כחול לבן הציגה את המצע הכלכלי: "12.5 מיליארד שקלים לבריאות"

גנץ ולפיד הציגו במסיבת עיתונאים את משנתם בנוגע לתחומי הבריאות, החינוך והתחבורה, והאשימו את ממשלת נתניהו בשורת מחדלים. "המדינה תקועה, נקים קבינט תחבורה"

  • פורסם ב:
  • 21/03/2019 17:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/03/2019 18:45
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

בחירות 2019: ראשי מפלגת כחול לבן, בני גנץ ויאיר לפיד, חשפו היום (חמישי) במסיבת עיתונאים בגני התערוכה את תוכניתה הכלכלית-חברתית של המפלגה לקראת הבחירות הקרובות. בנאומם, התייחסו גנץ ולפיד לתחומי הבריאות, החינוך והתחבורה. במפלגת הליכוד עקצו בתגובה טרם חשיפת התוכנית: "מצער שלפיד וגנץ שכחו להביא למסיבה שלהם את שר האוצר שלהם - אבי ניסנקורן מההסתדרות".

"יוקר המחיה בישראל הוא מכת מדינה, יקר פה", אמר לפיד בפתח מסיבת העיתונאים. "העובדה שהמערכות הממשלתיות לא עובדות גורמת לזה שהכל הרבה יותר מדי יקר. מערכת הבריאות קורסת. ברמב"ם מעלים אלונקות מהמרתף כאילו יש מלחמה. אין מלחמה.יש תפוסה של 240% בגלל תשתיות לקויות. אין מספיק רופאים ואחיות. זמן ההמתנה הממוצע הוא שלוש שעות וחצי. התוצאה היא גם פגיעה בטיפול הרפואי שמגיע לנו וגם לכיס של האזרח. הישראלים מוציאים יותר ויותר כסף על ביטוחים מרפואה פרטית ורפואת ילדים".

מההכרזה על בחירות ועד ההליכה לקלפי: כל הסקרים של חדשות 13

כל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 יאיר לפיד נואם במסיבת העיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה
 

יאיר לפיד נואם במסיבת העיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה (החדשות 13)

 


על מערכת החינוך אמר לפיד: "כשהילדים שלנו לא מקבלים את מה שהם צריכים ממערכת החינוך התוצאה היא תשלומי הורים שעולים כל שנה, מערכות חינוך פרטיות והתוצאה היא שהכסף קובע מי יקבל חינוך טוב יותר והפערים גדלים. זה יכול להגיע ללמעלה מ-30 אלף שקל בשנה על כל ילד בגיל הרך".


לדבריו, "בתחבורה המשק מאבד יותר מ-50 מיליארד שקל בכל שנה בגלל פקקים. זה נכון בכל מקום שבהם המערכות הממשלתיות לא עובדות. אתמול שמעתי את נתניהו אומר שהמצב הכלכלי מצוין. למי המצב הכלכלי מצוין? מי זה האנשים שהוא פוגש שמצבם הכלכלי מצוין ויוקר המחיה לא משפיע עליהם? כל האזרחים, לעומת האנשים שהוא פוגש, הולכים לסופר ולא מבינים למה המשכורת שלהם נעלמת כל כך מהר".

לבסוף הבהיר לפיד: "את כל זה אנחנו צריכים לתקן ומהר. הממשלה בראשות נתניהו לא רואה את האזרחים ממטר. סדר העדיפויות של נתניהו זה נתניהו. הוא עסוק רק בעצמו. סדר העדיפוית שלנו הם אזרחי ישראל. אנחו נוביל לשינוי ובעיקר נעבוד קשה בשבילם ובשביל החיים בישראל".

 גנץ נואם בהצהרת מפלגת כחול לבן
 

גנץ נואם בהצהרת מפלגת כחול לבן (החדשות 13)

 

"מבחינתנו, חייהם, רווחתם וטובתם של אזרחי ישראל כולם הם קודמים לאינטרסים האישיים שלנו", פתח גנץ את דבריו. "אנחנו קמים בבוקר, וחושבים מה אנחנו יכולים לעשות לטובתם במובן המהותי והעמוק. אני לא מחויב לא אחד חוץ מאשר לאזרחים".

"מערכת הבריאות שלנו בבסיסה היא מערכת טובה, עם כוח אנושי מצוין וצוותים טובים", המשיך גנץ. "מערכת של אנשים מסורים אבל מערכת שבגדול נמצאת בקריסה ובקשיים רבים מאוד. לתוכנית שנפעיל נקרא 'העיקר הבריאות' ונתקצב אותה ב12.5 מיליארד שקלים. כשהתכלית הבסיסית הוא לקצר את זמן ההמתנה בחדרי המיון ובתהליכי האשפוז ונעשה את זה על בסיס דברים תכלס. נגדיל בכ-2000 מיטות על בסיס תשתיות קיימות ונצא לדרך, נגדיל את מספר התקנים בעובדת בתי החולים, נאפשר חדרי מיון קדמיים, נתגמל יותר רופאים שעבדו יותר בשירות הציבורי ולא רק הפרטי. נקדם ונאיץ הקמה והרחבה של שני בתי חולים בצפון ובדרום. גם כאן אנחנו רוצים לצאת לדרך עם תהליכים מהירים שיתלוו להליכי פיתוח תשתיות".

