חרף עמדת המשטרה: ערעורו של גנור התקבל - ישוחרר לחלופת מעצר

השופטת נאוה בכור קבעה כי ניתן לשחרר את עד המדינה למעצר בית. לבקשת היחידה החוקרת, ביהמ"ש הורה על עיכוב ביצוע ההחלטה. הפרקליטות תערער לעליון על ההחלטה

  • פורסם ב:
  • 21/03/2019 14:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/03/2019 17:43
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

השופטת נאוה בכור קיבלה היום (חמישי) את ערעורו של מיקי גנור על הארכת מעצרו, והורתה לשחררו למעצר בית עד ה-24 במארס. בנוסף, נאסר על גנור ליצור קשר ישיר או עקיף עם המעורבים בפרשה למשך 30 יום, וכן נאסרה יציאתו מהארץ לארבעה חודשים. לבקשת היחידה החוקרת, בית המשפט הורה על עיכוב ביצוע החלטתו עד מחר בשעה 11:30, והפרקליטות הגישה ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון. 

במהלך הערעור חש גנור ברע, והדיון הופסק למספר דקות כדי לאפשר לו להתאושש. בתום הדיון פנתה בת זוגו של גנור לשוטרים ודרשה מהם לפנותו לבית החולים: "אחרת תסתכנו שבאחריותכם הוא מת".

במהלך הדיון טענה המשטרה כי בניגוד לטענה כי העובדות שמסר עד המדינה בתיק 3000 לפי ההסכם שנחתם עמו זהות והמחלוקת היא על הפרשנות, הרי ש"בפועל גנור שינה עובדות מהותיות ביותר בחקירותיו החדשות והציג עובדות שונות לגמרי מאלה שהציג בחקירותיו הקודמות, סותרות לחלוטין".

 
 
 
 מיקי גנור בבית המשפט
 

מיקי גנור בבית המשפט ( חדשות 13)

 

"לעניין ראיית השיבוש", התייחסה נציגת המשטרה לחשד החדש כנגד גנור, "עצם גרסתו החדשה של העורר שרק החלה להימסר היא זו שהקימה את העילה החדשה, והיא זו שיצקה תוכן ממשי לעילת שיבוש שבגינה היה צורך לעצור את העורר ולהאריך את מעצרו". 

סניגורו, בועז בן צור, אמר: "גנור לא חוזר בו מהעובדות אלא מהפרשנויות והמסקנות של החקירה. הוא כבר שהה 12 ימים במעצר מלא בין יולי לספטמבר 2017, ולאחר מכן כחודשיים במעצר בית. זהו מעצר של מי שכבר נעצר", הוסיף. עורך הדין מאיר ארנפלד מצוותו של גנור הוסיף כי המשטרה "פעלה באופן אמוציונאלי, במהלך מטריד מאוד למי שחרד לזכויות אדם". 

מוקדם יותר היום הודיעה פרקליטות מחוז תל אביב לסנגוריו של גנור כי בכוונתה לשקול לבטל את הסכם עד המדינה שנחתם עמו ביולי 2017. עורכי הדין יוכלו להשמיע טיעונים בסוגייה עד ליום שלישי, 27 במארס.

על פי הודעת הפרקליטות, צעד זה בא בעקבות החלטתו של גנור לחזור בו מדברים שמסר במשטרה במסגרת ההסכם, ובהמשך לדברים שמסר ביומיים האחרונים במסגרת חקירותיו במשטרה, אשר סותרים את עדויותיו בעבר. בכך, לדברי הפרקליטות, הפר לכאורה באופן מהותי את התחייבויתיו, ולפיכך רשאית המדינה לבטל את ההסכם על כל התחייבויותיה בו.

רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
 

פרשת הצוללות - נתניהו, מיליקובסקי (רויטרס)

 

אתמול נחשף בחדשות 13 כי עד המדינה מיקי גנור אמר לחוקרי להב 433 כי "תיק הצוללות חלש, איתי או בלעדיי. זה לא תיק שוחד, זה תיק של הפרת אמונים. הבאתי לכם דברים ואתם הראיתם לי את המטרות - לא אני לכם. אתם סימנתם מטרות". יש לציין כי אלו אינם ציטוטים מדויקים אלא רוח הדברים. גנור חשוד במתן שוחד, עבירה על חוק איסור הלבנת הון, קשירת פשע, מרמה, שיבוש הליכי משפט ומסירת הודעה כוזבת.

מוקדם יותר אתמול, ערער גנור על ההחלטה שהתקבלה בבית משפט השלום בראשון לציון להאריך את מעצרו בחמישה ימים. נציג המשטרה בדיון אמר כי "גנור סיפק ראיות חדשות משמעותיות והודה שמסר הודעות כוזבות", והוסיף כי "היחידה הכלכלית לא תירתע מביצוע כל פעולה נדרשת ותפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי להגיע לחקר האמת בפרשה זו". 

השופטת עינת רון אמרה כי "החשדות שהיו בעבר נגד גנור קיימים גם היום. השורה התחתונה בפרשה זו טרם נאמרה, ואם יש בידי החשוד כדי לשנות דבר בהסכם שחתם - ימים יגידו. אני מסכימה עם היחידה שגרסה חדשה ושונה יש בה כדי להביא לבדיקה חדשה בפרשה זו". עוד הוסיפה כי "גרסה חדשה יכולה להביא לפעולות חקירה נוספות בפרשה זו. שאלה נוספת העומדת למבחן היא אם פעולות אלה מחייבות מעצר או חליפת מעצר".