"לא חזיתי רבים כמוהו בתולדות ישראל": רפי איתן מובא למנוחות

מאות מלווים את איש הביטחון והשר לשעבר בדרכו האחרונה, בבית עלמין בנתניה. בין הנוכחים, רה"מ לשעבר אהוד אולמרט והשר יואב גלנט. "מודל של עשייה למען הקמת המדינה"

השר לשעבר ואיש הביטחון רפי איתן מובא היום (ראשון) למנוחות בבית העלמין "מנוחת עולם" שבנתניה. מאות אנשים השתתפו באירוע, ובהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שייקה גביש מוותיקי הפלמ"ח. 

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ספד לו: "קיימנו את הפגישה החודשית הקבועה בינינו. רפי הגיע למשרדי ואמרתי לו - 'רפי אני רוצה שתדע, אם הייתי צריך להקים עוד ממשלה עכשיו, אתה הראשון שהייתי מזמין להיות שר'. נפרדנו בחיבוק בידיעה שבעוד כמה שבועות נשוב להיפגש, כנראה שלא. צר לי שאני נפרד היום מאדם שלא היו רבים כמוהו - ואני חושש מאוד שגם לא יהיו".

השר יואב גלנט, ספד גם הוא: "האיש שבחייו היווה מודל של עשייה למען הקמתה של המדינה, דאגה לביטחונה ולרווחת תושביה. איש המודיעין, הסתר והסוד אשר העם היהודי היה לנגד עיניו. זהו אותו רפי שלימים היה זה שהופקד בין היתר על לכידתו של אדולף אייכמן ועל עשרות מבצעים חשאיים ורגישים. זהו אותו רפי שייעץ לראשי ממשלות במאבקים עיקשים בטרור, בעסקאות מורכבות בנושא שבויים, ונושא מסר לדידותינו השונות בעולם במאבקים שהשתיקה יפה להם".

"מטרתו הייתה תמיד אחת - טובת מדינת ישראל ויהודי העולם", המשיך גלנט. "רפי אמר בזמנו שהוא חושב שיזכרו אותו רק בזכות תרומתו ללכידת אייכמן, באתי לכאן היום כדי לומר - רפי, אנו זוכרים הרבה יותר מכך. את הלחימה, האומץ, החכמה והיצירתיות הייחודית שאין דומה לה. אהבת את החיים והחיים אהבו אותך, אהבת את החברים והחברים אהבו אותך. אתה מודל ודוגמה ללוחמות וללוחמים אשר הנר לרגליהם הוא ביטחון המדינה, עתידה ושגשוגה. יהי זכרך ברוך". 

 
 
 
 
 
 
 רפי איתן בטקס לציון 55 שנים ללכידת אייכמן
 

רפי איתן בטקס לציון 55 שנים ללכידת אייכמן (רויטרס)

 

איתן שירת בפלמ"ח ולאחר מכן שירת במוסד, והיה בין היתר מפקד היחידה שלכדה את הנאצי אדלוף אייכמן בארגנטינה והביאה אותו לעמוד למשפט בישראל. ב-2006 היה יו"ר מפלגת הגמלאים וכיהן כשר לענייני גמלאים בממשלת אולמרט. איתן הותיר אחריו אישה ושני ילדים. מהמרכז הרפואי איכילוב תל אביב נמסר כי איתן "נפטר בשיבה טובה בגיל 92. המשפחה מודה לבית החולים על הטיפול המסור".

רבים במערכת הפוליטית והביטחונית ספדו אמש לשר לשעבר. "רפי איתן היה מגיבורי שירותי הביון של מדינת ישראל באינספור פעולות למען ביטחון המדינה", כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הוא נטל חלק בלכידתו של הצורר הנאצי אדולף אייכמן והבאתו למשפט צדק בישראל בירושלים. במהלך השנים נטל חלק בחיים הציבוריים, היה שר בממשלת ישראל ופעל להחזרת הרכוש היהודי שנלקח בשואה". נתניהו הוסיף כי "איתן היה ידיד אישי קרוב של משפחתנו. לא היה שני לו בחוכמה, בשנינות ובמחויבות אין קץ לעם ישראל ולמדינתנו. אנו מבכים את לכתו".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, כתב לאחר פטירתו של איתן: ״הלך מאיתנו לוחם אמיץ שתרומתו לביטחון מדינת ישראל עוד תילמד דורות רבים. רפי היה לוחם בנשמתו, דבק במשימה ובאמת שלו. אנו מרכינים היום ראש לזכרו ונפרדים ממנו בעצב וברגשי תודה והערכה עמוקים על כל פועלו למען העם והמדינה".

ראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, יוסי כהן, וכלל הארגון הביעו צער על פטירתו של איתן: "רפי איתן היה מעמודי התווך של קהיליית המודיעין, והמוסד בפרט. לעד נוקיר את תרומתו לביטחונה של מדינת ישראל, עוד מהיותו לוחם צעיר בפלמ"ח. עשייתו ופעילותו תרשמנה באותיות זהב בהיסטוריה של המדינה".
 