בנוגע למערכת החינוך אמר גנץ: "אנחנו מתכוונים לתקצב את החינוך לגיל הרך, להעביר את האחריות מהמשרדים השונים למשרד החינוך ולא ולעשות בייביסטר שלוש שנים אלא להתחיל ללמד אותו משלבים מוקדמים ולהבטיח שיש מעונות חינם בכל הארץ. כך ההורים יחסכו כ-30 אלף שקלים. הם יצאו לעבודה, יוסיפו לתרומה, ירדו מעול הוריהם שעוזרים להם. זה סדר גדול של כמיליארד שקלים תוספת לתקציב, ואנחנו הולכים לשים את ילדי ישראל מיד כשניכנס בכיוון אחר. הזוגות הצעירים מוזמנים שיהיו עוד ילדים, את החלק הראשון נעשה בעצמנו".
 

 ניסנקורן וגנץ
 

ניסנקורן וגנץ (רויטרס, חיים צח/לע"מ)

 

על תחום התחבורה אמר יו"ר כחול לבן כי "המדינה פקוקה, המדינה תקועה. צריכים להקים קבינט תחבורה שירכז בצורה משולבת את כל הגורמים בעניין ויציג סט של פתרונות. יש תהליכים שלוקחים המון זמן, כמו לבנות כביש ולבנות רכבת. צריך להמשיך עם זה, ולצד זה לייעל את השימוש בתחבורה כמו שהיא קיימת. לעודד שימוש בשעות נכונות, לעודד תחבורה שיתופית, להאיץ תחבורה ציבורית. אם נצליח להוריד סדר גודל של 15-10%, נקבל משאב פיננסי הרבה יותר גדול וחזק בחזרה".

על הביקורת נגד אבי ניסנקורן: "אבי ניסנקורן הוא איש עם מודעות כלכלית וחברתית מאוד גבוהה, כל מי שהיום מקבל ממנו משכורת יודע את זה. הוא מחויב ביחד איתנו לשינויים כלכליים שצריך לעשות במדינת ישראל. הוא לא בא להגן על ועד גדול או דבר מהסוג הזה. הוא בא לשרת את ישראל יחד איתנו. כשאנחנו רוצים לעשות שינויים במשק טוב שיש לנו מי שיכול לסייע בהידברות עם האנשים הנכונים. אני משוכנע שתראו בשנים הקרובות שהשותפות הזאת עם תועלת ולא שום דבר אחר".

עוד לפני שחשפה המפלגה את תוכניתה הכלכלית-חברתית, במפלגת הליכוד עקצו בתגובה: "מצער שלפיד וגנץ שכחו להביא למסיבה שלהם את שר האוצר שלהם, אבי ניסנקורן מההסתדרות, שישבית את המדינה פעמיים בשבוע ויחזיר אותנו אחורה לכלכלת הסתדרות שתפגע בתחרות ותעלה מחירים".

יו"ר העבודה אבי גבאי התייחס אף הוא לתוכנית הכלכלית של כחול לבן: "מי שאין לו את האומץ להילחם בטייקוני הגז, עדיף שלא יציג תוכנית כלכלית. רק אתמול חברות הגז דיווחו על רווח של למעלה ממיליארד דולר. היה מאכזב מאוד לראות היום תוכנית שאין בה שום התחייבות לעשות משהו בעניין"

 אשכנזי, יעלון, לפיד וגנץ במסיבת עיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה
 

אשכנזי, יעלון, לפיד וגנץ במסיבת עיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה (החדשות 13)

 


גם מפלגת כולנו הגיבה להצגת תוכניתה הכלכלית-חברתית של כחול לבן: "עוד הצגה של מפלגת לבן לבן. הם דואגים להסתיר מעיני הציבור את ניסנקורן בהצגת המצע הכלכלי ולהסתיר את כשלונותיו הרבים של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. הציבור לא ישכח איך פעל לקיצוץ קצבאות הילדים, שהעלה מיסים בלמעלה מ-5 מיליארד שקלים ולא פעל לרגע להעלאת תקציב הבריאות שמימלא היה קטן".

עוד הוסיפו בכולנו: "את הכשלונות של לפיד, שר האוצר כחלון תיקן. הכלכלה הישראלית בתקופת השר כחלון היא החזקה ביותר מאז קום המדינה. יש ירידה במדדי האי שוויון, למעלה מ-25 אלף ילדים יצאו מקו העוני, משפחות צעירות נהנות מתוספת של אלפי שקלים לשכר נטו, 65,000 זוגות זכו בדירה במחיר למשתכן וניתנו תוספות חסרות תקדים למשרדים חברתיים ולסל התרופות,לחיילות ולחיילים, למורים ורופאים צעירים. לפיד היה ונשאר הפרזנטור של המאיון העליון. כולנו תמשיך להיות באוצר ותמשיך את המהפכות גם בקדנציה הבאה. הציבור יודע מי טוב בהצגות ומי טוב בעשייה למענם. גנץ-לפיד, אנחנו נמשיך מכאן".