תקרית בבית לחם: פלסטיני נהרג מאש צה"ל, אדם נוסף נפצע

צה"ל מסר כי הלוחם פתח באש בעקבות זיהוי זריקת אבנים לעבר רכבים ישראליים. על פי דיווחים פלסטיניים, החיילים נקלעו לאירוע פלילי, וירו מכיוון שחשבו שהירי בוצע לעברם

ההסלמה בשטחים: חייל צה״ל בעמדה צבאית בדרום בית לחם פתח אמש (רביעי) באש, בעקבות זיהוי של זריקת אבנים לעבר רכבים ישראליים - כך על פי דובר צה"ל. לפי דיווחים פלסטיניים, רכב פלסטיני פתח באש על רכב פלסטיני אחר בבית לחם. החייל, שחשב, שהירי כוון אליו, פתח באש לעבר אותו רכב ממנו נפתחה האש ופגע ביורים. פלסטיני בשם אחמד ג'מאל מנאסרה בן ה-26, נהרג ואדם נוסף נפצע בתקרית. ההרוג מזוהה עם גדודי עז א-דין אל-קסאם.

בווידאו: זירת האירוע בו נורה פלסטיני מאש צה"ל

לפי הדיווחים מנאסרה נהרג מאש צה"ל  באזור מחסום חדר. בתקרית נפצע אדם נוסף בבטנו והוא הועבר לבית החולים, שם עבר ניתוח. לאחר היוודע דבר התקרית יצאו צעירים פלסטינים לרחובות העיר בית לחם וקיימו בה תהלוכת זעם וקראו קריאות לנקמה בישראל.

אתמול בלילה נהרגו שני פלסטינים מאש צה"ל בשכם. זאת לאחר שהשליכו מטענים מרכב חולף לעבר כוחות שאיבטחו כניסת מתפללים לקבר יוסף. במקביל, כלי הנדסה צבאי פגע ברכב. מדובר צה"ל נמסר כי אין נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

 אחמד ג'מאל מנאסרה, נהרג מאש צהל
 

אחמד ג'מאל מנאסרה, נהרג מאש צהל (חדשות 13 )

 

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי ההרוגים הם ראאד חמדאן בן 21 וזיאד נורי בן 25. בכלי תקשורת פלסטיניים דווח כי אחד ההרוגים הוא אח של מחבל שביצע פיגוע התאבדות בישראל בשנת 2003. כמו כן, דווח כי ברכבם של המחבלים אותרו רימונים מאולתרים. נוסף על כך דווח כי העימותים פרצו לאחר שכאלף מתפללים יהודים הגיעו למקום.

שלשום לוחם מג"ב נפצע קל-בינוני במחסום המנהרות. מפרטי האירוע עולה כי נהג פלסטיני שנסע ברכב גנוב עשה את דרכו מירושלים לכיוון שטחי יהודה ושומרון. בשלב מסוים הרכב האיץ, עלה על המדרכה והביא לפציעת הלוחם. הוא פונה לטיפול 

רפואי בבית החולים שערי צדק בירושלים. בסריקות של כוחות הביטחון נמצא הרכב נטוש.

פרשנות: דפוס המחבל הבודד - צעיר, בלי רקע דתי ופועל מתוך מצוקה אישית

המחבל עומאר אבו לילא, שביצע את הפיגוע בצומת אריאל, מזכיר דפוס מוכר מפיגועים קודמים שבוצעו על ידי מפגעים בודדים. לאבו לילא לא היה רקע דתי או השתייכות פוליטית מיוחדת, ולו או למשפחתו אין קשר לארגוני הטרור. מדובר באדם שמחליט לעשות מעשה לרוב בשל מצוקה אישית, מצפה להיהרג, ולא מכין דרך מילוט.

חיסול המחבל שביצע את הפיגוע בשומרון

המחבל עומאר אבו לילא, שביצע את הפיגוע בצומת אריאל, חוסל שלשום בידי כוחות הביטחון, בכפר עבווין הסמוך לרמאללה. בעקבות מידע שהגיע לשב"כ, כוח ימ"מ צר על המבנה שבו התבצר המחבל, ובמקום התפתחו חילופי אש, שבמהלכם כאמור, נורה המחבל למוות. בקרב כוחות הביטחון לא היו נפגעים באירוע.

על פי דיווחים פלסטיניים, פלסטינים נוספים נפצעו במהלך חילופי האש. 11 פלסטינים נפצעו מהפרות הסדר שהתפתחו בכפר, כתוצאה מכניסת כוחות הביטחון. ראש הכפר עבווין אמר לכלי תקשורת פלסטיניים כי הכוחות המיוחדים שנכנסו למקום הגיעו במשאיות להובלת ירקות, ואחריהן הגיעו כלי רכב רבים של צה"ל.

"אני מברך את השב"כ, הימ"מ וצה״ל על פעולה מהירה שהביאה לחיסול המחבל הנתעב שרצח את סמ״ר גל קיידאן ז"ל ואת הרב אחיעד אטינגר ז"ל", מסר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. "ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע באזרחינו וחיילינו".