רה"מ התייחס לדברי טראמפ על הגולן: "נס פורים, נעשתה היסטוריה"

נתניהו אמר בהצהרה משותפת לצד שר החוץ האמריקני כי שוחח עם נשיא ארה"ב ובירך אותו על ההכרזה. פומפאו: "החלטנו להכיר בריבונות על המקום בו לחמו חיילים ישראלים בגבורה"

תמיכת טראמפ בהכרה בגולן: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אמש (חמישי) להכרזתו של הנשיא טראמפ על כך שהגיע הזמן להכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן. בפתח פגישתו עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, במעון רה"מ. בירך נתניהו את טראמפ על הצהרתו ואמר כי מדובר "בצעד בעל חשיבות היסטורית". פומפאו בירך גם הוא על הצעד: "החלטה אמיצה וחובה והיסטורית".

"זה ערב פורים ויש לנו נס פורים"', אמר נתניהו בפתח דבריו. "הנשיא טראמפ עשה היסטוריה, התקשרתי אליו והודתי לו בשם הציבור הישראלי. הוא עשה זאת שוב . קודם הוא הכיר בירושלים בירת ישראל והעביר את השגרירות, אחר כך הוא ביטל את הסכם הגרעין עם איראן ועכשיו הוא עשה משהו בעל חשיבות היסטורית – הכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן. זאת בזמן שאיראן משתמשת בסוריה כמקום לתקוף ממנו את ישראל. המסר הוא – אמריקה עומדת לצד ישראל".

 
 
 נתניהו ופומפאו במהלך הצהרה המשותפת במעון רה"מ
 

נתניהו ופומפאו במהלך ההצהרה המשותפת במעון רה"מ (חדשות 13)

 בהמשך דבריו פנה נתניהו לפומפאו: "אנחנו מוקירים תודה לתמיכה האמריקנית, לתמיכה הלא תיאמן על זכותנו להגן על עצמנו. זה עונג לקבל אותך פה. היינו בכותל, אמרתי לשר החוץ שבפעם האחרונה שפומפאו ביקר בירושלים זה לא נגמר טוב, אבל זה זמן שונה. רומא וירושלים התגנשו על ערכים, אך רומא החדשה, ארה"ב, היא ירושלים חדשה. אין חברות גדולה יותר בין ארה"ב ושיראל, ואיש לא מייצג זאת טוב יותר משר החוץ מייק פומפאו. אתה והשגריר פרידמן והמשלחת, אבירי השותפות בינינו. אני רוצה לומר לכם תודה".

שר החוץ האמריקני התייחס גם הוא במהלך ההצרה המשותפת להכרזתו ההיסטורית של טראמפ: "למדתי את הקרבות על הגולן, יש את הקרב על עמק הבכא - הייתה שם גבורה ישראלית בפני אתגר גדול. הערב, טראמפ החליט להכיר שהמקום שעליו נלחמו כה הרבה צריך להיות מוכר כריבונות ישראלית. הציבור הישראלי צריך לדעת שהחיים שאיבדו שם לא היו לשווא".


 

 פומפאו ונתניהו בפגישה בארץ
 

פומפאו ונתניהו בפגישה בארץ (קובי גדעון/ לע"מ)

 מוקדם יותר אתמול, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז בטוויטר כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן. "אחרי 52 שנה, הגיע הזמן להכיר באופן מלא בריבונותה של ישראל על רמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית קריטית לישראל וליציבות באזור". סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, תמך בהכרזתו של הנשיא טראמפ וכתב: "אמריקה ניצבת לצד ישראל". 
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך את טראמפ בעקבות הכרזתו כי הוא תומך בהכרה בריבונות ישראלית על רמת הגולן: "בזמן שאיראן מבקשת להשתמש בסוריה כפלטפורמה להשמיד את ישראל, הנשיא טראמפ מכיר באומץ בריבונות הישראלית ברמת הגולן. תודה לך הנשיא טראמפ". 

ביום רביעי, גורמים בכירים בישראל ובארה"ב דיווחו כי ייתכן שכבר בשבוע הבא תכריז ארה"ב על הכרתה בריבונות הישראלית בגולן. על פי הערכותיהם, ההכרה צפויה להגיע במקביל לביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון. בתוך כך, הודיע הבית הלבן כי נתניהו יתארח בוושינגטון בשבוע הבא למשך יומיים - כשבועיים בלבד לפני הבחירות.