בדרך אל האושר: אושרה תרופה חדשה לדיכאון אחר לידה

מנהל התרופות האמריקני אישר את התרופה, המועברת דרך עירוי, ואמורה לטפל בנשים הסובלות מהמצב הרפואי באופן יעיל ומהיר מהחלופות הקיימות. "מכריע עבור מאות אלפי נשים"

בשורה חשובה למאות אלפי נשים - תרופה חדשה לדיכאון אחר לידה אושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA. בארה"ב, אישה אחת מתוך שבע סובלת מדיכאון תוך כדי היריון או אחרי לידה. בישראל 10% מהנשים ההרות ומהנשים לאחר לידה חוות דיכאון או מצב שדורש טיפול רפואי.

בהיעדר תרופה ממוקדת למצב הרפואי הספציפי, רופאים לעתים רושמים לנשים הסובלות מדיכאון במהלך או לאחר הלידה נוגדי דיכאון, שעוזרים בהפחתת הסימפטומים, אבל לא תמיד מעלימים את הבעיה לגמרי.

התרופה החדשה אמורה להשפיע טוב יותר ובאופן כמעט מידי. פרק הזמן שלוקח לתרופה להשפיע, הוא חיוני לאם שאינה מצליחה להתחבר אל הפעוט שלה, לפטל בו ולדאוג לצרכיו הבסיסיים - בגלל מצב רפואי שאינו בשליטתה.

"זה מכריע עבור מאות אלפי נשים בארה"ב שבכל שנה סובלות מדיכאון אחר לידה", הסבירה ד"ר כריסטינה דליג'יאנידיס, פסיכיאטרית שמטלפת בנשים בהריון ואחרי לידה. "מצאנו שבתוך 60 שעות, 50% מהנשים השתחררו לגמרי מהדיכאון". נוסף על כך, 75% מהנשים שקיבלו את התרופה החדשה חוו ירידה של 50% ויותר בתסמיני הדיכאון שלהן.

ד"ר כריסטינה דליג'יאנידיס
 

ד"ר כריסטינה דליג'יאנידיס ( החדשות 13)

 

אבל לא מדובר בכדור פשוט לבליעה, אלא בתרופה שניתנת באמצעות עירוי והאישה המטופלת חייבת להישאר במרכז רפואי במשך 60 שעות תחת פיקוח מכיוון שיכולות להופיע תופעות לוואי כגון כאבי ראש, סחרחורות ואפילו התעלפויות. כמו כן, עלות התרופה כיום עומדת על 34 אלף דולרים.

בנוסף, 247 הנשים שקיבלו את התרופה נשארו תחת מעקב למשך 30 ימים בלבד, ואין לחוקרים מידע לגבי מצבן לאחר החודש הזה. "אם אין לה תמיכה, אין מי שיהיה עם התינוק שלה ב-60 שעות האלה, זה יכול לפגוע גם ברצף ההנקה", ציינה ד"ר ציפי פרנקל, מהמרפאה לבריאות נפש האישה. "המחקר בדק עד חודש ימים. משמע, יתכן ולאחר חודש נצטרך לקבל עוד מנה". החברה שפיתחה את העירוי, מקווה להעביר לאישור לתרופה דומה בצורת כדור תוך פרק זמן של שנתיים.