מוזמביק: מניין ההרוגים בציקלון ממשיך לעלות; אלפים נעדרים

מספר בני האדם שמתו במדינה כתוצאה מהסופה שאירעה בדרום-מזרח אפריקה עלה ל-446. לפי ההערכות ישנן גופות רבות שטרם התגלו. כ-1.7 מיליון אנשים באזור נותקו מחשמל וממים

בווידיאו: נזקי סופת הציקלון שפקדה את מוזמביק

אסון הטבע במוזמביק: השר לענייני סביבה של מוזמביק, קלסו קוריה, הודיע היום (ראשון) כי מספר ההרוגים במדינה כתוצאה מסופת הציקלון אידאי עלה ל-476 אנשים. בכך, הגיע מניין ההרוגים באסון הטבע שהיכה בדרום-מזרח אפריקה לכ-700 אנשים. סוכנות הידיעות AFP דיווחה כי כ-110 אלף מתושבי המדינה מוכת האסון התקבצו במחנות זמניים, בעוד אלפים רבים אחרים עדיין נעדרים. 

אתמול הודיע משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים כי נהרות הבוזי והזמבזי עדיין עלולים לעלות על גדותיהם. "אנחנו נצטרך לחכות עד שהמים ייסוגו לפני שנוכל לדעת מה מניין ההרוגים המדויק במוזמביק", אמר סבסטיאן רודס סטמפה, ראש המשרד.

 
 
 נזקי סופת הציקלון שפקדה את מוזמביק
 

נזקי סופת הציקלון שפקדה את מוזמביק (טוויטר)

 

על פי הערכות, כ-1.7 מיליון אנשים הושפעו מהציקלון לאחר שנותקו מחשמל ונותרו ללא מים זורמים באזורים שבהם הבתים נסחפו והכבישים נהרסו. במוזמביק, רבבות לכודים עדיין כתוצאה מהשיטפונות, ומרכזי העזרה הממשלתיים שנפתחו בכפרים המנותקים רק החלו בקבלת אספקת המזון.

ביום שישי דווח על כמה מקרים של כולירה בעיר ביירה שבמרכז מוזמביק. הפדרציה הבין לאומית של הצלב האדום והסהר האדום הזהירו מהתפרצויות של מחלות נוספות, וציינו כי כבר עתה חלה עלייה במקרי המלריה במדינה.

כזכור, ציקלון אידיי היכה ב-15 במארס ליד עיר הנמל ביירה, שאוכלוסייתה מונה כחצי מיליון תושבים, במהירות של 177 ק"מ לשעה. ביירה נפגעה באופן הקשה ביותר, וכ-90% מהתשתיות בה נהרסו. תושבי העיר עדיין מנותקים מחשמל, נמל התעופה המקומי נסגר, גג חדר המיון בבית החולים קרס והמקום הוצף כליל.

  נזקי סופת הציקלון שפקדה את מוזמביק
 

נזקי סופת הציקלון שפקדה את מוזמביק (טוויטר)

 

הסופה הקשה המשיכה לזימבבואה, שם הביאה למותם של 259 אנשים, ולמלאווי, שם נהרגו 56 אנשים נוספים. בשל רשת התקשורת הישנה והיעדר היכולות של הרשות המקומיות, לקח זמן מה עד שהחלו להתברר מימדי האסון.