ועדת הבחירות: איסור הצגת פוליטיקאיות בשלטי חוצות - אפליה

השופט מלצר קיבל את עתירת שדולת הנשים, וקבע כי לעירייה אין זכות למנוע הצבת שלטי בחירות שעליהם פוליטיקאיות - כפי שנחשף בחדשות 13. "הדרה פסולה, יש לשמור על כבודן"

בחירות 2019: יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, קבע אתמול (רביעי) כי לעיריית בני ברק אין זכות למנוע הצבת שלטי חוצות שעליהם מופיעות דמויות נשים. זאת, לאחר שהדרת שלטי פוליטיקאיות מקמפיין הבחירות בעיר נחשפה בחדשות 13.   

על פי פסק הדין, מניעת פרסום השלטים מהווה אפליה אסורה של מועמדים ועל כן יש לאסור עליה. עוד כתב מלצר כי חרף בקשת שדולת הנשים להוצאת צו מניעה כללי בנוגע להדרת נשים משלטי חוצות בבני ברק, הרי שאין באפשרותו אלא להכריע בעניינים הנוגעים לתעמולת הבחירות בלבד. על פי פסק הדין, הוצאות המשפט, העומדות על 7,500 שקלים, ישולמו על ידי העירייה.

 
 
שלטי חוצות ללא דמות נשית
 

שלטי חוצות ללא דמות נשית ( חדשות 13)

 

״החלטה זו מתפרסמת ערב חג הפורים הבא עלינו לטובה, ולמותר לציין, בהקשר זה, כיצד חג זה מדגיש את תפקידן וחשיבותן של הנשים, ואת הצורך בכיבודן ובשמירת מעמדן״, סיכם השופט מלצר.

מיכל גרא מרגליות, מנכ״לית שדולת הנשים בישראל, מסר בתגובה: ״לא בכדי חתם השופט מלצר את החלטתו באזכור חג הפורים ומשמעותו בכל הנוגע לחשיבותן של נשים. העלמתן של הפוליטיקאיות משלטי החוצות בבני ברק היא לא סיפור קטן או שולי. מחיקה של נשים ממרחבים ציבוריים נועדה למחוק את דמותן, קולן והשפעתן של נשים ככלל. החוק במדינת ישראל אוסר על פרקטיקה של הדרת נשים והעלמתן מהמרחב הציבורי, ובפרט בכל הנוגע לפוליטיקאיות המתמודדות בבחירות, וקיבלנו פעם נוספת גושפנקא משפטית לכך״.

מפלגת מרצ, שבקשתה לתלות את תמונת יו"ר המפלגה תמר זנדברג מול קניון איילון נדחתה, מסרה: "בכל מקום בו ינסו להפר זכויות מרצ תהיה, בכל מקום בו ינסו למחוק נשים מרצ תהיה. נמשיך להילחם על עתידה של מדינת ישראל ונעמוד כחומה בצורה מול כל מי שינסה למשוך את ישראל מאות שנים אחורה".

 הדרת פוליטיקאיות
 

הדרת פוליטיקאיות ( חדשות 13)

 

כאמור, לפני כחודשיים פורסם בחדשות 13 כי מפלגות שבראשותן נשים פנו לחברות שילוט וביקשו להציב שלטי חוצות במקומות בולטים במרכז הארץ  - אך נתקלו בסירוב. 

במפלגת מרצ ביקשו להציב את תמונתה של זנדברג מול קניון איילון, אך התשובה שקיבלו הייתה כי רק תמונתו של גבר או שלט נטול תמונה מורשה להיתלות במיקום. מדובר באפליית בחירות לכל דבר ועניין, מכיוון שהסירוב פוגע ביכולת של המפלגות האלו לפרסם את עצמן ולהתמודד באופן שיוויוני למפלגות שבראשן עומדים גברים.

מבדיקת חדשות 13 עלה כי תשובות דומות התקבלו בשורה של מוקדים באזור המרכז, כמו למשל בצומת גהה. בחברת השילוט תלו את האחריות לתשובה בעיריית בני ברק, שחלק מהשלטים משקיפים לתחום המוניציפלי שלה.

כמה ימים מאוחר יותר התגלה כי התופעה רחבה ומקיפה הרבה יותר - כבר לא מדובר בהדרה שמתבצעת רק בקניון איילון ובצומת גהה, שסמוכים לבני ברק, אלא גם במוקדים אחרים ברחבי הארץ.

מהבדיקה עלה כי בכמה אזורים מרכזיים בבית שמש ובירושלים - לא ניתן להציב תמונות של נשים על שלטי חוצות. החשש הגדול ביותר של חברות השילוט הוא מהשחתה: "בבני ברק מן הסתם אתה לא יכול לשים (תמונות נשים). ובכל האזורים החרדיים כמו בית שמש ומקומות אדוקים אחרים", אמרה לחדשות 13 נציגה בחברת שילוט. "אני חושבת שבירושלים יש בעיה", אמרה נציגה של חברת שילוט נוספת. "בבני ברק אפשר, אבל בלי פנים", הוסיפה. 

בשיחה נוספת שניהלנו עם חברת שילוט, נמסר לנו כי: "אין לנו משהו נגד נשים, אבל רצוי שהתמונה תהיה צנועה ולא עם מחשופים, אנחנו לא צזורה אבל מניסיוננו לא כדאי להמריד ולגרום להשחתה של דברים מסוג זה". בתוך כך, ולאחר שורה של מפלגות שספגו סירובים מחברות, תחל בקרוב מחאת נשים נגד הדרתן מהמרחב הציבורי. במסגרת המחאה, נשים מן השורה יצטלמו וביוזמת מרץ יפורסמו תמונותיהן  בשלטי חוצות ברחבי הארץ. במקביל, תמונותיהן יפורסמו גם ברשתות החברתיות תחת ההאשטאג "לא תמחקו אותי". 

 יו"ר מרצ תמר זנדברג
 

יו"ר מרצ תמר זנדברג (החדשות 13)

 

בתגובה, שיגרו נשות יש עתיד מכתב ליועמ"ש בקריאה שיפעל למניעת הדרת הפוליטיקאיות. במקביל, שדולת הנשים שיגרה  מכתבי התראה לפני עתירה לבית המשפט, לרשויות המקומיות ולחברות השלטים שמסרבים להציג נשים. "מחיקה של ראשות מפלגה היא פגיעה ביסוד הבחירות ההוגנות", אמרה מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים.

במקביל, מרצ הגישה מכתב התראה לפני תביעה כנגד עיריית בני ברק וחברת השילוט בגין האיסור לתליית שלטי בחירות עם תמונות נשים, בעקבות ההחלטה של עיריית בני ברק וחברת השילוט שלא להציב מודעות בחירות של מפלגת מרצ עם תמונתה של היו"ר, ח״כ תמר זנדברג. 

במכתב ההתראה נכתב: "אי שוויון בתעמולה והדרת ציבור הנשים ממנו מהווה פגיעה בשוויון בתעמולה ובבחירות. יש להשלים עם אפשרותן של נשים להתמודד בבחירות בישראל וכפועל יוצא לקיים תעמולה במרחב הציבורי. הדברים נכונים קל וחומר כאשר מדובר בתעמולה מכבדת ועניינית ולא פרובוקטיבית".