במחאה על הצהרת טראמפ: מאות הפגינו בשני צידי הגבול בגולן

המפגינים, בני העדה הדרוזית, שמחו על תמיכת הנשיא בהכרה בריבונות ישראל על רמת הגולן, התרכזו במג'דל שמס בצד הישראלי ובמעבר קוניטרה בצד הסורי

תמיכת טראמפ בהכרה בגולן: מאות בני העדה הדרוזית הפגינו היום (שבת) במועצה המקומית מג'דל שמס, במחאה על תמיכתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בהכרה ברמת הגולן כשטח ריבוני של מדינת ישראל. המפגינים, שהגיעו מהכפרים מסעדה ובוקעתא, קראו "הגולן שייך לסוריה - ופלשתין של הערבים". גם בצד הסורי לא נשארו אדישים להודעתו של טראמפ, והפגנות נערכו במעבר קוניטרה ובגבעת הצעקות.

בעקבות ההפגנות, צה"ל העלה את הכוננות לאורך גדר הגבול עם סוריה במקרה שההפגנות והתהלוכות יגיעו אל הגדר, וגם במשטרה נערכו בהתאם למקרה שההפגנות יתלהטו בצד הישראלי. ההיערכות כללה פריסת צלפי והעברת אמצעים לפיזור הפגנות, כגון גז מדמיע וכדורי גומי, לכוחות בקו. 
 

 
 הפגנות נגד הצהרת טראמפ בצד הסורי של רמת הגולן
 

הפגנות נגד הצהרת טראמפ בצד הסורי של רמת הגולן (חדשות 13)

 


בד בבד, טראמפ צפוי לחתום על מסמך ההכרה הרשמי ברמת הגולן במהלך ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון בשבוע הבא - כך דיווחה אמש סוכנות הידיעות "רויטרס" מפי בכיר בממשל האמריקני. על פי ההערכות, טראמפ יחתום על המסמך בחדר הסגלגל כשלצידו נתניהו.

הכרזתו של טראמפ בחשבון הטוויטר שלו שלשום, כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן, גררה כצפוי ביקורת קשה מצד מדינות רבות באיחוד האירופי, רוסיה והעולם הערבי; הבוקר הודיע משרד החוץ העיראקי כי הכרה בריבונות הישראלית על הגולן מהווה הפרה של החוק הבין-לאומי. 
 

 ההפגנות במג'דל שמס במחאה על הודעתו של טראמפ
 

ההפגנות במג'דל שמס במחאה על הודעתו של טראמפ ( חדשות 13)

 


כמו כן, האיחוד האירופי דחה אתמול את הצהרת טראמפ כי "הגיע הזמן שארה"ב תכיר בריבונות ישראל בגולן", והבהיר כי הוא אינו מכיר בכך. דובר האיחוד מסר כי "האיחוד האירופי, בהתאם לחוק הבין-לאומי, אינו מכיר בריבונות ישראל על השטחים שנכבשו ב-1967, לרבות רמת הגולן, ואינו רואה בהם שטח ישראל". דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית, חיזק את דבריו ואמר כי "הדעה של האיחוד האירופי בנוגע לריבונות על רמת הגולן לא השתנתה, למרות ההצהרה של הנשיא טראמפ".


גם צרפת הצהירה כי אינה רואה באזור שטח ישראלי. משרד החוץ הצרפתי מסר כי "ריבונות ישראלית בגולן עומדת בניגוד לחוק הבין-לאומי". גם דובר ממשלת גרמניה הבהיר כי מדינתו מתנגדת אף היא להכרה בריבונות ישראל על הגולן: "אם יש לשנות את הגבולות, זה חייב לקרות כחלק ממהלך שיוביל לשלום בין כל המעורבות. הממשלה מתנגדת לצעדים חד-צדדיים". גם בריטניה דחתה את עמדת טראמפ: "הגולן הוא טריטוריה שנכבשה ע"י ישראל, זוהי עמדתנו והיא לא תשתנה".