פרשת המניות: הפרקליטות צפויה לבדוק את הצהרות ההון של נתניהו

במשרד המבקר בוחנים בימים האחרונים בקשות והתכתבויות של רה"מ מתקופת לינדנשטראוס בחשד כי רימה אותו. כמו כן, החוקרים יבחנו כיצד נהנה מרווחי החברה שבה החזיק מניות

פרסום ראשון: הפרקליטות צפויה לבדוק את הצהרות ההון של ראש הממשלה בנימין נתניהו מהשנים האחרונות, זאת במסגרת חקירת פרשת מניות הפלדה. במשרד מבקר המדינה בוחנים בימים האחרונים בקשות והתכתבויות של נתניהו מתקופת המבקר הקודם, מיכה לינדנשטראוס, בחשד כי רימה אותו. כמו כן, בפרקליטות צפויים לבדוק כיצד נהנה נתניהו מרווחי החברה, שבה החזיק מניות ואם הצהיר על כל רווחיו כחוק.

בכיר בפרקליטות הבהיר אתמול כי אין קשר בין פרשת הצוללות לפרשת המניות ואם יש קשר הוא עקיף וקלוש. כמו כן, נמסר כי החקירה מתמקדת בדיווחים של נתניהו לוועדת ההיתרים ולא בעבירות שוחד או בגידה. בכיר אחר במערכת המשפט טוען כי העדות של שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, במשטרה שונה בתכלית מדבריו בתקשורת.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "רה"מ פעל כשורה לכל אורך הדרך, שילם את מלוא המס הנדרש עפ"י חוקי המס של ישראל ושל ארה"ב ודיווח כנדרש לכל הרשויות הרלוונטיות. הוא דיווח על הרכישה כבר בשנת 2007 כשהיה חבר כנסת. לאחר שהתמנה לתפקיד ראש הממשלה הוא קיבל היתר מפורש מוועדת ההיתרים למכור את המניות, והסכם ניגוד העניינים שלו אושר כנדרש".

 
 
 
רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
 

פרשת הצוללות - רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי (רויטרס)

 

שלשום פורסם בחדשות 13 כי הפרקליטות צפויה לבקש חומרים נוספים ממשרד מבקר המדינה, הכוללים התכתבויות בין נתניהו ללינדנשטראוס, ולטענת גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק הם "יכולים להוות עבירות פליליות". החומרים כוללים מידע על ניגוד עניינים וקשרים עסקיים לכאורה בין נתניהו לבין בן דודו נתן מיליקובסקי. נוסף על כך, כבר בשלב הזה עשויה הפרקליטות לבקש חומרים שקשורים לכל תיק האחזקות של נתניהו בשנים האחרונות.

במקביל, פורסם אתמול כי החשד המרכזי בפרשה שנבדק בפרקליטות הוא העברת מידע מטעה במשך השנים למבקר המדינה ולוועדות ההיתרים. במהלך שנותיו של נתניהו כראש ממשלה הוא פנה פעמים רבות לוועדת ההיתרים כדי שתאפשר לו שליטה כלשהי בכספים ובמניות שהחזיק בארץ ובחו"ל. לרוב, הוועדה אישרה את הבקשות החריגות, אך פעמים רבות הוועדה וגם מבקר המדינה חשו שנתניהו לא מקיים את הכללים כנדרש, מעביר מידע חלקי ולעיתים אף לא מעביר מידע בכלל.

בימים האחרונים החשש הזה הפך להיות יותר מוחשי. שר או סגן שר, ובוודאי ראש הממשלה, מחויב להעביר לנאמנות עיוורת מניות שברשותו, באופן שבו כל ההחלטות על הניירות הללו לא יתקבלו על ידו, אלא רק על ידי הנאמן – זאת כדי למנוע ניגוד עניינים. נתניהו פנה לוועדת ההיתרים מספר פעמים כדי שיאפשרו לו באופן חריג להשפיע על תוכניות ההשקעות שלו, לאור התפתחויות כלכליות-חיצוניות כאלה ואחרות.

החשד שנבדק כרגע בפרקליטות הוא שבמהלך כל הבקשות הללו, נתניהו לא תיאר באופן אמיתי את קשריו עם בן דודו ושלא תיאר נאמנה את האינטרסים של מילקובסקי עצמו, וכך למעשה הטעה את ועדות ההיתרים ומבקר המדינה כדי שלא יחשדו בניגוד עניינים סביב קשריו עם מילקובסקי.

 הלוואות שהעביר נתן מיליקובסקי לנתניהו
 

הלוואות שהעביר נתן מיליקובסקי לנתניהו (החדשות 13)

 ביום רביעי נודע לחדשות 13 כי בפרקליטות שוקלים לפתוח בחקירה פלילית בפרשת מכירת מניות הפלדה של נתניהו. על פי גורמים המעורים בפרטים, מידע דרמטי הגיע לידי הפרקליטות והביא אותה לשקול את הצעד. יש לציין כי הנושא נמצא בבדיקה, וחקירה פלילית תפתח, אם וכאשר, רק באישור פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. 

בשבוע שעבר נחשף בחדשות 13 כי ראש הממשלה החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם בן דודו נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז פרשת הצוללות. ב-29 בנובמבר, נתניהו מכר את המניות בסכום של 4,300,873 דולר, שהם 15,814,310 שקלים. תחילה טען נתניהו כי קנה את המניות בהיותו אזרח פרטי, ואילו לפני יומיים טען כי רכש אותן כשהיה ראש האופוזיציה בשנת 2007.