"תיתכן הכרה אמריקנית בריבונות ישראל בגולן - כבר בשבוע הבא"

גורמים בכירים בשתי המדינות מסרו לסוכנות הידיעות AP כי הם מצפים שבמהלך ביקורו הצפוי של נתניהו בארה"ב שיחל בשני, וושינגטון תצהיר על הכרתה בשליטה הישראלית באזור

(בווידאו: נתניהו לפומפאו: "הגיע הזמן שהעולם יכיר בריבונות שלנו בגולן")

גורמים בכירים בישראל ובארה"ב דיווחו אתמול (רביעי) כי ייתכן שכבר בשבוע הבא תכריז ארה"ב על הכרתה בריבונות הישראלית בגולן. על פי הערכותיהם, ההכרה צפויה להגיע במקביל לביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון.

במהלך ביקורו בישראל, שיבח שר החוץ האמריקני מייק פומפאו את מערכת היחסים החמה בין ארה"ב וישראל, והבטיח להגביר את הלחצים המופעלים על איראן. בתוך כך, הודיע הבית הלבן כי נתניהו יתארח בוושינגטון בשבוע הבא למשך יומיים - כשבועיים בלבד לפני הבחירות. עם זאת, פומפאו לא התייחס בדבריו לסוגיית ההכרה בגולן.

 
 
 
 נתניהו ופומפאו
 

נתניהו ופומפאו ( החדשות 13)

 

  

בתוך כך, נשיא המדינה, רובי ריבלין, נפגש היום עם שר החוץ האמריקני. "ארצות הברית היא בעלת הברית האסטרטגית החשובה ביותר של ישראל, ואנחנו מעריכים את מה שאתה עושה עבור בטחון ישראל והאזור מאוד", אמר ריבלין. "המדינות שלנו הן בעלות ברית, ואני מאמין שאנחנו רואים עין בעין את האתגרים וההזדמנויות באזורנו". בתגובה, אמר פומפאו: "אין לישראל חברה טובה יותר מאשר ארצות הברית. אלה לא רק דיבורים, אנחנו פועלים כך הלכה למעשה יום-יום, ולרווחת שתי המדינות. לארה"ב מחויבות מוסרית ומדינית למנוע מכוחות עוינים לכרסם את היציבות האזורית - וכך נעשה".

הנשיא ריבלין עם מייק פומפאו
 

הנשיא ריבלין עם מייק פומפאו ( מארק ניימן לע"מ)

 

במהלך פגישתם של נתניהו ופומפאו אתמול, הודה נתניהו לשר החוץ על עמידתו האיתנה של ממשל טראמפ אל מול האיום האיראני, שמהווה, לדבריו, איום קיומי עבור ישראל. עוד הוסיף נתניהו והאשים את טהראן ביצירת רשת טרור באזור רמת הגולן. "ניתן לשער מה היה קורה לו ישראל לא הייתה בגולן", אמר נתניהו. "איראן הייתה מגיעה לחופי הכינרת". רה"מ פנה לפומפאו ואמר כי "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן".

בתום הפגישה בין השניים, שהתקיימה בארבע עיניים, שר החוץ האמריקני כי "ביום זה לפני ארבע שנים, כשנתניהו דיבר בפני הקונגרס, דיברת על האיום שמולו ניצב העם היהודי - האיום מפני הרפובליקה האסלאמית של איראן המבקשת להשמיד את ישראל. משטר האייתוללות קיים כבר ארבעה עשורים, תומך באלימות ובשנאה ומחפש להשיג נשק גרעיני. הם הציבו את השמדת ישראל כמטרה העליונה שלהם. מול איומים אלה על בסיס קבועל אנו מבקשים להבטיח את ביטחונה של ישראל ותומכים באופן מלא בזכותה להגנה עצמית".

 בנימין נתניהו, הסנאטור לינדזי גרהאם ושגריר ארה״ב בישראל דיוויד פרידמן סיירו ברמת הגולן ושמעו סקירות במקום
 

בנימין נתניהו, הסנאטור לינדזי גרהאם ושגריר ארה״ב בישראל דיוויד פרידמן סיירו ברמת הגולן ושמעו סקירות במקום ( עמוס בן גרשום/לע״מ)

 

לפני כשבוע פרסם משרד החוץ האמריקני את הדוח השנתי על זכויות אדם, ובו הגדיר בפעם הראשונה את רמת הגולן כ"שטח בשליטת ישראל", והשמיט את המונח "שטח כבוש" לגבי רמת הגולן, הגדה המערבית ורצועת עזה. גורם במשרד החוץ האמריקני הבהיר כי אין שינוי במדיניות בנוגע לשטחים הפלסטינים, וכי המונח "שטח כבוש" הושמט כי "הדוח עוסק בזכויות אדם, ולא בסוגיות חוקיות".

השינוי החל עוד בשנה שעברה, כאשר המונח "כבוש" בהקשר לגדה המערבית הוסר מהכותרת של הדוח והופיע רק שש פעמים בתוכנו - צמצום משמעותי מהשנים הקודמות. הפעם, המונח לא הופיע בכלל, לא בכותרת ולא בתוכן. רמת הגולן כונתה בדוח שפורסם אשתקד כ"כבושה", והשנה, כאמור, כונתה "תחת שליטה ישראלית". השינוי הוא סמלי, והאמריקנים עדיין לא הכירו בריבונות ישראלית ברמת הגולן. עם זאת, זה איתות מצד הממשל האמריקני לגבי כוונותו. 

אבו מאזן אמר בתגובה לדוח: "מדובר בהמשך מדיניותה העוינת של הנהגת ארה"ב כלפי העם הפלסטיני, שמפרה את כל ההחלטות הבין-לאומיות". עוד הוסיף: "השמות בהן מכנה ההנהגה האמריקאית את שטחי פלסטין לא ישנו את טבעה של האדמה הערבית הזו שנכבשה בשנת 1967".

לפני כחודשיים ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשל טראמפ להכיר בריבונות הישראלית ברמת גולן, וזאת בעקבות הנסיגה האמריקנית מסוריה. כך אמרו פקידים ישראלים בכירים לחדשות 13. נתניהו העלה את הנושא גם בפגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו וגם בפגישתו עם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון בירושלים.

נתניהו העלה כבר לפני כמה חודשים את נושא הריבונות הישראלית ברמת הגולן בפני הממשל האמריקני אלא שאז לא זכה להיענות חיובית. האמריקנים חששו מתגובה רוסית חריפה לצעד כזה והחליטו בשלב זה לא הכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן.