יעלון: "לא אמרתי שנתניהו בוגד – מה הוא קופץ?"

באירוע "שבת תרבות" שבו השתתף, ביקש הרמטכ"ל לשעבר להבהיר ש"אמרתי שפרשת 3000 עלולה להידרדר לכדי בגידה - לא דיברתי על רה"מ" • אולמרט: "איראן רוצה את נתניהו בשלטון"

הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום (שבת) לאיום נתניהו לתבוע את ראשי כחול לבן בשל הסתה, והצהיר כי "אני אמרתי שפרשת 3000 עלולה להידרדר עד כדי בגידה. לא אמרתי נתניהו, לא אמרתי מי ומה, מה הוא קופץ. אף אחד לא קורא לו בוגד". את הדברים אמר באירוע "שבת תרבות" שבו השתתף בקרית ביאליק. 

בהתייחס לפרסום אודות הפריצה האיראנית למכשיר הטלפון של בני גנץ, אמר יעלון: "הסיפור של הטלפון של גנץ יצא בשבוע קשה לנתניהו: היה אירוע של שתי רקטות על גוש דן, יצא דוח תחבורה קשה מאוד. מי שלא מתכנן תוכנית רב שנתית – שלא יתפלא".

 
 
 הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון באירוע שבתרבות
 

הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון באירוע שבתרבות (החדשות 13 )

 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, התייחס אף הוא לפרשת החדירה האיראנית למכשיר הנייד של גנץ, באירוע "שבת תרבות" בבאקה אל גרבייה. "שוחחתי עם מנהיגים בכירים בעולם הערבי, ושמעתי באופן ישיר – אין דבר שאיראן רוצה יותר מאשר את נתניהו בשלטון ישראל" טען אולמרט. "במידה שהם פרצו למכשיר הטלפון של גנץ, זה לא כדי לעזור לגנץ אלא כדי לפגוע בו, כי הם מפחדים שאדם כמוהו ינהל את מדינת ישראל. הם רוצים את נתניהו כי הם כבר למדו להכיר אותו, והם יודעים מה הפער בינו ובין המעשים. הוא איים הרי להרוס את איראן – ולא עשה את זה. לעומת זאת הוא השלים עם מציאות שבה איראן נמצאת קרוב מאוד לגבול".

"אני מאמין שנתניהו הוא רע לביטחון ישראל", המשיך ראש הממשלה לשעבר. "ארה"ב הודיעה שהיא תומכת בהכרה בגולן. בואו ניזכר שמי שהציע להחזיר את הגולן – היה נתניהו: הוא ניהל משא ומתן להחזרת הגולן. בואו לא נתבלבל עכשיו. יש פער עצום בין ההתלהמות המילולית , האיומים והמילים הגבוהות, 'אנחנו נשמיד ואנחנו נהרוס' – לבין המציאות שבה הוא אפשר בפועל לאיראן להתבסס בסוריה".

עוד התייחס אולמרט למצב המתוח בדרום תחת שלטון נתניהו: "כאשר חמאס המטיר גשם של טילים על מדינת ישראל, ההחלטה לא להיכנס לעזה הייתה החלטה מידתית ובלתי נמנעת. אבל מי שהצהיר כמה ימים קודם לכך שנשמיד את חמאס ונהרוס אותו – היה נתניהו. דוגמה נוספת לפער העצום בין ההתלהמות המילולית ובין הביצוע בפועל. נתניהו הוא ראש ממשלה רופס בכל מה שקשור לביטחון. דיבורים גדולים, הסתה, פרובוקציה, עלבונות – ובפועל, פחדנות וחוסר נכונות לנקוט באמצעים".

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בשבתרבות
 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בשבתרבות ( החדשות 13)

 

בווידאו: אהוד אולמרט ב"שבת תרבות"

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', התייחסה גם היא לתמיכת טראמפ בהכרה בגולן. "הצהרת טראמפ היא בעיקר סמלית, אך היא מבורכת ומשקפת את הקונצנזוס הישראלי לגבי מעמדה של רמת הגולן", אמרה יחימוביץ' באירוע "שבת תרבות" בחדרה. "חבל שהדבר מתרחש דווקא שעה שארה"ב מוותרת על נוכחותה בזירה הסורית ומשאירה אותה בשליטה מוחלטת של רוסיה, הנמצאת בקשר הדוק עם משטר אסד ועם הכוחות האיראניים בסוריה. אין ספק שטראמפ מוסר את ההצהרה כדי להעניק בונוס לנתניהו במערכת הבחירות", הוסיפה יחימוביץ'. "לא נותר אלא לקוות שהמעורבות האמריקנית תבוא לידי ביטוי גם בהובלת מהלך מדיני כולל במזרח התיכון". 

בהתייחס להתפתחויות האחרונות בפרשת הצוללות, אמרה יחימוביץ': "אין מנוס מחקירה נגד נתניהו, החומרים המצטברים בפרשייה זו מלחכים כבר את שולי גלימתו של נתניהו ומעלים אותה באש. אני לא רוצה להאמין שראש הממשלה סחר בבטחון המדינה כדי לשמן את חשבון הבנק שלו ואת חשבונות מקורביו, אבל מפת ההקשרים הנפרסת היא מדאיגה ביותר". במהלך הריאיון סירבה יחימוביץ' להשתמש במילה "בגידה", ואמרה כי "יש שימוש אינפלציוני מזיק במילה קשה וחמורה זו, אולם ברור שנתניהו מושחת".

חבר מפלגת העבודה, טל רוסו, השתתף באירוע "שבת תרבות" בחולון והתייחס גם כן להצהרת טראמפ: "אני בעד וזה מצוין. נתניהו מוכשר - אם הוא היה מנהל את המדינה כמו שהוא מנהל את הקמפיין שלו, היינו במקום אחר". בהתייחס לפרשת הפריצה האיראנית לטלפון של גנץ, אמר רוסו כי ""זה ספין להסיט את הדיון הציבורי. השיח צריך להיות על המהות. חמאס לדוגמא פתח לי יוזר מזויף בפייסבוק, יש כל מיני תרגילים . בעידן הזה לא מסובך לזייף".