ראש המועצה האזורית גולן על הצהרת טראמפ: "חיכינו 52 שנה"

גולן חיים בירך על הכרזת נשיא ארה"ב בנוגע להכרה אמריקנית בגולן: "אם זו תעמולת בחירות - היא מוצלחת". ראש המועצה האזורית קצרין: "תביא לקפיצת מדרגה בתנופת הפיתוח"

  • פורסם ב:
  • 21/03/2019 22:21
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/03/2019 00:18
  • |
  • כתבים:
  • גלעד שושן

תמיכת טראמפ בהכרה בגולן: ראשי מועצות ברמת הגולן בירכו אמש (חמישי) על הכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפיה "הגיע הזמן להכיר בריבונות ישראל על הגולן".

ראש המועצה האזורית גולן חיים רוקח סיפר לחדשות 13 כי ההצהרה לא הייתה הפתעה מוחלטת: "היו הכנות לפני, כל מיני דיבורים, אבל בהכרח פורים הזה שמח כפל כפליים לתושבי רמת הגולן ולכל עם ישראל שאוהב את הגולן". בנוגע לתזמון של ההצהרה, שבועות בודדים לפני הבחירות, אמר רוקח: "אם זה תעמולת בחירות אז זו תעמולה מאוד מוצלחת. 52 שנים אנחנו מחכים שיכירו בריבונות על רמת הגולן וזה הגיע, וזה מצוין. כל היתר לא מעניין. אני קורא לממשלה שתוקם בחודש הבא להצטרף לנשיא ארה"ב ולהצעיד את הגולן לשגשוג".

ראש המועצה המקומית קצרין דימי אפרצב בירך גם הוא: "ביום חג הפורים מצהיר נשיא ארה"ב על הכרה בריבונות ישראלית ברמת הגולן אשר מהווה ציון וסיכום ליום שמח זה. אני מודה לנשיא טראמפ, על האמירה וההכרה החשובה לנו, תושבי ישראל בכלל ותושבי קצרין ורמת הגולן בפרט. הכרזה על הכרה בריבונות ישראלית ברמת הגולן תביא לקפיצת מדרגה נוספת בתנופת פיתוח הגולן וקצרין בירתה".

אלי מלכה, שעמד בראש ועד ישובי הגולן בזמן המו"מ בין ישראל לסוריה וראש מועצה אזורית גולן בדימוס, הצטרף לברכות: "הכרזתו של הנשיא טראמפ על הכרה צפויה של ארה"ב, מעצמת על וידידת ישראל, בריבונות ישראל בגולן הינה אירוע היסטורי והישג משמעותי למדינת ישראל ולהתיישבות המשגשגת בגולן. נמשיך ונעשה להעמקת השורשים והרחבת הפיתוח וההתיישבות בחבל ארץ קסום זה."

ראשי המועצות של הגולן יצאו בהצהרה משותפת בעקבות אמירתו של טראמפ: "בגולן ישנם 48,000 תושבים. במועצה אזורת גולן 18,000 תושבים, במועצה מקומית  קצרין 8,000 וברשויות הדרוזיות 22,000 תושבים. תחת מועצה אזורית גולן 32 יישובים על שטח של כמיליון ומאתיים דונם. תנופת הקליטה בעשור האחרון מורגשת ומשמעותית. יחד עם זאת, יש להכפיל בעשור הבא את מספר תושבי הגולן".

 נתניהו ופומפאו במהלך הצהרה המשותפת במעון רה"מ
 

נתניהו ופומפאו במהלך ההצרה המשותפת במעון רה"מ ( חדשות 13)

 

"הכרזת הנשיא טראמפ על הכרה בריבונות ישראלית בגולן הינה השלמה של העברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

הקשר בין הגולן לירושלים קיים לאורך ההיסטוריה. במטבע שנמצא בבית כנסת העתיק בגמלא כתוב: 'בגאולת ירושלים הקדושה', כבר אז הבינו יושבי הגולן והגליל שהמאבק על הגולן הינו המאבק על ירושלים."

"הגולן הינו שמורת טבע של מדינת ישראל. בגולן מתקיימת ציונות אמיתית של התיישבות, חקלאות, תיירות, טבע ונוף.

בגולן הושקעו ופותחו בשנים האחרונות מיזמים רבים, ביניהם הייטק, אגרוטק ופוד-טק. כל המיזמים הוקמו ללא דחיפה ממשלתית מסיבית. להכרה האמריקנית בריבונות ישראלית צריך להיות צעד משלים של תוכנית ממשלתית להכפלת האוכלוסיה בגולן על כל המשתמע מכך, הכרה ממשלתית בפיתוח תשתיות בבריאות, בחינוך, בתשתיות, בתחבורה ובפרנסת התושבים".

כאמור, טראמפ הכריז אתמול בטוויטר כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן. "אחרי 52 שנה, הגיע הזמן להכיר האופן מלא בריבונותה של ישראל על רמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית קריטית לישראל וליציבות באזור". סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, תמך בהכרזתו של הנשיא טראמפ וכתב: "אמריקה ניצבת לצד ישראל". 

 טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל
 

טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל (רויטרס )

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס להכרזתו של הנשיא טראמפ על כך שהגיע הזמן להכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן. בפתח פגישתו עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, במעון רה"מ. בירך נתניהו את טראמפ על הצהרתו ואמר כי מדובר "בצעד בעל חשיבות היסטורית". פומפאו בירך גם הוא על הצעד: "החלטה אמיצה וחובה והיסטורית".

"זה ערב פורים ויש לנו נס פורים"', אמר נתניהו בפתח דבריו. "הנשיא טראמפ עשה היסטוריה, התקשרתי אליו והודתי לו בשם הציבור הישראלי. הוא עשה זאת שוב . קודם הוא הכיר בירושלים בירת ישראל והעביר את השגרירות, אחר כך הוא ביטל את הסכם הגרעין עם איראן ועכשיו הוא עשה משהו בעל חשיבות היסטורית – הכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן. זאת בזמן שאיראן משתמשת בסוריה כמקום לתקוף ממנו את ישראל. המסר הוא – אמריקה עומדת לצד ישראל".

בניגוד לתמיכה בצד הישראלי, ברוסיה פחות אהבו את הצהרתו של טראמפ. חבר הפרלמנט הרוסי, אולג מורוזוב, אמר: "רוסיה לעולם לא תקבל הכרה אמריקנית כזו ברמת הגולן. טראמפ מתגרה בקהילה הבין-לאומית ובעולם הערבי כדי להתקרב אפילו יותר לישראל, בזמן שהוא מפצל את העולם הערבי ופוגע ביחסים בין רוסיה לסוריה".