טראמפ: "הצהרתי בנוגע לגולן אינה קשורה לבחירות בישראל"

בריאיון ל"פוקס", התייחס לראשונה נשיא ארה"ב להכרזתו בדבר התמיכה בריבונות הישראלית ברמת הגולן, והדגיש כי החלטתו אינה נוגעת לנתניהו: "מניח שגם יריביו תומכים במהלך"

(בווידאו: הכרזת טראמפ - "הגיע הזמן שנכיר בריבונות ישראל על הגולן")

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, התייחס הלילה (שישי) בפעם הראשונה להצהרתו בנוגע לגולן, והבהיר כי בניגוד לטענות שנשמעו, להחלטה שהתקבלה אין קשר למערכת הבחירות המתנהלת כעת בישראל, או לראש הממשלה בנימין נתניהו. את הדברים אמר טראמפ בריאיון ל"פוקס ביזנס" שישודר במלואו בהמשך היום. לדברי טראמפ, "אני מניח שגם יריביו של נתניהו תומכים במהלך זה". 

"חשבתי על הצעד הזה זה זמן רב", סיפר טראמפ בריאיון, "זו הכרעה קשה עבור כל נשיא - אף אחד לא עשה זאת לפני. בדומה להעברת השגרירות לירושלים - כאשר נבחרתי, קיבלתי הרבה פניות ממנהיגים בעולם שהפצירו בי שלא להעביר את השגרירות לירושלים, אך עשיתי זאת, וזה בסדר גמור. כך גם לגבי המצב בגולן. נשיאים רבים דיברו על כך לפני - אני היחיד שעושה זאת".

 
 
 
 טראמפ וביבי
 

טראמפ וביבי ( רויטרס)

 

אתמול הכריז טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן. "אחרי 52 שנה, הגיע הזמן להכיר האופן מלא בריבונותה של ישראל על רמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית קריטית לישראל וליציבות באזור". סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, תמך בהכרזתו של הנשיא טראמפ וכתב: "אמריקה ניצבת לצד ישראל".

ראש הממשלה נתניהו בירך את טראמפ בעקבות הכרזתו: "בזמן שאיראן מבקשת להשתמש בסוריה כפלטפורמה להשמיד את ישראל, הנשיא טראמפ מכיר באומץ בריבונות הישראלית ברמת הגולן. תודה לך הנשיא טראמפ". נתניהו התייחס להצהרה בפתח פגישתו עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, ואמר כי מדובר "בצעד בעל חשיבות היסטורית". פומפאו בירך גם הוא על הצעד: "החלטה אמיצה וחובה והיסטורית". 

"זה ערב פורים ויש לנו נס פורים"', אמר נתניהו בפתח דבריו. "הנשיא טראמפ עשה היסטוריה, התקשרתי אליו והודתי לו בשם הציבור הישראלי. הוא עשה זאת שוב . קודם הוא הכיר בירושלים בירת ישראל והעביר את השגרירות, אחר כך הוא ביטל את הסכם הגרעין עם איראן ועכשיו הוא עשה משהו בעל חשיבות היסטורית – הכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן. זאת בזמן שאיראן משתמשת בסוריה כמקום לתקוף ממנו את ישראל. המסר הוא – אמריקה עומדת לצד ישראל".

בהמשך דבריו פנה נתניהו לפומפאו: "אנחנו מוקירים תודה לתמיכה האמריקנית, לתמיכה הלא תיאמן על זכותנו להגן על עצמנו. זה עונג לקבל אותך פה. היינו בכותל, אמרתי לשר החוץ שבפעם האחרונה שפומפאו ביקר בירושלים זה לא נגמר טוב, אבל זה זמן שונה. רומא וירושלים התגנשו על ערכים, אך רומא החדשה, ארה"ב, היא ירושלים חדשה. אין חברות גדולה יותר בין ארה"ב ושיראל, ואיש לא מייצג זאת טוב יותר משר החוץ מייק פומפאו. אתה והשגריר פרידמן והמשלחת, אבירי השותפות בינינו. אני רוצה לומר לכם תודה".

