מחשש להפגנות בשני צדי הגבול: צה"ל מעלה כוננות בצפון

בעקבות תמיכת טראמפ בהכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן, כוחות הביטחון נערכים לתהלוכות אלימות אפשריות. צלפים נפרשו לאורך הקו ואמצעים לפיזור הפגנות הועברו לכוחות

תמיכת טראמפ בהכרה בגולן: צה"ל העלה היום (שבת) כוננות והחל היערכות בגבול סוריה לקראת תהלוכות אלימות אפשריות על הגדר, בעקבות הכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי יתמוך בהכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן. ההיערכות כוללת פריסת צלפי והעברת אמצעים לפיזור הפגנות, כגון גז מדמיע וכדורי גומי, לכוחות בקו. מדובר צה"ל נמסר כי: "צה"ל והמשטרה נערכים לאפשרות של הפגנות בצפון רמת הגולן, מצידו הסורי של הגבול".

בני העדה הדרוזית הודיעו כי יערכו הפגנה אחר הצהריים במג'דל שמס, בה ימחו נגד תמיכת טראמפ בהכרה בריבונות ישראל באזור. במקביל מתוכננת להתקיים הפגנה בצד הסורי של הגבול, ליד מעבר קוניטרה.

טראמפ צפוי לחתום על מסמך ההכרה הרשמי ברמת הגולן במהלך ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון בשבוע הבא - כך דיווחה אמש סוכנות הידיעות "רויטרס" מפי בכיר בממשל האמריקני. על פי ההערכות, טראמפ יחתום על המסמך בחדר הסגלגל כשלצידו נתניהו.

 
 
 

הכרזתו של טראמפ בחשבון הטוויטר שלו שלשום, כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן, גררה כצפוי ביקורת קשה מצד מדינות רבות באיחוד האירופי, רוסיה והעולם הערבי; הבוקר הודיע משרד החוץ העיראקי כי הכרה בריבונות הישראלית על הגולן מהווה הפרה של החוק הבין-לאומי. 

האיחוד האירופי דחה אתמול את הצהרת טראמפ כי "הגיע הזמן שארה"ב תכיר בריבונות ישראל בגולן", והבהיר כי הוא אינו מכיר בכך. דובר האיחוד מסר כי "האיחוד האירופי, בהתאם לחוק הבין-לאומי, אינו מכיר בריבונות ישראל על השטחים שנכבשו ב-1967, לרבות רמת הגולן, ואינו רואה בהם שטח ישראל". דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית, חיזק את דבריו ואמר כי "הדעה של האיחוד האירופי בנוגע לריבונות על רמת הגולן לא השתנתה, למרות ההצהרה של הנשיא טראמפ".

בד בבד, צרפת הצהירה כי אינה רואה באזור שטח ישראלי. משרד החוץ הצרפתי מסר כי "ריבונות ישראלית בגולן עומדת בניגוד לחוק הבין-לאומי". גם דובר ממשלת גרמניה הבהיר כי מדינתו מתנגדת אף היא להכרה בריבונות ישראל על הגולן: "אם יש לשנות את הגבולות, זה חייב לקרות כחלק ממהלך שיוביל לשלום בין כל המעורבות. הממשלה מתנגדת לצעדים חד-צדדיים". גם בריטניה דחתה את עמדת טראמפ: "הגולן הוא טריטוריה שנכבשה ע"י ישראל, זוהי עמדתנו והיא לא תשתנה".

 אסד, טראמפ ונתניהו
 

אסד, טראמפ ונתניהו (רויטרס )

 

רוסיה גינתה אף היא את דברי טראמפ בנוגע לגולן, ומסרה כי מדובר ב"הפרה ישירה של החלטות האו"ם". מדובר בתגובה רשמית ראשונה של מוסקבה על דברי טראמפ כי "הגיע הזמן שארה"ב תכיר בריבונות ישראל בגולן". דובר הקרמלין פסקוב הוסיף כי "הצהרת טראמפ עלולה לערער את היציבות באזור ולפגוע במאמצמים להביא לשלום אזורי. אנו מקווים שדבריו יישארו הצהרה בלבד".

בד בבד, סוריה תקפה את הדברים ומסרה כי מדובר ב"חוסר אחריות". "עמדתו משקפת הפרה בוטה של ​​החלטות מועצת הביטחון של האו"ם", הוסיפה דמשק. "הגולן יישאר ערבי-סורי, למרות ההצהרה ועיוורון האמריקנים בכל הנוגע לישראל. העם הסורי נחוש לשחרר את השטח הלאומי שלו בכל האמצעים", הבהיר משרד החוץ הסורי.