פגישה עם טראמפ ונאום באיפא"ק: הלילה - נתניהו המריא לארה"ב

רה"מ ידון עם נשיא ארה"ב על התוקפנות האיראנית ושיתוף הפעולה בין המדינות, וינאם בוועידת השדולה הישראלית ביום שלישי • אנשי גנץ פעלו לתאם פגישה עם טראמפ - וסורבו

  • פורסם ב:
  • 23/03/2019 22:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/03/2019 00:13
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הלילה (ראשון) לוושינגטון, ארה"ב, שם ייפגש בימים שני ושלישי עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן וינאם ביום שלישי מול ועידת איפא"ק. ראש הממשלה צפוי לשוב לישראל ביום חמישי.

ביום שני ייפגשו נתניהו וטראמפ בבית הלבן, וביום שלישי במסגרת ארוחת ערב. השניים ידונו על התוקפנות האיראנית, ניסיונותיה של איראן להתבסס צבאית בסוריה וכיצד למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. כמו כן, ידונו השניים על הידוק שיתוף הפעולה בנושאי ביטחון ומודיעין. נתניהו יתארח בבלייר האוס, בית ההארחה הרשמי של נשיא ארה"ב.

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו נואם באיפא"ק
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו בנאומו באיפא"ק בשנה שעברה (רויטרס )

 

לאחר נאומו בוועידה של השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון, יקיים נתניהו שורת פגישות מדיניות בגבעת הקפיטול, עם מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל, עם הנהגת הסנאט ועם מנהיג המיעוט בסנאט צ'אק שומר. כמו כן, יתקיימו פגישות בבית הנבחרים עם יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, עם הנהגת בית הנבחרים ועם מנהיג המיעוט בבית הנבחרים קווין מקארתי.

"אני יוצא הלילה לוושינגטון כדי להיפגש עם הנשיא טראמפ", מסר נתניהו טרם הנסיעה. "אני אודה לו על ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן. אני אשוחח איתו על המשך המאבק המשותף שלנו בתוקפנות של איראן. הצעדים שלנו רק יתגברו".

טרם המראתו, נשאל נתניהו על ידי כתב חדשות 13 מדוע לא עדכן את שר הביטחון והרמטכ"ל על מכירת הצוללות למצרים, וענה: "לא אתה מדבר עכשיו, תתרגל לזה".

יאיר נתניהו יצטרף לנסיעת ראש הממשלה לארה"ב. ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי כל הוצאותיו ישולמו מכיסה של משפחת נתניהו.

יאיר נתניהו
 

יצטרף למשלחת ראש הממשלה. יאיר נתניהו (החדשות 13)

 

יאיר נתניהו הצטרף לנסיעת ראש הממשלה בברזיל בחודש דצמבר. גם אז מסרה לשכת ראש הממשלה כי כל הוצאותיו ישולמו מכיסה של משפחת נתניהו. אלא שב-11 במרץ חשף אורי משגב ב"הארץ" כי בית המלון בו התגורר יאיר נתניהו לא הצליח לגבות את החוב שעמד על 10,600 שקל גם אחרי כמעט שלושה חודשים. יומיים אחרי הפרסום ב"הארץ" שילמה משפחת נתניהו את החוב לבית המלון.

שליחים מטעמו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, ניסו לייצר פגישה בינו לבין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בזמן ביקורו של גנץ בוושינגטון לרגל נאומו באיפא"ק - אך סורבו.

נעשו מספר ניסיונות לתאם פגישה, וכולם נדחו. האמריקנים הסבירו את הדחייה בנימוקי פרוטוקול. בלשכת גנץ מכחישים את הידיעה, ובכחול לבן חוששים מהשבוע הקרוב ומקבלת הפנים החגיגית שיעניק טראמפ לראש הממשלה בנימין נתניהו.

לקראת נאומו בוועידת איפא"ק ביום שני, כתב גנץ לחברי רשימת כחול לבן: "חברים שבוע טוב. כולנו אוהבים את מדינת ישראל. שירתנו אותה בצבא, ורבים מאיתנו חזרו וסיכנו את חייהם פעם אחר פעם למען המדינה והחברה. עשינו זאת לא למען הימין או השמאל".

 גנץ נואם בהצהרת מפלגת כחול לבן
 

אנשיו ניסו לתאם פגישה עם טראמפ - אך סורבו. בני גנץ ( החדשות 13)

 


"פרשות השחיתות בכלל ועל בסיס נושאים ביטחוניים בפרט וזלזול באנשים, במשפחות שכולות ובזכר חללינו תוך פגיעה וזלזול בנכים בכלל ונכי צה״ל בפרט, מראות כמה נמוך הגיע מי שאין לו אלא את עצמו כמטרה", כתב יו"ר כחול לבן. 

טראמפ צפוי לחתום על מסמך ההכרה הרשמי ברמת הגולן במהלך ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון בשבוע הבא - כך אמר אמש (שישי) בכיר בממשל האמריקני לסוכנות הידיעות "רויטרס". על פי ההערכות, טראמפ יחתום על המסמך בחדר הסגלגל כשלצידו נתניהו.

הכרזתו של טראמפ אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן, גררה כצפוי ביקורת קשה מצד מדינות רבות באיחוד האירופי, רוסיה והעולם הערבי. 

בכיר בממשל האמריקני אמר אמש לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי טראמפ צפוי לחתום על מסמך ההכרה הרשמי ברמת הגולן במהלך הביקור. על פי ההערכות, טראמפ יחתום על המסמך בחדר הסגלגל כשלצידו נתניהו.

הכרזתו של טראמפ אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן, גררה כצפוי ביקורת קשה מצד מדינות רבות באיחוד האירופי, רוסיה והעולם הערבי.