"רפי היה לוחם ומפקד מהמעלה הראשונה, מקורי ואמיץ, שהוביל אינספור מבצעים נועזים ופעילויות מורכבות של המוסד, בהן המבצע ללכידתו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן. את רובם המכריע של המבצעים אי אפשר לפרסם, אך הם תרמו תרומה משמעותית לביצור ביטחונה של מדינת ישראל. היסודות שרפי הניח בשנות המדינה הראשונות הן נדבך משמעותי בפעילות המוסד גם היום, ועם ישראל חב לו רבות על עשייתו ופועלו. יהי זכרו ברוך".

 הלווית רפי איתן
 

הלווית רפי איתן (החדשות 13)

 

קורות חייו

איתן נולד ב-23 בנובמבר, 1926, בשם רפאל הנטמן בקיבוץ עין חרוד ליהודית ונח הנטמן, שעלו מרוסיה בעלייה השלישית. בגיל 3 עברה משפחתו לרמת השרון, שם גדל. לאחר מכן עבר לתיכון החקלאי בקיבוץ גבעת השלושה שם התגורר עם רחבעם זאבי, וקיבל שם את כינויו "רפי המסריח".

עם סיום לימודי התיכון התנדב איתן לפלמ"ח, שם היה ללוחם, ועבר קורס מפקד כיתה וקורס מפקד מחלקה. בין השאר השתתף במבצע לשחרור מעפילי עתלית, במבצע ליל הגשרים ובהתנקשות בשני טמפלרים בנובמבר 1946, במטרה להרתיע את חברי הקהילה מלשוב ארצה בתום המלחמה. באחת הפעולות לקליטת מעפילים התפוצץ מוקד בסמוך אליו, מה שגרם לו לחירשות כמעט מוחלטת ומאז השתמש במכשירי שמיעה.

במלחמת השחרור היה מ"מ בגדוד הראשון של חטיבת יפתח והשתתף בקרבות עם אנשיו של קאוקג'י במשמר העמק ובקרוב מלכיה. ב-15 במאי  נפצע קשה ברגליו והרסיסים נותרו בגופו עד ליום מותו. בהמשך שב להילחם במלחמה והשתתף ב"מצבע דני". כקצין מודיעין של חטיבת יפתח הגיע לדרום ותכנן את מערך ההגנה של אילת.

עם תום שירותו הצבאי התגייס לשב"כ ולאחר מכן עבר למוסד, שם שימש כמפקד היחידה המבצעית שהייתה שייכת באותה עת לשני הארגונים. 

מאוחר יותר עבר לתפקיד ראש אגף המבצעים של ארגון הביון, ושימש בין היתר כמפקד מבצע לכידת הנאצי אדולף אייכמן שהסתתר בארגנטינה בשנת 1960. עם תום מלחמת ששת הימים עמד בראש שלוחת אגף "צומת" של המוסד לאירופה.

בשנות ה-70 היה עוזרו של אריאל שרון, בעת שזה שימש כיועץ לענייני טרור לראש הממשלה יצחק רבין. איתן ייעץ לארגון הביון הבריטי MI6 במלחמתם במחתרת האירית, וייעץ לכוח דלתא בתחקור מבצע ציפורן הנשר. 

בשנת 1981 מונה על ידי שר הביטחון שרון לעמוד בראש הלשכה לקשרי מידע של משרד הביטחון, שהייתה גוף מודיעיני סודי שתפקידו היה להשיג טכנולוגיות מערביות עבור התעשיות הביטחוניות של ישראל. כראש הלק"ם, ניהל את אביאם סלע, שהפעיל את ג'ונתן פולארד במודיעין הצי האמריקני. פולארד העביר מידע לישראל ונתפס על ידי ה-FBI ב-1985. בעקבות החשיפה פרש איתן מקהילת המודיעין והלק"ם פורקה. פולארד ותומכיו האשימו את איתן בכך שהפקירו.

עם פרישתו היה לאיש עסקים, עד שבשנת 2006 הפך ליו"ר מפלגת הגמלאים שרצה לבחירות. המפלגה הגיעה להישג מפתיע וקיבלה שבעה מנדטים. איתן היה לח"כ מטעמה, לשר לענייני גמלאים ולממונה על ענייני ירושלים בממשלתו של אהוד אולמרט. בבחירות 2009 התמודדה שוב המפלגה, אך לא עברה את אחוז החסימה. מאוחר יותר הקים מפלגת גמלאים חדשה, "דור - מפלגת הגמלאים החברתית החדשה" והודיע שתרוץ לבחירות ב-2013.

בפברואר 2018 ספג ביקורת בעקבות סרטון שהעלתה מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" לעמוד הפייסבוק שלה, בו נראה איתן כשהוא משבח אותה. "נא הבינו שכולנו בישראל מעריכים את גישתכם ליהדות", אמר איתן בסרטון בהתייחסו להצהרת המפלגה ביום הזיכרון הבין-לאומי לשואה בנוגע למעמד היהדות בגרמניה ומוסיף: "אני בטוח שאם תעבדו בחוכמה, בחוזקה ובאופן ריאליסטי הרי שבמקום להיות אלטרנטיבה לגרמניה, תהיו אלטרנטיבה לאירופה". איתן, שכונה "אגדת השירותים החשאיים", אף התנצל שבשל מחלת השפעת נמנע ממנו להגיע לפגישת המפלגה. כמה ימים מאוחר יותר הביע איתן חרטה על כך.