שנה לצעדות השיבה: מערכת הביטחון בכוננות לקראת סוף השבוע הבא

הפלסטינים יציינו ביום שבת הבא שנה להפגנות השבועיות בסמוך לגדר הרצועה. בצה"ל נערכים לעשרות אלפי מפגינים והחליטו לתגבר כוחות הן בכמות הלוחמים והן בפריסת הצלפים

בצל הצהרתו של טראמפ בנוגע לרמת הגולן וההסלמה המתמשכת בשטחים בשבוע הבא יציינו תושבי רצועת עזה שנה להפגנות השבועיות בסמוך לגדר הרצועה, או בשמן "צעדות השיבה". בניגוד למסורת הפלסטינית שהתגבשה בשנה האחרונה, דווקא בשבוע הבא ההפגנות לא יתקיימו ביום שישי, אלא ביום שבת, 30 במארס, היום בו מצוין "יום האדמה".

בצה"ל מבינים את היקף האירוע המתוכנן ויתחילו לתגבר את הכוחות בזירה הדרומית כבר בתחילת השבוע. התגבור הצפוי יבוא לידי ביטוי הן ברמת כמות הגדודים והן בעלייה משמעותית של מספר הצלפים הפרוסים בסמוך לגבול. כמו כן, במערכת הביטחון מכינים הפתעות למפגינים, בניסיון לרכך את עוצת ההתנגשות. על פי ההערכות, חמאס צפוי להביא עשרות אלפי מפגינים, ומכאן שיהיו עשרות פצועים, ואולי אף הרוגים, כפי שאירע היום.

 
 
 
 הפגנות על הגדר מחסום עילי
 

פלסטינים מנסים לחדור לישראל בגבול רצועת עזה (החדשות 13)

 

שבוע לפני יום האדמה: שני הרוגים ועשרות פצועים בהפגנות השבועיות

שני צעירים פלסטינים, בן 18 ובן 29, נהרגו ו-55 פלסטינים נוספים נפצעו מירי צה"ל ומפיזור גז מדמיע במהלך העימותים השבועיים בסמוך לגדר המערכת ברצועת עזה - כך נמסר ממשרד הבריאות ברצועה. בהפגנות השתתפו כעשרת אלפים פלסטינים בחמישה מוקדים מרכזיים לאורך הגדר. הם השליכו רימונים ומטענים, יידו אבנים והבעירו צמיגים. כמו כן, נעשו ניסיונות של מפגינים לחתוך את הגדר ולהגיע לשטח ישראל, אך ללא הצלחה.

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, שהגיע למוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה, אמר: "מטרת ההפגנות היא לסיים את הכיבוש, ולכן הן לא יפסיקו עד שהן ישיגו זאת. זה מסר ברור לאויב הישראלי. אם הוא לא יענה לדרישות העם הפלסטיני - כל הצדדים יצטרכו לשאת באחריות". הנייה התייחס גם להסלמה בשטחים: "כל הכבוד לשהידים ולמשפחות בגדה המערבית. הם הוכיחו כי הם חזקים יותר מהכיבוש הציוני".

 איסמעיל הנייה בהפגנות
 

אסמאעיל הנייה בהפגנות (החדשות 13)

 

מוקדם יותר אתמול, צרור בלונים עם מטען בעירה גרם לשריפה בשדה חיטה בקיבוץ במועצה האזורית אשכול. חברי הקיבוץ השתלטו על האש ומנעו את התפשטותה, וכן אותרו שרידי בלון שהתפוצץ אמש בחצר בית באחד היישובים במועצה. במקביל, אותר בלון תבערה בשטח חקלאי במועצה האזורית רמת הנגב. תושבת המקום, שבו נחת הבלון, סיפרה: "שמעתי רעש של משהו שנפל, הסתובבתי אחורה לראות ואז שמעתי בום וראיתי עשן".

שנה להפרות הסדר בגבול רצועת עזה

שלוש וחצי שנים של שקט, שהחלו עם סיומו של מבצע צוק איתן, התפוצצו לפני שנה בתחילת הפרות הסדר ברצועה - שני הרוגים ישראלים, שמונה סבבי לחימה ו-1,900 שריפות – כל אלו הובילו שרק השנה, 27 אלף תושבים בעוטף עזה נזקקו לטיפול נפשי, עשרת אלפים איש יותר מהשנה שבה התרחש מבצע צוק איתן.

הנשק הפרימיטיבי של חמאס החזיר את מאיה שמחי עטר מקיבוץ ניר עם, משי אלמקייס מכרם שלום וראובן ניר מקיבוץ מפלסים למציאות של טרור יומי."עברנו קיץ קשה מאוד. להתרגל לזה זה עצוב, אבל זו המציאות", אמר ניר. אלמקייס הוסיפה כי "מכל בום נבהלים מחדש. קשה לחיות בשגרה שהיא רגילה. יש עכשיו פורים, אז אם יש נפצים, הילדים נבהלים". "אתה חי מנשימה לנשימה", סיפרה שמחי עטר, "אני מפחדת שמישהו יבוא מהאופק".

 סמ"ר אביב לוי, שנהרג מירי צלפים בדרום רצועת עזה
 

סמ"ר אביב לוי, שנהרג מירי צלפים בדרום רצועת עזה (באדיבות המשפחה )

 

וזה לא רק נזק נפשי. במהלך השנה האחרונה, גבה העימות הזה קורבנות. סמל ראשון אביב לוי נהרג בגבול הרצועה מאש צלף פלסטיני ומחמוד אבו עצבה נהרג מפגיעת רקטה באשקלון, באחד מסבבי ההסלמה הקשים בעוטף שבמהלכו שוגרו יותר מחמש מאות רקטות לעבר שטח ישראל ועשרות נפצעו. "יש משהו מאוד שוחק, מתיש ומעייף, בהתמודדות הבלתי נגמרת הזו", אמרה הילה גונן ברזילי, מנהלת מרכז חוסן שדרות.

בצד העזתי, מאז החלו ההפגנות על הגדר בחודש מארס אשתקד, 258 אזרחים עזתים מצאו את מותם. השיא היה בחודש מאי – 82 הרוגים פלסטינים על הגדר במהומות ועימותים, וכ-30 אלף פצועים. לחמאס לא אכפת, ומבחינתו הוא פיצח את הסוד – הסלמה מדודה, ממושכת, רחבה ואלימה, אבל כזאת שלא שוברת את הכלים ולא מובילה למבצע צבאי נרחב. תושב הרצועה בנובמבר 2018: נפגעתי מחומר נפץ. לא נותרו לי ברגל עצבים, לא גידים ולא כלום. לאף אחד לא אכפת מאיתנו ואנחנו לא מקבלים טיפול. אנחנו משלמים מכיסנו על הטיפולים.