"הפיצו עלילת דם": רה"מ מאיים לתבוע את ראשי כחול לבן בשל הסתה

נתניהו הודיע בסרטון בפייסבוק כי יגיש תביעת דיבה נגד גנץ ויעלון, בעקבות דבריהם נגדו במסגרת פרשת הצוללות. "אם ללפיד לא הייתה חסינות - הייתי תובע גם אותו"

בחירות 2019: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שישי) כי הורה לפרקליטיו להגיש תביעת דיבה נגד ראשי מפלגת "כחול לבן" בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון. לדבריו של נתניהו, מתוך סרטון שפרסם בפייסבוק לפני כניסת שבת, "הנחתי את פרקליטי לתבוע את בני גנץ ובוגי יעלון על הוצאת דיבה, אם ליאיר לפיד לא הייתה חסינות - הייתי תובע גם אותו. הקריאה 'בוגד' היא הסתה חמורה שאסור לעבור עליה לסדר היום. השקרים שלהם הם חציית קו אדום, בנושאים הרגישים ביותר הנוגעים לביטחון ישראל. הם מוכנים להפיץ עליי כל עלילה שפלה כדי להעלות את עצמם לשלטון. בכל שנותיי בפוליטיקה לא ראיתי הפקרות כזאת".

עוד אמר נתניהו בסרטון כי "אין קשר בין המניות שרכשתי ומכרתי לפני שנים לבין רכש הצוללות. על הרכש הזה החליט הקבינט אך ורק משיקולי ביטחון המדינה. ב-2007 כשהייתי חבר כנסת ולא ראש ממשלה, השקעתי בחברה פרטית עם טכנולוגיה ייחודית. החברה לא מייצרת צוללות, לא פלדה ואפילו לא את האלקטרודות שמסייעות לייצור הפלדה. היא רחוקה כמרחק מזרח ממערב מייצור צוללות. ב-2010 מכרתי את המניות בחברה, זה היה שנה וחצי לפני שישראל חתמה על רכישת הצוולות הראשונה בכהונתי זו, ושנתיים לפני שהגרמנים מכרו צוללות למצרים, כך שלא היה שום קשר בין הדברים - זו עלילה. 

"בניגוד לגנץ, שהחברה שניהל פשטה רגל, ובניגוד ללפיד שלא מבין בכלכלה - אני כן מבין בכלכלה, וזיהיתי שיש כאן השקעה נכנונה. באותה עת בה רכשתי את המניות בחברה גם אנשים אחרים רכשו בה מניות. כולנו שילמנו מחיר זהה למניה ללא שום הטבות. הכול דווח בזמנו בשקיפות מלאה לחוק, שילמתי מסים כחוק".

 אשכנזי, יעלון, לפיד וגנץ במסיבת עיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה
 

אשכנזי, יעלון, לפיד וגנץ במסיבת עיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה ( החדשות 13)

 

"ועכשיו לשקר החמור ביותר - הצוללות המצריות", המשיך רה"מ. "לפיד גנץ ויעלון מאשימים אותי, שהקדשתי את חיי למען המדינה, הם מאשימים אותי בבגידה במדינה, זו הסתה פרועה שחוצה את כל הקווים האדומים, תתביישו לכם. יש קומץ אנשים במדינה שיודעים את כל הפרטים בנושא הרגיש הזה ואחד מהם הוא היועץ המשפטי לממשלה, ולכן הוא קבע נחרצות לאחר שבדק את כל החומרים, שההחלטות שלי בעניין הצוללות היו החלטות ענייניות שנעשו משיקולי ביטחון ישראל בלבד".

"הם יודעים שאני לא יכול לשתף אתכם, אזרחי ישראל, במלוא השקר שלהם. הם לא רק שמאל חלש - הם שמאל שקרן. 

אבל אנחנו יודעים מאיפה זה בא, מהעובדה שגנץ יודע שהאיראנים מחזיקים מידע רגשי בעניינו שהוא מסרב לחשוף בפני הציבור. כי הם יודעים שבניגוד אליי, הוא תמך בהסכם הגרעין המסוכם איתם, ולכן הם רוצים אותו כראש ממשלה. אסור שאיראן תוכל לסחוט אדם שמתיימר להיות רה"מ בישראל. כמו שאני עומד פה ומספר לכם את העובודת לגביי, בני גנץ חייב להתייצב ולספר את העובודת לגביו. לא ניתן לעלילת הדם הזאת לנצח".

בתגובה לסרטון, תקף לפיד את נתניהו: ביבי, תתבע אותי. אני מודיע לך חגיגית, אני מסיר את חסינותי. מפני ששנינו יודעים שבסרטון ששיגרת הערב היו אינספור שקרים. אתה יודע היטב שלא קראנו לך בוגד בפרשת הצוללות, מעניין שזו המילה הראשונה שקפצה לך לראש".

