טראמפ: "הגיע הזמן שנכיר בריבונות ישראל על הגולן"

נשיא ארה"ב הבהיר שלרמת הגולן יש "חשיבות ביטחונית ואסטרטגית קריטית לישראל וליציבות האזורית". נתניהו שוחח עם טראמפ לאחר הכרזתו ואמר לו: "עשית היסטוריה"

תמיכת טראמפ בהכרה בגולן: נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז אמש (חמישי) בטוויטר כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן. "אחרי 52 שנה, הגיע הזמן להכיר האופן מלא בריבונותה של ישראל על רמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית קריטית לישראל וליציבות באזור". סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, תמך בהכרזתו של הנשיא טראמפ וכתב: "אמריקה ניצבת לצד ישראל". 


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך את טראמפ בעקבות הכרזתו כי הוא תומך בהכרה בריבונות ישראלית על רמת הגולן: "בזמן שאיראן מבקשת להשתמש בסוריה כפלטפורמה להשמיד את ישראל, הנשיא טראמפ מכיר באומץ בריבונות הישראלית ברמת הגולן. תודה לך הנשיא טראמפ". 
 

בניגוד לתמיכה בצד הישראלי, ברוסיה פחות אהבו את הצהרתו של טראמפ. חבר הפרלמנט הרוסי, אולג מורוזוב, אמר: "רוסיה לעולם לא תקבל הכרה אמריקנית כזו ברמת הגולן. טראמפ מתגרה בקהילה הבין-לאומית ובעולם הערבי כדי להתקרב אפילו יותר לישראל, בזמן שהוא מפצל את העולם הערבי ופוגע ביחסים בין רוסיה לסוריה".

גם יו"ר כולנו, השר משה כחלון, התייחס להחלטת הנשיא טראמפ: "הכוונה האמריקנית להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן היא הישג חשוב למדינת ישראל. ידעו שכננו שהמציאות נקבעת הלכה למעשה ושיש מחיר לסרבנותם להכיר בישראל."


ממלא מקום שר החוץ, ישראל כץ: "אני מברך על הודעתו של הנשיא טראמפ על הכרה צפויה של ארה״ב בריבונות ישראל בגולן, כמעט 40 שנה לאחר שנמשלת בגין קיבלה את ההחלטה ההסטורית. הכרה אמריקאית בריבונות הישראלית תחזק את בטחון ישראל ואת מעמדה באזור, תהווה תגובה לתוקפנות האירנית מסוריה ותשלח ומסר ברור לאסד שמעניק לה את חסותו. תודה לך טראמפ".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין: "ליהודים הייתה אורה ושמחה וששון ויקר! 38 שנים אחרי שהכנסת חוקקה את החוק להחלת הריבונות הישראלית בגולן, ואחרי מאמצים גדולים בזירה הבינלאומית, הגיע הזמן להכרה אמריקנית. הנשיא טראמפ - תודה".יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, הצטרף גם הוא למברכים על הכרזתו של טראמפ: "תודה לך הנשיא טראמפ. ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. לישראל אין בעלת ברית גדולה יותר מאשר ארצות הברית. רמת הגולן לנצח". 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן: "הצהרתו של נשיא ארצות הברית, שיש להכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן, היא הישג ענק נוסף למדינת ישראל ולמדיניות הליכוד וראש הממשלה נתניהו. תודה לך הנשיא טראמפ על תמיכתך האדירה בישראל".

שר הביטחון לשעבר ויו"ר תלם, משה יעלון: "הכרזתו של הנשיא טראמפ על ההכרה האמריקאית בריבונות הישראלית ברמת הגולן היא בשורה אמיתית. זהו צעד חשוב נוסף לאחר העברת השגרירות האמריקאית לבירתנו הנצחית. הנשיא טראמפ מבין כי נוכחותה הביטחונית וההתיישבותית של ישראל בשכונה קשה ומאתגרת כמו שלנו היא הכרח של ממש".

 פומפאו ונתניהו בפגישה בארץ
 

פומפאו ונתניהו בפגישה בארץ (קובי גדעון/ לע"מ)

 


בתוך כך, שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר אתמול בריאיון לחדשות 13 כי "נתניהו ביקש שנכיר בריבונות ישראל בגולן. הנשיא טראמפ יצטרך לקבל החלטה". לאחר ביקורו בכותל המערבי, סיפר פומפאו: "אין שינוי במדיניות לגבי הכותל, שמחתי להיות שם עם ראש הממשלה נתניהו. זה היה טיול מיוחד ושמחתי להיות שם ולראות את מנהרות הכותל וההיסטוריה של העם היהודי בת אלפי השנים".

אתמול גורמים בכירים בישראל ובארה"ב דיווחו כי ייתכן שכבר בשבוע הבא תכריז ארה"ב על הכרתה בריבונות הישראלית בגולן. על פי הערכותיהם, ההכרה צפויה להגיע במקביל לביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון. במהלך ביקורו בישראל, שיבח שר החוץ האמריקני מייק פומפאו את מערכת היחסים החמה בין ארה"ב וישראל, והבטיח להגביר את הלחצים המופעלים על איראן. בתוך כך, הודיע הבית הלבן כי נתניהו יתארח בוושינגטון בשבוע הבא למשך יומיים - כשבועיים בלבד לפני הבחירות. עם זאת, פומפאו לא התייחס בדבריו לסוגיית ההכרה בגולן.