האיחוד האירופי נענה לבקשת מיי: מועד הברקזיט יידחה

27 המנהיגים הסכימו להעניק ארכה לפרישת בריטניה מהאיחוד עד ל-22 במאי, אם מתווה העזיבה יאושר בשבוע הבא. אם הפרלמנט לא יאשר ההסכם - מועד הפרישה ייקבע ל-12 באפריל

(בווידאו: דחיית עסקת הברקזיט של מיי בפרלמנט)

האיחוד האירופי נעתר הלילה (שישי) לבקשת ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, לדחות את פרישת הממלכה מהאיחוד, שהייתה אמורה לקרות בשבוע הבא. במהלך הפסגה שהתקיימה בבריסל, הסכימו 27 המנהיגים להעניק ארכה לברקזיט עד ל-22 במאי, במידה שמתווה העזיבה של מיי יאושר בשבוע הבא בפרלמנט. במידה שההסכם לא יאושר, החליטו מנהיגי האיחוד, מועד הפרישה ייקבע ל-12 באפריל.   

מיי בירכה על ההחלטה, והודיעה כי היא מבטיחה לעשות כל מאמץ על מנת להבטיח שהפרישה מהאיחוד תיעשה עם הסכם ראוי. עוד הוסיפה מיי כי לחברי הפרלמנט יש כעת "בחירה ברורה לגבי מה צריך לעשות הלאה", ואמרה כי יהיה צורך לעבוד בשיתוף פעולה עם המחוקקים, על מנת להחליט כיצד להמשיך בתהליך במידה שההסכם לא יאושר. מיי סיכמה את דבריה בכך שהיא "מקווה שכולם מסכימים שהגענו לרגע ההכרעה".  

 
 
 הפגנה נגד הברקזיט
 

הפגנה נגד הברקזיט (רויטרס )

 

לפני כשבוע הצביע הפרלמנט הבריטי בעד דחיית עזיבת האיחוד האירופי בלפחות שלושה חודשים. 412 הצביעו בעד ו-202 הצביעו נגד - והוחלט שהברקזיט לא יבוצע ב-29 במארס כמתוכנן. ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה שאם הסכם הברקזיט שתציע יידחה שוב, היא תבקש ארכה נוספת. יומיים קודם לכן, הפסידה מיי בפרלמנט הבריטי כשחברי הפרלמנט הצביעו נגד הסכם הברקזיט ברוב של 391 נגד 242 - הפסד גדול יותר מאשר בהצבעה הקודמת שהתקיימה בינואר. 

המשמעות של ההפסד היא שבריטניה הולכת לכיוון כאוטי, כשלא ברור באיזה אופן יתבצע הברקזיט - האם כפרישה חד צדדית בלי הסכמים מסחריים או פיננסיים עם האיחוד האירופי. או לחלופין שבריטניה תלך לבחירות, שמשמעותן היא סוף כהונתה של מיי ודרמה פוליטית גדולה. 

תרזה מיי
 

תרזה מיי (רויטרס )

 

לאחר דחיית ההסכם נשאה מיי דברים בפרלמנט, ואמרה כי היא "מאוכזבת עמוקות" מכך שהעסקה שהציעה נדחתה בשנית. "הצבעה נגד עזיבת האיחוד ללא הסכם ובעד הארכת מסגרת הזמנים, לא פותרת את הבעיות שאיתן אנחנו מתמודדים", אמרה מיי. "באיחוד האירופי ירצו לדעת מה אנחנו מתכוונים לעשות במהלך ההארכה, ואנחנו נצטרך לענות על השאלה הזו".

בינואר, כאמור, דחה הפרלמנט הבריטי את הסכם הברקזיט שאליו הגיעה מיי, לאחר ש-432 חברי פרלמנט הצביעו נגד ההסכם, ו-202 בלבד - בעד.