מקורבי רה״מ: נתניהו קיבל אישור להחזיק במניות הפלדה

לטענת גורמים בלשכת רה"מ, הכפשתו היא "עלילת דם", שכן הוא היה שותף פסיבי בחברה ודיווח על הכול. עוד אמרו כי הרוויח מהשקעה בחברה "שרחוקה מזרח ממערב מייצור צוללות"

גורמים בלשכת ראש הממשלה תוקפים הערב (שבת) בחריפות את ראשי "כחול לבן" בעקבות הביקורת שאלה הטיחו בראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת הצוללות ומניות הפלדה.

 
"הכפשת ראש הממשלה היא עלילת דם. אין שום קשר בין מכירת המניות לבין רכש הצוללות", אומרים הגורמים בלשכת נתניהו, "לכן הוחלט לתבוע דיבה את גנץ ויעלון, וכן ייתבע לפיד אם אכן יסיר את חסינותו".  עוד אמרו הגורמים כי "נתניהו לא הרוויח דבר מרכישת הצוללות, אלא הרוויח מהשקעה בחברה עם טכנולוגיה ייחודית, שרחוקה מרחק מזרח ממערב מייצור צוללות".

 הלוואות שהעביר נתן מיליקובסקי לנתניהו
 

הלוואות שהעביר נתן מיליקובסקי לנתניהו ( החדשות 13)

 


לדברי הגורמים בלשכת ראש הממשלה, נתניהו מכר את מניותיו בחברה שנה וחצי לפני חתימת החוזה על רכש צוללת ישראלית ושנים לפני שמצרים רכשה צוללות. לדבריהם, בשנת 2007 כשראש הממשלה רכש את המניות, הוא קנה אותן עם אחרים במחיר השוק ללא כל הנחה, והרכישה דווחה במלואה לרשות המיסים. במארס 2009, ערב כניסת ראש הממשלה לתפקידו, פנו עורכי דינו לוועדת ההיתרים.

לפי הגורמים, באוגוסט באותה שנה נענתה הוועדה לפנייתו של ראש הממשלה ואישרה את הדברים הבאים:
- ראש הממשלה יכול להחזיק במניות למרות כניסתו לתפקיד.
- הסיבה לכך היא שהוא לא שותף עסקי בחברה אלא משקיע פאסיבי: יש לו אחוז מזערי בחברה ושאין לו חלק בניהולה. 
- הוועדה אישרה לראש הממשלה לקבל הלוואה מבן דודו לצורך תשלום המס בישראל על הדיבידנד. ההלוואה הוחזרה במלואה שנה לאחר מכן.

אתמול פורסם בחדשות 13 כי הפרקליטות צפויה לבדוק את הצהרות ההון של ראש הממשלה בנימין נתניהו מהשנים האחרונות, במסגרת חקירת פרשת מניות הפלדה. במשרד מבקר המדינה בוחנים בימים האחרונים בקשות והתכתבויות של נתניהו מתקופת המבקר הקודם, מיכה לינדנשטראוס, בחשד כי רימה אותו. כמו כן, בפרקליטות צפויים לבדוק כיצד נהנה נתניהו מרווחי החברה, שבה החזיק מניות ואם הצהיר על כל רווחיו כחוק.

 צוללת
 

צוללת (רויטרס)

 

בכיר בפרקליטות הבהיר שלשום כי אין קשר בין פרשת הצוללות לפרשת המניות ואם יש קשר הוא עקיף וקלוש. כמו כן, נמסר כי החקירה מתמקדת בדיווחים של נתניהו לוועדת ההיתרים ולא בעבירות שוחד או בגידה. בכיר אחר במערכת המשפט טוען כי העדות של שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, במשטרה שונה בתכלית מדבריו בתקשורת.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "רה"מ פעל כשורה לכל אורך הדרך, שילם את מלוא המס הנדרש עפ"י חוקי המס של ישראל ושל ארה"ב ודיווח כנדרש לכל הרשויות הרלוונטיות. הוא דיווח על הרכישה כבר בשנת 2007 כשהיה חבר כנסת. לאחר שהתמנה לתפקיד ראש הממשלה הוא קיבל היתר מפורש מוועדת ההיתרים למכור את המניות, והסכם ניגוד העניינים שלו אושר כנדרש".

ביום שישי הודיע נתניהו כי הורה לפרקליטיו להגיש תביעת דיבה נגד ראשי מפלגת "כחול לבן" בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון. לדבריו של נתניהו, מתוך סרטון שפרסם בפייסבוק לפני כניסת שבת, "הנחתי את פרקליטי לתבוע את בני גנץ ובוגי יעלון על הוצאת דיבה, אם ליאיר לפיד לא הייתה חסינות - הייתי תובע גם אותו. הקריאה 'בוגד' היא הסתה חמורה שאסור לעבור עליה לסדר היום. השקרים שלהם הם חציית קו אדום, בנושאים הרגישים ביותר הנוגעים לביטחון ישראל. הם מוכנים להפיץ עליי כל עלילה שפלה כדי להעלות את עצמם לשלטון. בכל שנותיי בפוליטיקה לא ראיתי הפקרות כזאת". בתגובה, הסיר לפיד את חסינותו וקרא לנתניהו לתבוע אותו.

עוד אמר נתניהו בסרטון כי "אין קשר בין המניות שרכשתי ומכרתי לפני שנים לבין רכש הצוללות. על הרכש הזה החליט הקבינט אך ורק משיקולי ביטחון המדינה. ב-2007 כשהייתי חבר כנסת ולא ראש ממשלה, השקעתי בחברה פרטית עם טכנולוגיה ייחודית. החברה לא מייצרת צוללות, לא פלדה ואפילו לא את האלקטרודות שמסייעות לייצור הפלדה. היא רחוקה כמרחק מזרח ממערב מייצור צוללות. ב-2010 מכרתי את המניות בחברה, זה היה שנה וחצי לפני שישראל חתמה על רכישת הצוולות הראשונה בכהונתי זו, ושנתיים לפני שהגרמנים מכרו צוללות למצרים, כך שלא היה שום קשר בין הדברים - זו עלילה. 

"בניגוד לגנץ, שהחברה שניהל פשטה רגל, ובניגוד ללפיד שלא מבין בכלכלה - אני כן מבין בכלכלה, וזיהיתי שיש כאן השקעה נכנונה. באותה עת בה רכשתי את המניות בחברה גם אנשים אחרים רכשו בה מניות. כולנו שילמנו מחיר זהה למניה ללא שום הטבות. הכול דווח בזמנו בשקיפות מלאה לחוק, שילמתי מסים כחוק".

בשבוע שעבר נחשף בחדשות 13 כי ראש הממשלה החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם בן דודו נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז פרשת הצוללות. ב-29 בנובמבר, נתניהו מכר את המניות בסכום של 4,300,873 דולר, שהם 15,814,310 שקלים. תחילה טען נתניהו כי קנה את המניות בהיותו אזרח פרטי, ואילו לפני יומיים טען כי רכש אותן כשהיה ראש האופוזיציה בשנת 2007.