החלטתו של נתניהו מגיעה לאור הגילויים החדשים בפרשת הצוללות והמתקפה של ראשי "כחול לבן" נגדו בכל הנוגע למעורבתו לכאורה בפרשה זו. ביום שני כינסו ראשי המפלגה מסיבת עיתונאים מיוחדת על רקע ההתפתחויות החדשות, שנחשפו לראשונה בשבוע שעבר בחדשות 13.

 רה"מ נתניהו
 

רה"מ נתניהו בהצהרה בפייסבוק (החדשות 13)

 

במהלך מסיבת העיתונאים, קרא גנץ להקים ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את מעורבות בנימין נתניהו בפרשת הצוללות ואמר: "מגיעות לכל חייל, לכל הורה, לכל אזרח ישראלי תשובות. אחננו לא ננוח ולא נרפה עד שהאמת הזו תצא לאור. מגיע לכול אזרח ישראלי הנהגה עם ערכים". 

גנץ התייחס גם לעדותו של עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון לשעבר, לפיה נתניהו הוא שאישר את מכירת הצוללות הגרמניות למצרים: "השבוע נחשף שראש הממשלה אישר מאחורי גבה של מערכת הביטחון מכירת צוללות מתקדמות למצרים. זאת בלי שאף אחד מהגורמים המוסמכים במערכת הביטחון ידע על כך. נתניהו הכחיש זאת, הוא שיקר. זו פגיעה באמון הציבור וגם פגיעה בביטחון". 

בתום דבריו של גנץ, נשא דברים משה (בוגי) יעלון, שהעיד כי באביב 2015 הופתע לגלות שממשלת גרמניה החליטה למכור צוללות באיכות גבוהה למצרים. "ההחלטה הפתיעה אותי ואת אנשי משרד הביטחון. מבירור שעשה אל"מ עמוס גלעד, ראש האגף המדיני הביטחוני עם הגרמנים, למדתי שהאישור נעשה על ידך, נתניהו", אמר. "שאלתי אותך אם נתת אישור לממשלת גרמניה למכור צוללות באיכות כמו שלנו למצרים, והכחשת. לכן ביקשתי מנשיא המדינה רובי ריבלין, טרם נסיעתו לגרמניה, לבדוק את הנושא עם הקנצלרית אנגלה מרקל. ריבלין חזר עם אותה תשובה - שגרמניה קיבלה אישור ממך", אמר. 

 גנץ נואם בהצהרת מפלגת כחול לבן
 

גנץ נואם בהצהרת מפלגת כחול לבן ( החדשות 13)

 

"מה גרם לך להתערב וללחוץ על ביטול המכרז הבין לאומי לרכש ספינות המגן ולנסות להפנות את העסקה מלכתחילה לטיסנקרופ?", תהה יעלון. "ביבי, על בסיס מה פנה עו"ד שמרון, יחד עם מיקי גנור, אותו מתווך שהפך לעד מדינה, שבוע לאחר סיום תפקידי כשר הביטחון. ליו"ר ההסתדרות ומזכיר ארגון "אזרחים עובדי צה"ל" והודיעו להם שמספנת חיל הים הולכת להיות מופרטת וחברת טיסנקרופ תקבל אחריות להחזקת כלי השיט של חיל הים ושכדאי להם, לניסנקורן ומשה פרידמן, לשתף פעולה עם המהלך כי בכל מקרה זה ילחץ עליהם מלמעלה?" הוסיף. 

לפיד הצטרף לדבריהם של יעלון וגנץ, ואמר כי "כמי שהעיד בפרשת הצוללות, כמי שניהל חלק מהמשא ומתן עם הממשלה הגרמנית, אני מצטרף לקביעה הנחרצת שזו פרשיית השחיתות הביטחונית הגדולה בתולדות המדינה. ונתניהו עומד במרכזה". 

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי העיד שבמהלך כהונתו, ב-2010, קיבל הנחיה לרכוש צוללת שישית עבור ישראל. "נתניהו אישר אז את עמדתנו בדבר הכמות הנדרשת – חמש  צוללות. לא היה ברור לי אז מהיכן ולמה הגיעה ההנחיה. לא ידענו אז שראש הממשלה מעורב ומחזיק מניות בחברה שעושה עסקאות עם המספנה הגרמנית. נתניהו, אישרת לגרמנים למכור צוללות תקיפה מתקדמות. עשית את זה מאחורי גבה של מערכת הביטחון. אני רוצה לקבוע, שבהחלטה פגעת ביתרון האיכותי של צה"ל בזירת ים סוף", תקף אשכנזי.