בכיר איראני: "הצהרת טראמפ על הגולן – תמיכה בנתניהו בבחירות"

עלי אכבר וילאתי, יועצו של חמינאי, טען כי דברי הנשיא האמריקני חורגים מההסכמים הדיפלומטיים הקיימים. "ההחלטה הולכת לסבך את המצב במזרח התיכון עוד יותר"

בווידאו: מדינות העולם נגד הצהרת טראמפ על הגולן

תמיכת טראמפ בהכרה בגולן: עלי אכבר וילאתי, יועצו הבכיר של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, הגיב הבוקר (ראשון) להצהרתו של הנשיא דונלד טראמפ בנוגע לגולן, ואמר כי "ההצהרה, שחורגת מההסכמים הדיפלומטיים, הולכת לסבך את המצב במזרח התיכון אפילו יותר מכפי שהוא מסובך כיום. מדובר במהלך שמטרתו לתמוך באופן ישיר בנתניהו לקראת הבחירות הקרובות בישראל".

הלילה, המריא נתניהו לוושינגטון, ייפגש עם טראמפ. הנשיא האמריקני צפוי לחתום על מסמך ההכרה הרשמי ברמת הגולן במהלך ביקורו של ראש הממשלה - כך דיווחה ביום שישי סוכנות הידיעות "רויטרס" מפי בכיר בממשל האמריקני. על פי ההערכות, טראמפ יחתום על המסמך בחדר הסגלגל כשלצידו נתניהו.

 
 
 
 עלי אכבר ולאיתי - יועצו של חמינאי
 

עלי אכבר ולאיתי - יועצו של חמינאי (רויטרס)

 

הכרזתו של טראמפ בחשבון הטוויטר שלו ביום חמישי, כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן, גררה כצפוי ביקורת קשה מצד מדינות רבות באיחוד האירופי, רוסיה והעולם הערבי; אתמול בבוקר הודיע משרד החוץ העיראקי כי הכרה בריבונות הישראלית על הגולן מהווה הפרה של החוק הבין-לאומי. 

כמו כן, האיחוד האירופי דחה את הצהרת טראמפ כי "הגיע הזמן שארה"ב תכיר בריבונות ישראל בגולן", והבהיר כי הוא אינו מכיר בכך. דובר האיחוד מסר כי "האיחוד האירופי, בהתאם לחוק הבין-לאומי, אינו מכיר בריבונות ישראל על השטחים שנכבשו ב-1967, לרבות רמת הגולן, ואינו רואה בהם שטח ישראל". דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית, חיזק את דבריו ואמר כי "הדעה של האיחוד האירופי בנוגע לריבונות על רמת הגולן לא השתנתה, למרות ההצהרה של הנשיא טראמפ".

 ההפגנות במג'דל שמס במחאה על הודעתו של טראמפ
 

ההפגנות במג'דל שמס במחאה על הודעתו של טראמפ (חדשות 13)

 

גם צרפת הצהירה כי אינה רואה באזור שטח ישראלי. משרד החוץ הצרפתי מסר כי "ריבונות ישראלית בגולן עומדת בניגוד לחוק הבין-לאומי". גם דובר ממשלת גרמניה הבהיר כי מדינתו מתנגדת אף היא להכרה בריבונות ישראל על הגולן: "אם יש לשנות את הגבולות, זה חייב לקרות כחלק ממהלך שיוביל לשלום בין כל המעורבות. הממשלה מתנגדת לצעדים חד-צדדיים". גם בריטניה דחתה את עמדת טראמפ: "הגולן הוא טריטוריה שנכבשה ע"י ישראל, זוהי עמדתנו והיא לא תשתנה".

מוקדם יותר באותו היום, רוסיה גינתה את הצהרת הנשיא האמריקני, ומסרה כי מדובר ב"הפרה ישירה של החלטות האו"ם". מדובר בתגובה רשמית ראשונה של מוסקבה על דברי טראמפ כי "הגיע הזמן שארה"ב תכיר בריבונות ישראל בגולן". דובר הקרמלין פסקוב הוסיף כי "הצהרת טראמפ עלולה לערער את היציבות באזור ולפגוע במאמצמים להביא לשלום אזורי. אנו מקווים שדבריו יישארו הצהרה בלבד".

 טראמפ וביבי
 

טראמפ וביבי (רויטרס)

 

דבריו של טראמפ עוררו כאמור ביקורת רבה בעולם הערבי. סוריה תקפה את הדברים ומסרה כי מדובר ב"חוסר אחריות". "עמדתו משקפת הפרה בוטה של ​​החלטות מועצת הביטחון של האו"ם", הוסיפה דמשק. "הגולן יישאר ערבי-סורי, למרות ההצהרה ועיוורון האמריקנים בכל הנוגע לישראל. העם הסורי נחוש לשחרר את השטח הלאומי שלו בכל האמצעים", הבהיר משרד החוץ הסורי. כמו כן, נמסר כי הסורים פנו למזכ"ל האו"ם ודרשו ממנו להבהיר את עמדת הקהילה הבין-לאומית בנוגע לסוגיית הגולן.

במקביל, הודעת טראמפ גונתה גם על ידי מצרים, טורקיה וירדן. קהיר הצהירה כי "אנו מדגישים את עמדתינו הברורה כי הגולן הסורי הוא אדמה ערבית כבושה, בהתאם להחלטות הלגיטימיות הבין-לאומיות". הנשיא ארדואן אמר כי "ההחלטה מביאה את האזור למשבר חדש, איננו יכולים לאפשר לגיטימציה כיבוש רמת הגולן". ואילו, שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, אמר כי "הגולן ימשיך להיחשב שטח כבוש בהתאם להחלטות של הציבור הבין-לאומי. שלום יציב וקבוע יהיה ניתן למימוש באזור רק במידה וישראל תיסוג מכל האדמות הערביות הכבושות, שהגולן הוא חלק בלתי נפרד מהן".

גם הפלסטינים תקפו את ההצהרה של טראמפ. מהרשות הפלסטינית נמסר כי "הריבונות על ירושלים והגולן תיקבע ע"י העם הפלסטיני והעם הסורי ולא ע"י ארה"ב – זוהי  החלטה שמנוגדת לחוק הבין-לאומי, ולכן היא חסרת ערך". מתנועת חמאס נמסר כי "ההכרה של טראמפ משקפת את המדיניות המוטה של ארה"ב באזור, שמטרתה לפגוע באומה הערבית בעזרת משברים שפוגעים בביטחון והיציבות באזור – לכיבוש הציוני אין זכות ולו על פיסת אדמה מאדמת פלסטין". גם בג'יהאד האסלאמי גינו את דברי טראמפ: "החלטה שמשקפת את הנטייה הברורה של ארה"ב לכיוון הכיבוש הציוני".