הכרזת טראמפ - ניסיון ברור לעזור לנתניהו בבחירות • פרשנות

הודעת התמיכה בריבונות ישראלית על רמת הגולן היא התערבות של ארה"ב בבחירות, והפעם הראשונה שבה נשיא אמריקני מסייע לראש ממשלה מטעם הליכוד

  • פורסם ב:
  • 21/03/2019 23:26
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/03/2019 00:11
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

בחירות 2019: הכרזתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמש (חמישי) בטוויטר כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן היא ניסיון ברור לעזור לבנימין נתניהו בבחירות הקרובות בעוד פחות משלושה שבועות. הבוחרים כבר יודעים שנתניהו וטראמפ הם חברים, ובכלל לא בטוח שזה יעזור כל כך לראש הממשלה בבחירות. במפלגת הליכוד מסרו כי צפויות "מתנות" נוספות מצידו של טראמפ לנתניהו, ואף הוסיפו כי טראמפ "יצא מגדרו" בביקור שבוע הבא כדי לעזור לנתניהו.

אם מסתכלים על הרקורד של הנשיאים האמריקנים, ניתן לראות שבדרך כלל זה לא הצליח להם כשניסו לקדם מועמד לראשות הממשלה בישראל: קלינטון לא הצליח לעזור לשמעון פרס ולאהוד ברק, אובמה לא הצליח להפריע לנתניהו והיחיד שבאמת הצליח לעשות זאת היה דווקא בוש האב - שהצליח לפגוע בבחירתו של שמיר בבחירות בשנת 1992. כמו כן, תמיכתו של טראמפ בנתניהו היא הפעם הראשונה שבה נשיא אמריקני עוזר לראש ממשלה ממפלגת הליכוד.  

 טראמפ וביבי
 

טראמפ וביבי ( רויטרס)

 


כמו כן, לא מן הנמנע שהכרזתו הדרמטית של הנשיא טראמפ הערב הפתיעה את שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, שנמצא כעת בביקור בישראל. מוקדם יותר היום, בריאיון לחדשות 13, אמר פומפאו בנוגע לבקשתו של נתניהו מארצות הברית להכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן כי "אנחנו שוקלים את העניין כי נתניהו ביקש מאיתנו, אך בסופו של דבר זאת תהיה החלטתו של הנשיא". זמן קצר לאחר הדברים האלו של פומפאו הגיעה החלטתו של הנשיא בציוץ בטוויטר. 

כאמור, מוקדם יותר אתמול הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בטוויטר כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן. "אחרי 52 שנה, הגיע הזמן להכיר האופן מלא בריבונותה של ישראל על רמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית קריטית לישראל וליציבות באזור". סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, תמך בהכרזתו של הנשיא טראמפ וכתב: "אמריקה ניצבת לצד ישראל". 

 הצהרת נתניהו ופומפאו
 

 נתניהו ופומפאו בהצהרה משותפת במעון ראש הממשלה (החדשות 13)

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך את טראמפ בעקבות הכרזתו כי הוא תומך בהכרה בריבונות ישראלית על רמת הגולן: "בזמן שאיראן מבקשת להשתמש בסוריה כפלטפורמה להשמיד את ישראל, הנשיא טראמפ מכיר באומץ בריבונות הישראלית ברמת הגולן. תודה לך הנשיא טראמפ". 

בניגוד לתמיכה בצד הישראלי, ברוסיה פחות אהבו את הצהרתו של טראמפ. חבר הפרלמנט הרוסי, אולג מורוזוב, אמר: "רוסיה לעולם לא תקבל הכרה אמריקנית כזו ברמת הגולן. טראמפ מתגרה בקהילה הבין-לאומית ובעולם הערבי כדי להתקרב אפילו יותר לישראל, בזמן שהוא מפצל את העולם הערבי ופוגע ביחסים בין רוסיה לסוריה".

גם בעולם הערבי לא אהבו את דבריו של טראמפ. "הכרה בלתי מנומקת בריבונות הישראלית על הגולן לא תגרום לכך שלישראל יהיו זכויות של ממש על השטח", אמר מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-עיט, בתגובה להצהרה. כמו כן, נראה שגם באירופה לא התלהבו מהדברים: "האיחוד האירופי לא מצטרף להצהרה האמריקנית ולא מכיר בגולן כטריטוריה ישראלית", אמר בכיר דיפלומטי אירופי לסוכנות הידיעות ספוטניק.