דיווח: הכרה אמריקנית בגולן כבר במהלך ביקור נתניהו בשבוע הבא

בכיר אמריקני אמר ל"רויטרס" כי טראמפ צפוי לחתום על המסמך הרשמי, בעת ביקור רה"מ בוושינגטון. זאת חרף הביקורת החריפה מצד מדינות האיחוד האירופי, רוסיה והעולם הערבי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי לחתום על מסמך ההכרה הרשמי ברמת הגולן במהלך ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון בשבוע הבא - כך אמר אמש (שישי) בכיר בממשל האמריקני לסוכנות הידיעות "רויטרס". על פי ההערכות, טראמפ יחתום על המסמך בחדר הסגלגל כשלצידו נתניהו.

הכרזתו של טראמפ אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן, גררה כצפוי ביקורת קשה מצד מדינות רבות באיחוד האירופי, רוסיה והעולם הערבי. 

 
 
 
 טראמפ וביבי
 

טראמפ וביבי ( רויטרס)

 

מוקדם יותר, האיחוד האירופי דחה את הצהרת טראמפ כי "הגיע הזמן שארה"ב תכיר בריבונות ישראל בגולן", והבהיר כי הוא אינו מכיר בכך. דובר האיחוד מסר כי "האיחוד האירופי, בהתאם לחוק הבין-לאומי, אינו מכיר בריבונות ישראל על השטחים שנכבשו ב-1967, לרבות רמת הגולן, ואינו רואה בהם שטח ישראל". דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית, חיזק את דבריו ואמר כי "הדעה של האיחוד האירופי בנוגע לריבונות על רמת הגולן לא השתנתה, למרות ההצהרה של הנשיא טראמפ".

בד בבד, צרפת הצהירה כי אינה רואה באזור שטח ישראלי. משרד החוץ הצרפתי מסר כי "ריבונות ישראלית בגולן עומדת בניגוד לחוק הבין-לאומי". גם דובר ממשלת גרמניה הבהיר כי מדינתו מתנגדת אף היא להכרה בריבונות ישראל על הגולן: "אם יש לשנות את הגבולות, זה חייב לקרות כחלק ממהלך שיוביל לשלום בין כל המעורבות. הממשלה מתנגדת לצעדים חד-צדדיים". גם בריטניה דחתה את עמדת טראמפ: "הגולן הוא טריטוריה שנכבשה ע"י ישראל, זוהי עמדתנו והיא לא תשתנה".

רוסיה גינתה אף היא את דברי טראמפ בנוגע לגולן, ומסרה כי מדובר ב"הפרה ישירה של החלטות האו"ם". מדובר בתגובה רשמית ראשונה של מוסקבה על דברי טראמפ כי "הגיע הזמן שארה"ב תכיר בריבונות ישראל בגולן". דובר הקרמלין פסקוב הוסיף כי "הצהרת טראמפ עלולה לערער את היציבות באזור ולפגוע במאמצמים להביא לשלום אזורי. אנו מקווים שדבריו יישארו הצהרה בלבד".

בד בבד, סוריה תקפה את הדברים ומסרה כי מדובר ב"חוסר אחריות". "עמדתו משקפת הפרה בוטה של ​​החלטות מועצת הביטחון של האו"ם", הוסיפה דמשק. "הגולן יישאר ערבי-סורי, למרות ההצהרה ועיוורון האמריקנים בכל הנוגע לישראל. העם הסורי נחוש לשחרר את השטח הלאומי שלו בכל האמצעים", הבהיר משרד החוץ הסורי.

 אסד, טראמפ ונתניהו
 

אסד, טראמפ ונתניהו (רויטרס )

 

במקביל, הודעת טראמפ גונתה גם על ידי מצרים, טורקיה ואיראן. קהיר הצהירה כי "אנו מדגישים את עמדתינו הברורה כי הגולן הסורי הוא אדמה ערבית כבושה, בהתאם להחלטות הלגיטימיות הבין-לאומיות". הנשיא ארדואן אמר כי "ההחלטה מביאה את האזור למשבר חדש, איננו יכולים לאפשר לגיטימציה כיבוש רמת הגולן". ודמשק מסרה כי ההצהרה "אינה חוקית, בלתי מתקבלת על הדעת, ולא משנה את העובדה שהגולן שייך לסוריה". גם איחוד מדינות המפרץ הודיע כי הוא מצר על הצהרת הנשיא טראמפ. 

גם הפלסטינים תקפו את ההצהרה של טראמפ. מהרשות הפלסטינית נמסר כי "הריבונות על ירושלים והגולן תיקבע ע"י העם הפלסטיני והעם הסורי ולא ע"י ארה"ב – זוהי  החלטה שמנוגדת לחוק הבין-לאומי, ולכן היא חסרת ערך". מתנועת חמאס נמסר כי "ההכרה של טראמפ משקפת את המדיניות המוטה של ארה"ב באזור, שמטרתה לפגוע באומה הערבית בעזרת משברים שפוגעים בביטחון והיציבות באזור – לכיבוש הציוני אין זכות ולו על פיסת אדמה מאדמת פלסטין". גם בג'יהאד האסלאמי גינו את דברי טראמפ: "החלטה שמשקפת את הנטייה הברורה של ארה"ב לכיוון הכיבוש הציוני".

הלילה, התייחס טראמפ בפעם הראשונה להצהרתו, והבהיר כי בניגוד לטענות שנשמעו, להחלטה שהתקבלה אין קשר למערכת הבחירות המתנהלת כעת בישראל, או לראש הממשלה בנימין נתניהו. את הדברים אמר טראמפ בריאיון ל"פוקס ביזנס" שישודר במלואו בהמשך היום. לדברי טראמפ, "אני מניח שגם יריביו של נתניהו תומכים במהלך זה". 

"חשבתי על הצעד הזה זה זמן רב", סיפר טראמפ בריאיון, "זו הכרעה קשה עבור כל נשיא - אף אחד לא עשה זאת לפני. בדומה להעברת השגרירות לירושלים - כאשר נבחרתי, קיבלתי הרבה פניות ממנהיגים בעולם שהפצירו בי שלא להעביר את השגרירות לירושלים, אך עשיתי זאת, וזה בסדר גמור. כך גם לגבי המצב בגולן. נשיאים רבים דיברו על כך לפני - אני היחיד שעושה זאת".