושינגטון כדי להיפגש עם הנשיא טראמפ. אני אודה לו על ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן. אני אשוחח איתו על המשך המאבק המשותף שלנו בתוקפנות של איראן. הצעדים שלנו רק יתגברו".

נאומו של נתניהו יתקיים ביום שלישי על אף הגינוי החריג שמתחה השדולה על מאמציו לאיחוד בין מפלגת הבית היהודי למפלגת עוצמה יהודית, בחודש שעבר. הוועד היהודי האמריקני כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ראוי לגנות את ההשקפות של עוצמה יהודית וכי הן לא משקפות את ערכי הליבה, שהם היסודות של מדינת ישראל". עוד נכתב כי נשקפת סכנה מההיתכנות הפוטנציאלית של המפלגה להצליח להשיג מספיק קולות כדי להיכנס לכנסת, ולהפוך לחלק אינטגרלי מהקואליציה בישראל.

ראש הממשלה, כאמור, נחת היום בוושינגטון. מחר ייפגש נתניהו עם הנשיא טראמפ בבית הלבן, וביום שלישי במסגרת ארוחת ערב. השניים ידונו על התוקפנות האיראנית, ניסיונותיה של איראן להתבסס צבאית בסוריה וכיצד למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. כמו כן, ידונו השניים על הידוק שיתוף הפעולה בנושאי ביטחון ומודיעין. נתניהו יתארח בבלייר האוס, בית ההארחה הרשמי של נשיא ארצות הברית. 

  הפגנות נגד הצהרת טראמפ בצד הסורי של רמת הגולן
 

הפגנות נגד הצהרת טראמפ בצד הסורי של רמת הגולן ( חדשות 13)

 

נשיא ארצות הברית טראמפ צפוי לחתום על מסמך ההכרה הרשמי ברמת הגולן במהלך ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון - כך אמר ביום שישי בכיר בממשל האמריקני לסוכנות הידיעות "רויטרס". על פי ההערכות, טראמפ יחתום על המסמך בחדר הסגלגל כשלצידו נתניהו.

אמש פורסם בחדשות 13 כי שליחים מטעמו של גנץ ניסו לקבוע פגישה בינו לבין הנשיא טראמפ - אך סורבו. נעשו מספר ניסיונות לתאם פגישה, וכולם נדחו. האמריקנים הסבירו את הדחייה בנימוקי פרוטוקול. בלשכת גנץ מכחישים את הידיעה, ובכחול לבן חוששים מהשבוע הקרוב ומקבלת הפנים החגיגית שיעניק טראמפ לראש הממשלה בנימין נתניהו.