גאווה מהולה בסקפטיות: אחורי הקלעים של הפקות האירוויזיון בארץ

בעוד כחודשיים תיערך בישראל תחרות השירה בפעם השלישית. צילומי ארכיון מראים כיצד תוכננו, נערכו והופקו שני האירועים הקודמים. "רצינו להראות לאירופה מאיפה משתין הדג"

אירוויזיון 2019: עוד פחות מחודשיים ייערך בתל אביב האירוויזיון - וזו תהיה הפעם השלישית שהאירוע יתקיים בישראל. מדובר בהפקת ענק, שכוללת אירוח משלחות רבות של המדינות המשתתפות וכן של תיירים רבים. לקראת התחרות, צילומי ארכיון מראים כיצד תוכננו, נערכו והופקו שתי התחרויות הקודמות במדינה, בשנים 1979 ו-1999. 

בשנת 1978, שפת ה-ב' כבשה את אירופה, ויזהר כהן הביא לישראל את הניצחון המיוחל בפעם הראשונה עם השיר "אבניבי", שכתב אהוד מנור והלחינה נורית הירש. "האנרגיה מיד טסה לשמיים, עשינו אז את הבלתי יאומן וזו הייתה רעידת אדמה של ממש", סיפר כהן. "הייתה תחושה של גאווה גדולה אבל גם דאגה - איך המדינה הקטנה שלנו תצליח להרים מופע בסדר גודל כזה", הוסיף.

 גלי עטרי מבצעת את "הללויה" באירוויזיון
 

גלי עטרי מבצעת את "הללויה" באירוויזיון (החדשות 13)

 

משה מצליח, המנהל האומנותי של אירוויזיון 1979, סיפר על זכרונותיו. "אנחנו, שרק אתמול התחלנו לעשות טלוויזיה, המדינה הקטנה הזאת, הראנו לכל אירופה מאיפה משתין הדג". בידיה של רשות השידור הצעירה של אותם ימים, הופקד השידור החי לכ-500 מיליון צופים ברחבי אירופה. רבים היו סקפטים שהטלוויזיה הישראלית תצליח לעמוד בהפקה מסובכת כל כך, אבל בסופו של דבר, האירוע עבר בשלום. "היינו צריכים לעשות תפאורה שונה מכל מה שעשו כל המדינות עד היום", הסביר מצליח. 

בשנת 1998, ישראל שלחה לאירוויזיון את דנה אינטרנשיונל, שהביאה מעבר למילים וללחן בשורה ענקית לאירופה - ופרצה את חומות המגדר. האירוויזיון שנערך בישראל ב-1999, החזיר את כאב הראש מסוף שנות השבעים, אבל גם העניק אפשרות להציג לעולם ישראל אחרת. בתחרות הועבר מסר חזק של ליברליות - עם טרנסג'נדרית ששרה על חופש ועצמאות ברקע חומות ירושלים.