רוסיה נגד הצהרת טראמפ על הגולן: "הפרה ישירה של החלטות האו"ם"

מוסקבה גינתה את דברי נשיא ארה"ב כי הגיע הזמן שמדינתו תכיר בריבונות ישראל. סוריה: "נחושים להחזיר השליטה על השטח בכל דרך". גם מצרים, טורקיה וירדן הגיבו בתקיפות

תמיכת טראמפ בהכרה בגולן: רוסיה גינתה הבוקר (שישי) את הצהרת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בנוגע לגולן, ומסרה כי מדובר ב"הפרה ישירה של החלטות האו"ם". מדובר בתגובה רשמית ראשונה של מוסקבה על דברי טראמפ כי "הגיע הזמן שארה"ב תכיר בריבונות ישראל בגולן". דובר הקרמלין פסקוב הוסיף כי "הצהרת טראמפ עלולה לערער את היציבות באזור ולפגוע במאמצמים להביא לשלום אזורי. אנו מקווים שדבריו יישארו הצהרה בלבד".

בד בבד, סוריה תקפה אף היא את הדברים ומסרה כי מדובר ב"חוסר אחריות". "עמדתו משקפת הפרה בוטה של ​​החלטות מועצת הביטחון של האו"ם", הוסיפה דמשק. "הגולן יישאר ערבי-סורי, למרות ההצהרה ועיוורון האמריקנים בכל הנוגע לישראל. העם הסורי נחוש לשחרר את השטח הלאומי שלו בכל האמצעים", הבהיר משרד החוץ הסורי. כמו כן, נמסר כי הסורים פנו למזכ"ל האו"ם ודרשו ממנו להבהיר את עמדת הקהילה הבין-לאומית בנוגע לסוגיית הגולן.

 
 
 

במקביל, הודעת טראמפ גונתה גם על ידי מצרים, טורקיה וירדן. קהיר הצהירה כי "אנו מדגישים את עמדתינו הברורה כי הגולן הסורי הוא אדמה ערבית כבושה, בהתאם להחלטות הלגיטימיות הבין-לאומיות". הנשיא ארדואן אמר כי "ההחלטה מביאה את האזור למשבר חדש, איננו יכולים לאפשר לגיטימציה כיבוש רמת הגולן". ואילו, שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, אמר כי "הגולן ימשיך להיחשב שטח כבוש בהתאם להחלטות של הציבור הבין-לאומי. שלום יציב וקבוע יהיה ניתן למימוש באזור רק במידה וישראל תיסוג מכל האדמות הערביות הכבושות, שהגולן הוא חלק בלתי נפרד מהן".

גם הפלסטינים תקפו את ההצהרה של טראמפ. מהרשות הפלסטינית נמסר כי "הריבונות על ירושלים והגולן תיקבע ע"י העם הפלסטיני והעם הסורי ולא ע"י ארה"ב – זוהי  החלטה שמנוגדת לחוק הבין-לאומי, ולכן היא חסרת ערך". מתנועת חמאס נמסר כי "ההכרה של טראמפ משקפת את המדיניות המוטה של ארה"ב באזור, שמטרתה לפגוע באומה הערבית בעזרת משברים שפוגעים בביטחון והיציבות באזור – לכיבוש הציוני אין זכות ולו על פיסת אדמה מאדמת פלסטין". גם בג'יהאד האסלאמי גינו את דברי טראמפ: "החלטה שמשקפת את הנטייה הברורה של ארה"ב לכיוון הכיבוש הציוני".

הלילה, התייחס טראמפ בפעם הראשונה להצהרתו, והבהיר כי בניגוד לטענות שנשמעו, להחלטה שהתקבלה אין קשר למערכת הבחירות המתנהלת כעת בישראל, או לראש הממשלה בנימין נתניהו. את הדברים אמר טראמפ בריאיון ל"פוקס ביזנס" שישודר במלואו בהמשך היום. לדברי טראמפ, "אני מניח שגם יריביו של נתניהו תומכים במהלך זה". 

"חשבתי על הצעד הזה זה זמן רב", סיפר טראמפ בריאיון, "זו הכרעה קשה עבור כל נשיא - אף אחד לא עשה זאת לפני. בדומה להעברת השגרירות לירושלים - כאשר נבחרתי, קיבלתי הרבה פניות ממנהיגים בעולם שהפצירו בי שלא להעביר את השגרירות לירושלים, אך עשיתי זאת, וזה בסדר גמור. כך גם לגבי המצב בגולן. נשיאים רבים דיברו על כך לפני - אני היחיד שעושה זאת".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (רויטרס)

 

אתמול, כזכור, הכריז טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן. "אחרי 52 שנה, הגיע הזמן להכיר האופן מלא בריבונותה של ישראל על רמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית קריטית לישראל וליציבות באזור". סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, תמך בהכרזתו של הנשיא טראמפ וכתב: "אמריקה ניצבת לצד ישראל".

ראש הממשלה נתניהו בירך את טראמפ בעקבות הכרזתו: "בזמן שאיראן מבקשת להשתמש בסוריה כפלטפורמה להשמיד את ישראל, הנשיא טראמפ מכיר באומץ בריבונות הישראלית ברמת הגולן. תודה לך הנשיא טראמפ". נתניהו התייחס להצהרה בפתח פגישתו עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, ואמר כי מדובר "בצעד בעל חשיבות היסטורית". פומפאו בירך גם הוא על הצעד: "החלטה אמיצה וחובה והיסטורית". 

"זה ערב פורים ויש לנו נס פורים"', אמר נתניהו בפתח דבריו. "הנשיא טראמפ עשה היסטוריה, התקשרתי אליו והודתי לו בשם הציבור הישראלי. הוא עשה זאת שוב . קודם הוא הכיר בירושלים בירת ישראל והעביר את השגרירות, אחר כך הוא ביטל את הסכם הגרעין עם איראן ועכשיו הוא עשה משהו בעל חשיבות היסטורית – הכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן. זאת בזמן שאיראן משתמשת בסוריה כמקום לתקוף ממנו את ישראל. המסר הוא – אמריקה עומדת לצד ישראל".

 הצהרת נתניהו ופומפאו
 

הצהרת נתניהו ופומפאו (החדשות 13)

 

בהמשך דבריו פנה נתניהו לפומפאו: "אנחנו מוקירים תודה לתמיכה האמריקנית, לתמיכה הלא תיאמן על זכותנו להגן על עצמנו. זה עונג לקבל אותך פה. היינו בכותל, אמרתי לשר החוץ שבפעם האחרונה שפומפאו ביקר בירושלים זה לא נגמר טוב, אבל זה זמן שונה. רומא וירושלים התגנשו על ערכים, אך רומא החדשה, ארה"ב, היא ירושלים חדשה. אין חברות גדולה יותר בין ארה"ב ושיראל, ואיש לא מייצג זאת טוב יותר משר החוץ מייק פומפאו. אתה והשגריר פרידמן והמשלחת, אבירי השותפות בינינו. אני רוצה לומר לכם תודה".

שר החוץ האמריקני התייחס גם הוא במהלך ההצהרה המשותפת להכרזתו ההיסטורית של טראמפ: "למדתי את הקרבות על הגולן, יש את הקרב על עמק הבכא - הייתה שם גבורה ישראלית בפני אתגר גדול. הערב, טראמפ החליט להכיר שהמקום שעליו נלחמו כה הרבה צריך להיות מוכר כריבונות ישראלית. הציבור הישראלי צריך לדעת שהחיים שאיבדו שם לא היו לשווא".