מלצר ונתניהו, חדשות 13

מלצר: הליכוד התעלם מהחלטתי לא לתלות שלטי תעמולה - דורש הבהרה

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית דורש מהמפלגה להסביר עד יום ראשון מדוע לא קיימו את החלטתו מאתמול, שלא לתלות שלטים במעון ראש הממשלה. הליכוד: "לא התעלמנו מההחלטה"

בחירות 2019: יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, דרש היום (חמישי) ממפלגת הליכוד להסביר עד יום ראשון בצהריים מדוע לא קיימו את החלטתו שהתקבלה אתמול שלא לתלות שלטי תעמולה במעון ראש הממשלה. בנוסף, הבהיר מלצר למפלגה כי אין לתלות כל שלטי תעמולה במהלך מסיבת העיתונאים שתתקיים הערב בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר החוץ האמריקני מייק פומפאו.

במפלגת הליכוד הגיבו לדרישתו של מלצר: "הליכוד לא התעלם מההחלטה של יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת, כפי שנטען בתקשורת, שכן מסיבת העיתונאים שאליה התייחסה ההחלטה לא התקיימה במעון ראש הממשלה, כפי שהוצג בחוסר תום לב ליושב ראש וועדת הבחירות. נבהיר זאת במכתב שנגיש לו בהקדם".

אתמול, כאמור, בעקבות עתירתה של מפלגת כחול לבן, החליט מלצר כי ניתן לערוך מסיבת עיתונאים ממעון ראש הממשלה, אך אין לקיים במעון תעמולת בחירות ולתלות שלטי תעמולה. למרות חידודיו של השופט, שלט התעמולה שנתלה אתמול במהלך הצהרתו של נתניהו נותר במקומו גם לקראת הפגישה הצפויה במעון בין ראש הממשלה לשר החוץ האמריקני. 

 נתניהו ופומפאו
 

נתניהו ופומפאו ( החדשות 13)

 בחודש שעבר, הורה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לראש הממשלה בנימין נתניהו "לחדול מלעשות שימוש בצה"ל וחייליו בקמפיין הבחירות בכלל וברשתות החברתיות בפרט, בניגוד להוראת חוק הבחירות". החלטת היועמ"ש התקבלה בעקבות עתירה שהגישה מפלגת העבודה לוועדת הבחירות המרכזית בתחילת חודש פברואר.

היועמ"ש ציין כי "בתקופת 90 הימים שלפני מועד הבחירות וביום הבחירות עצמו חל איסור על שימוש בתעמולת בחירות בצה"ל ובכלל כך בחיילי צה"ל לרבות בדרך של פרסום תמונותיהם יחד עם ראש הממשלה ושר הביטחון או עם כל מועמד ברשימת מפלגה כלשהי". בנוסף, הדגיש היועמ"ש כי חל איסור על ראש הממשלה ושר הביטחון לשאת נאומים פוליטיים בסיורים וביקורים שהוא עורך במתקני צה"ל.

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט ( לע"מ, רויטרס)

 

במקביל, סייג היועמ"ש את החלטתו, והבהיר שייתכנו מקרים חריגים שיצדיקו שימוש בתמונות וסרטונים של חיילי צה"ל, כמו "שיקולי הרתעת אויב, מצב חירום וצרכים מבצעיים או אירוע שנקבע מראש ומתקיים בשגרה בצה"ל ונהוג ששר הביטחון או ראש הממשלה משתתפים בו. זאת בתנאי שהאירוע כשלעצמו הוא בעל ערך חדשותי-אינפורמטיבי מובהק". עם זאת, צוין כי כל מקרה ייבחן לגופו בהתאם למבחן "השכל הישר" ובכפוף לבדיקה וחוות דעת של היועץ המשפטי ותוך התייעצות עם גורמים רלוונטיים במשרד המשפטים. 

היועמ"ש הבהיר כי האיסור חל על פרסום תמונות וסרטונים בהם מופיעים חיילי צה"ל, אך לא על קיום ביקורים של ראש הממשלה ושר הביטחון בבסיסים והיחידות השונות. עם זאת, ראש הממשלה ביטל השבוע שני ביקורים שתוכננו לו. האחד בתרגיל חטיבתי של גבעתי בבקעת הירדן, שהיה אמור להיות ביום שלישי. אתמול נתניהו היה אמור לבקר בבסיס חיל הים בחיפה, אך גם ביקור זה בוטל.