עצרת האו"ם, רויטרס

מועצת זכויות האדם של האו"ם: יש לחקור האירועים בגבול הרצועה

הארגון אימץ את מסקנות ועדת החקירה הבין-לאומית, שבדקה את ההתנהלות סביב ההפגנות וקבעה שקיים חשש לביצוע פשעי מלחמה מצד ישראל. משרד החוץ: "התעלמות מהמציאות בשטח"

  • פורסם ב:
  • 22/03/2019 11:27
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/03/2019 13:41
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

המועצה לזכויות אדם של האו"ם אימצה הבוקר (שישי) את מסקנות ועדת החקירה הבין-לאומית, שבדקה את האירועים סביב ההפגנות בגבול ברצועת עזה. כזכור, ועדת החקירה קבעה כי קיים חשש לביצוע פשעי מלחמה מצד ישראל וכי על בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג לחקור את הנושא. 23 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, 9 התנגדו ו-14 נמנעו. קמרון נעדרה מההצבעה.

משרד החוץ מסר בתגובה להצבעה: "מועצת זכויות האדם חזרה היום על הריטואל האבסורדי והצבוע של ועדת החקירה שהוקמה, שממצאיה נגד ישראל נקבעו מראש, ואימצה את ההחלטה תוך התעלמות מהמציאות בשטח". "תשע מדינות הצביעו נגד ההחלטה המוטה ורוב מוסרי של מדינות לא אישר אותה. למעשה, זו הצבעת אי אמון לדוח. ישראל תמשיך לממש את זכותה להגנה עצמית ותגן על אזרחיה מפני טרור ותוקפנות. ישראל לא תשתף פעולה עם המועצה בנושא".
 

 
 הצבעת מועצת זכויות האדם בעד הקמת ועדת חקירה סביב אירועי האליות בגדר הרצועה
 

הצבעת מועצת זכויות האדם בעד הקמת ועדת חקירה סביב אירועי האלימות בגדר הרצועה (משרד החוץ)

 

חבר הכנסת יאיר לפיד התייחס בחשבון הטוויטר שלו להחלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם לאמץ את מסקנות ועדת החקירה ואמר: "מועצת זכויות הטרוריסטים, הקרויה משום מה ״מועצת זכויות האדם של האו״ם״, מעבירה בימים אלה סדרה של החלטות נגד ישראל. אף מילה על חמאס, על חזבאללה, על איראן. חבורה של צבועים".

לפני כשלושה שבועות, כזכור, דוח המועצה לזכויות האזרח של האו"ם, קבע כי מותם של 184 המפגינים בעזה על ידי כוח צה"ל בשנה שעברה צריך להיחקר בבית הדין הבין-לאומי בהאג. על פי הדוח, החיילים הישראלים ירו באופן מכוון כלפי הפלסטינים שהפגינו סמוך לגדר הגבול, וייתכן כי ביצעו פשעים נגד האנושות.  

לפי ועדת החקירה העצמאית, שמונתה על ידי המועצה לזכויות אדם, במהלך ניסיונות הפיזור שנקטה ישראל נגד המפגינים, נורו מעל 6,000 אזרחים פלסטינים על ידי צלפים של צה"ל שהשתמשו באש חיה. לדברי הוועדה, בין המפגינים שנורו היו גם כאלה שלא היוו "איום קונקרטי". הדוח ציין כי פעולות המחאה הפלסטיניות לוו באלימות משמעותית, אך עם זאת דחה את טענת ישראל ל"פעילות טרור" על ידי קבוצות חמושים פלסטינים.

הדוח האשים בנוסף את חמאס, הארגון השולט בעזה, על כך שלא מנע את שיגורם של עפיפוני התבערה שנשלחו לעבר שטח ישראל במהלך ההפגנות.

 הפגנות על גבול הרצועה
 

הפגנות על גבול הרצועה (החדשות 13)

 


"ישראל דוחה על הסף את דו"ח המועצה לזכויות אדם של האו"ם. המועצה קובעת שיאים חדשים של צביעות ושקרים, מתוך שנאה אובססיבית לישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון", אמר אז ראש הממשלה נתניהו. "חמאס הוא שיורה טילים על אזרחי ישראל, משליך מטעני נפץ ומבצע פעילות חבלנית במהלך ההפגנות האלימות על הגדר. ישראל לא תאפשר לחמאס לפגוע בריבונות הישראלית ובאזרחיה ותשמור על הזכות להגנה עצמית. חיילי צה"ל ימשיכו להגן בנחישות על אזרחי ישראל מפני התקפות החמאס וארגוני טרור שממומנים ע"י איראן, המכריזה על כוונתה להשמיד את ישראל".

שר החוץ ישראל כץ אמר בתגובה לפרסום הדוח כי "תיאטרון האבסורד של המועצה לזכויות אדם הפיק עוד דוח עוין, שקרי ומוטה נגד מדינת ישראל. מדובר בדוח שמתבסס על מידע מסולף, שבו כלל לא נבדקו העובדות ושכל מטרתו היא להכפיש את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ולפגוע בזכותה להגנה עצמית מפני טרור של ארגון רצחני".

עוד הוסיף כץ כי "ישראל דוחה את הדוח על הסף. אף גורם לא יוכל לשלול מישראל את הזכות להגנה עצמית ואת החובה להגן על תושביה וגבולותיה מפני מתקפות אלימות. מי שדוחף את תושבי עזה לגדרות, כולל נשים וילדים, הוא ארגון חמאס, שמטרתו המוצהרת היא השמדת מדינת ישראל והוא הנושא באחריות".