נתניהו ספד לרפי איתן: "לא היה שני לו במחויבות לעם ישראל"

רבים במערכת הפוליטית ספדו לשר ואיש המודיעין לשעבר, שהלך לעולמו בגיל 92 והותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. הנשיא ריבלין: "היה לוחם בנשמתו, דבק במשימה ובאמת שלו"

רבים במערכת הפוליטית והביטחונית ספדו הערב (שבת) לשר ואיש המודיעין לשעבר, רפי איתן, שהלך לעולמו בגיל 92 והותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. 

"רפי איתן היה מגיבורי שירותי הביון של מדינת ישראל באינספור פעולות למען ביטחון המדינה", כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הוא נטל חלק בלכידתו של הצורר הנאצי אדולף אייכמן והבאתו למשפט צדק בישראל בירושלים. במהלך השנים נטל חלק בחיים הציבוריים, היה שר בממשלת ישראל ופעל להחזרת הרכוש היהודי שנלקח בשואה". נתניהו הוסיף כי "איתן היה ידיד אישי קרוב של משפחתנו. לא היה שני לו בחוכמה, בשנינות ובמחויבות אין קץ לעם ישראל ולמדינתנו. אנו מבכים את לכתו".
 

 
 רפי איתן בטקס לציון 55 שנים ללכידת אייכמן
 

רפי איתן בטקס לציון 55 שנים ללכידת אייכמן (רויטרס)

 


נשיא המדינה, ראובן ריבלין, כתב לאחר פטירתו של איתן: ״הלך מאיתנו לוחם אמיץ שתרומתו לביטחון מדינת ישראל עוד תילמד דורות רבים. רפי היה לוחם בנשמתו, דבק במשימה ובאמת שלו. אנו מרכינים היום ראש לזכרו ונפרדים ממנו בעצב וברגשי תודה והערכה עמוקים על כל פועלו למען העם והמדינה".

ראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, יוסי כהן, וכלל הארגון הביעו צער על פטירתו של איתן: "רפי איתן היה מעמודי התווך של קהיליית המודיעין, והמוסד בפרט. לעד נוקיר את תרומתו לביטחונה של מדינת ישראל, עוד מהיותו לוחם צעיר בפלמ"ח. עשייתו ופעילותו תרשמנה באותיות זהב בהיסטוריה של המדינה".
 

"רפי היה לוחם ומפקד מהמעלה הראשונה, מקורי ואמיץ, שהוביל אינספור מבצעים נועזים ופעילויות מורכבות של המוסד, בהן המבצע ללכידתו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן. את רובם המכריע של המבצעים אי אפשר לפרסם, אך הם תרמו תרומה משמעותית לביצור ביטחונה של מדינת ישראל. היסודות שרפי הניח בשנות המדינה הראשונות הן נדבך משמעותי בפעילות המוסד גם היום, ועם ישראל חב לו רבות על עשייתו ופועלו. יהי זכרו ברוך".


 

"פועלו של רפי איתן שזור בימיו של שירות הביטחון הכללי ובימיה של מדינת ישראל", ספד ראש השב"כ, נדב ארגמן. "רפי, שהיה ממקימי אגף המבצעים בשב"כ, הוביל והשתתף בעשרות מבצעים פורצי דרך שישארו עלומים עוד שנים רבות. אומץ ליבו, ערכיו וצנעת דרכו, כמגן ולא יראה - היא דרכנו ומורשתנו. אנו כואבים את לכתו וגאים להיות ממשיכי דרכו. יהי זכרו ברוך".


יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין‬: ״‫בשם כנסת ישראל אני מצר על פטירתו של חבר הכנסת לשעבר, איש המודיעין רפי איתן. מחוייבותו ותרומתו לתקומת ישראל, בטחון המדינה ובפרט למבצע לכידתו של הפושע הנאצי אייכמן יזכרו לנצח בהיסטוריה של עם ישראל. יהי זכרו ברוך״.
 

 רפי איתן
 

רפי איתן (פייסבוק)

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ, שנמצא כעת בביקור בוושינגטון, ספד לאיש המוסד לשעבר: "רפי איתן היה מגדולי הלוחמים של עם ישראל. לוחם נועז ומתוחכם. אדם שידע לעשות במחשכים מהלכים נועזים שלימדו את אוייבנו אודות הנחישות, היצירתיות והאומץ הישראליים. עם ישראל חב לו תודה עצומה על לכידת הצורר אייכמן, ועל שירותו רב השנים למען המדינה". לדבריו, "גם תרומתו בפוליטיקה, עם העלאת נושא הגימלאים לראש סדר העדיפויות, הייתה חשובה בעיניי. איתן היה אדם ראוי שיכול לשמש דוגמא לרבים מאיתנו. תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים".

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, כתב: "הלך מאיתנו רפי איתן. ממניחי היסודות לבטחון ישראל ומערך המודיעין שלה. איש חכם, ערמומי וחד, שלא נס ליחו עד יומו האחרון. מראשוני הפלמח, לוחם ב-48 וממקימי השב״כ והמוסד. הוביל את הבאתו של אייכמן לישראל, ואיש שתרומתו להישגינו אין לה שיעור ולעולם לא תיוודע במלואה. רפי - תודה".
 


"כולנו אבלים וכואבים על פטירתו של רפי איתן", כתב יו"ר כולנו משה כחלון. "עם ישראל כולו חייב לו תודה והוקרה על אינספור מעשיו ופעולותיו למען ביטחון ישראל, חלק מהם אנו מכירים וחלק נגלה רק עם חלוף השנים. גיבור ישראל, איש ביטחון ומנהיג משכמו ומעלה. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן: "רפי איתן, מבכירי המוסד והשב"כ לשעבר, תרם רבות לבטחונה של מדינת ישראל. הוא היה איש אשכולות ואדם מרתק, שכל שיחה איתו הפכה להרצאה מדהימה על ענייני הביטחון והמערכת הפוליטית הגלובלית. המחוייבות שלו לעם ישראל הייתה מוחלטת ולא ידעה גבולות. יהיה זכרו ברוך".