שר החוץ האמריקני התייחס גם הוא במהלך ההצהרה המשותפת להכרזתו ההיסטורית של טראמפ: "למדתי את הקרבות על הגולן, יש את הקרב על עמק הבכא - הייתה שם גבורה ישראלית בפני אתגר גדול. הערב, טראמפ החליט להכיר שהמקום שעליו נלחמו כה הרבה צריך להיות מוכר כריבונות ישראלית. הציבור הישראלי צריך לדעת שהחיים שאיבדו שם לא היו לשווא".

בנימין נתניהו בסיור ברמת הגולן
 

בנימין נתניהו בסיור ברמת הגולן ( עמוס בן גרשום/לע״מ)

 

יו"ר כולנו, השר משה כחלון, התייחס להחלטת הנשיא טראמפ: "הכוונה האמריקנית להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן היא הישג חשוב למדינת ישראל. ידעו שכננו שהמציאות נקבעת הלכה למעשה ושיש מחיר לסרבנותם להכיר בישראל."


ממלא מקום שר החוץ, ישראל כץ: "אני מברך על הודעתו של הנשיא טראמפ על הכרה צפויה של ארה״ב בריבונות ישראל בגולן, כמעט 40 שנה לאחר שנמשלת בגין קיבלה את ההחלטה ההסטורית. הכרה אמריקאית בריבונות הישראלית תחזק את בטחון ישראל ואת מעמדה באזור, תהווה תגובה לתוקפנות האירנית מסוריה ותשלח ומסר ברור לאסד שמעניק לה את חסותו. תודה לך טראמפ".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין: "ליהודים הייתה אורה ושמחה וששון ויקר! 38 שנים אחרי שהכנסת חוקקה את החוק להחלת הריבונות הישראלית בגולן, ואחרי מאמצים גדולים בזירה הבינלאומית, הגיע הזמן להכרה אמריקנית. הנשיא טראמפ - תודה".

יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, הצטרף גם הוא למברכים על הכרזתו של טראמפ: "תודה לך הנשיא טראמפ. ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. לישראל אין בעלת ברית גדולה יותר מאשר ארצות הברית. רמת הגולן לנצח". 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן: "הצהרתו של נשיא ארצות הברית, שיש להכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן, היא הישג ענק נוסף למדינת ישראל ולמדיניות הליכוד וראש הממשלה נתניהו. תודה לך הנשיא טראמפ על תמיכתך האדירה בישראל".

שר הביטחון לשעבר ויו"ר תלם, משה יעלון: "הכרזתו של הנשיא טראמפ על ההכרה האמריקנית בריבונות הישראלית ברמת הגולן היא בשורה אמיתית. זהו צעד חשוב נוסף לאחר העברת השגרירות האמריקנית לבירתנו הנצחית. הנשיא טראמפ מבין כי נוכחותה הביטחונית וההתיישבותית של ישראל בשכונה קשה ומאתגרת כמו שלנו היא הכרח של ממש".

בניגוד לתמיכה בצד הישראלי, ברוסיה פחות אהבו את הצהרתו של טראמפ. חבר הפרלמנט הרוסי, אולג מורוזוב, אמר: "רוסיה לעולם לא תקבל הכרה אמריקנית כזו ברמת הגולן. טראמפ מתגרה בקהילה הבין-לאומית ובעולם הערבי כדי להתקרב אפילו יותר לישראל, בזמן שהוא מפצל את העולם הערבי ופוגע ביחסים בין רוסיה לסוריה".

גם בעולם הערבי לא אהבו את דבריו של טראמפ. "הכרה בלתי מנומקת בריבונות הישראלית על הגולן לא תגרום לכך שלישראל יהיו זכויות של ממש על השטח", אמר מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-עיט, בתגובה להצהרה. כמו כן, נראה שגם באירופה לא התלהבו מהדברים: "האיחוד האירופי לא מצטרף להצהרה האמריקנית ולא מכיר בגולן כטריטוריה ישראלית", אמר בכיר דיפלומטי אירופי לסוכנות הידיעות ספוטניק.