משרד הבריאות בעזה: 2 נהרגו ועשרות נפצעו בעימותים בסמוך לגדר

כעשרת אלפים פלסטינים השתתפו בעימותים, חלקם השליכו מטענים, יידו אבנים והבעירו צמיגים לעבר חיילי צה"ל, שהשיבו בירי ובגז מדמיע • שריפה פרצה בעוטף בעקבות בלון תבערה

המתיחות בדרום:  שני צעירים פלסטינים, בן 18 ובן 29, נהרגו ו-55 פלסטינים נוספים נפצעו מירי צה"ל ומפיזור גז מדמיע במהלך העימותים השבועיים בסמוך לגדר המערכת ברצועת עזה - כך נמסר הערב (שישי) ממשרד הבריאות ברצועה. בהפגנות השתתפו כעשרת אלפים פלסטינים בחמישה מוקדים מרכזיים לאורך הגדר. הם השליכו רימונים ומטענים, יידו אבנים והבעירו צמיגים. כמו כן, נעשו ניסיונות של מפגינים לחתוך את הגדר ולהגיע לשטח ישראל, אך ללא הצלחה.

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, שהגיע למוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה, אמר: "מטרת ההפגנות היא לסיים את הכיבוש, ולכן הן לא יפסיקו עד שהן ישיגו זאת. זה מסר ברור לאויב הישראלי. אם הוא לא יענה לדרישות העם הפלסטיני - כל הצדדים יצטרכו לשאת באחריות". הנייה התייחס גם להסלמה בשטחים: "כל הכבוד לשהידים ולמשפחות בגדה המערבית. הם הוכיחו כי הם חזקים יותר מהכיבוש הציוני".

 
 
 
 
 
 איסמעיל הנייה בהפגנות
 

איסמעיל הנייה בהפגנות (החדשות 13)

 

מוקדם יותר, צרור בלונים עם מטען בעירה גרם לשריפה בשדה חיטה בקיבוץ במועצה האזורית אשכול. חברי הקיבוץ השתלטו על האש ומנעו את התפשטותה, וכן אותרו שרידי בלון שהתפוצץ אמש בחצר בית באחד היישובים במועצה. במקביל, אותר בלון תבערה בשטח חקלאי במועצה האזורית רמת הנגב. תושבת המקום, שבו נחת הבלון, סיפרה: "שמעתי רעש של משהו שנפל, הסתובבתי אחורה לראות ואז שמעתי בום וראיתי עשן".

ההפגנות השבוע עומדות בסימן התגובה להצהרתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביחס לרמת הגולן. בשבוע שעבר ההפגנות התקיימו בעצימות נמוכה מאוד בשל ירי הרקטות לעבר גוש דן. כמו כן, ההפגנות מגיעות כשבוע לפני יום האדמה, שיסמל שנה לתחילת "צעדות השיבה". ההערכה במערכת הביטחון היא שיגיעו אליהן כעשרת אלפים מפגינים. בצה"ל נערכים לקראת השבוע הבא, וההערכות הן שכבר בתחילת השבוע יחלו כוחות מתוגברים של צה"ל להגיע לאזור.

(בווידאו: עדת ראייה תושבת המקום מספרת על בלון התבערה שנפל. צילום: ביטחון שער הנגב)

אמש תקף צה"ל עמדת חמאס בדרום רצועת עזה בתגובה להפרות הסדר "האלימות באופן חריג" שהתקיימו על הגבול סמוך לקיבוץ כרם שלום. על פי דיווחים פלסטינים, בתקיפה נפצעו מספר מפגינים שמצבם לא ברור. כמו כן, דווח כי חיל האוויר תקף את היחידות הלילות שפעלו בדרום הרצועה ממזרח לרפיח. משרד הבריאות בעזה מסר כי שבעה פלסטינים נפצעו בעימותים. כמו כן, חצו אתמול שני חשודים את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. על החשודים נתפס מברג והם הועברו לחקירת כוחות הביטחון.

ביום שלישי תקף כלי טיס של צה"ל חולייה שעסקה בהפרחת בלוני תבערה לעבר שטח ישראל, בצפון רצועת עזה, ולאחר מכן תקף חולייה נוספת בדרום הרצועה. זמן קצר קודם לכן, נחת בחורשה במועצה האזורית חבל אשכול בלון, אליו הייתה מחוברת כרזה בערבית. בד בבד, עשרות פלסטינים התפרעו בגבול רצועת עזה, באזור זיקים, והשליכו אבנים לעבר כוחות הביטחון.

 הפגנות על הגדר מחסום עילי
 

הפגנות על הגדר מחסום עילי (החדשות 13 )

 
 ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה
 

ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה (צילום פלסטיני)

 
 ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה
 

ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה (צילום פלסטיני)