איך שינוי גרסת גנור ישפיע על החשודים בפרשת הצוללות? • פרשנות

החלטת עד המדינה לחזור בו מעדותו יכולה לעזור לשמרון וצ'ייני, שקיבלו את הכסף בזמן שהיו אזרחים. מנגד, היא עלולה לפגוע באלו שהיו במעמד נבחר ציבור, כמו בר יוסף ושרן

פרשת הצוללות: ההחלטה של עד המדינה מיקי גנור לחזור בו מעדותו בתיק 3000 עשויה לעזור למספר מעורבים בפרשה, ביניהם לעורך הדין דוד שמרון, למפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום, ובמידה מסוימת גם לשי (שייקה) ברוש. הצעד של גנור עשוי לעזור לשלושה מאחר וכשהם קיבלו את הכסף הם היו אזרחים, כך שיוכלו לטעון שהכסף שימש כשכר טרחה משפטי או כדמי ייעוץ, ולא כתיווך לשוחד. 

המעורבים שההחלטה של עד המדינה לחזור בו עלולה לפגוע בהם, הם אלה שהיו במעמד נבחר ציבור בזמן שקיבלו את הכסף או את ההבטחה לכסף. ביניהם, אבריאל בר יוסף, ששימש כמשנה לראש המטה לביטחון לאומי, דוד שרן, לשעבר ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, ואף אליעזר (מודי) זנדברג שהיה יו"ר קרן היסוד.

 מיקי גנור בבית המשפט
 

מיקי גנור בבית המשפט ( חדשות 13)

 

מוקדם יותר אתמול ערער גנור על ההחלטה שהתקבלה בבית משפט השלום בראשון לציון להאריך את מעצרו בחמישה ימים. זאת, בעקבות מעצרו אמש בחשד לשיבוש הליכי משפט, מיד לאחר שביקש לחזור בו מעסקת עד המדינה. מהלך מעצרו, חש גנור ברע ופונה לבית החולים אסף הרופא באמבולנס, אך השתחרר לאחר כמה שעות כשמצבו טוב. 

גנור נחקר שלשום ביחידת להב 433, ועל פי המשטרה, ביקש לשנות את הגרסה שמסר בפרשה. במהלך החקירה, איש העסקים שינה את עדותו ואמר כי הכספים שקיבל הם תשלום עבור ייעוץ ולא שוחד. כפי שנחשף הערב בחדשות 13, גנור אמר אתמול לחוקרים כי "תיק הצוללות חלש, איתי או בלעדיי. זה לא תיק שוחד, זה תיק של הפרת אמונים. הבאתי לכם דברים ואתם הראיתם לי את המטרות - לא אני לכם. אתם סימנתם מטרות". יש לציין כי אלו אינם ציטוטים מדויקים אלא רוח הדברים. 

מיקי גנור
 

מיקי גנור (חדשות 13)

 

בתוך כך, בפרקליטות שוקלים לפתוח בחקירה פלילית בפרשת מכירת מניות הפלדה של ראש הממשלהבנימין נתניהו, כך נודע אמש לחדשות 13. על פי גורמים המעורים בפרשה, מידע דרמטי הגיע לידי הפרקליטות והביא אותה לשקול את הצעד. יש לציין כי הנושא נמצא בבדיקה, וחקירה פלילית תפתח, אם וכאשר, רק באישור פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. 

כמו כן, על פי מסמך שהגיע אמש לידי חדשות 13, נתניהו מסר למבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס מידע שאינו אמת בנוגע למניות שהחזיק בחברת "גרפטק" הקשורה לתאגיד "טיסנקרופ" ששמה נקשר לפרשת הצוללות. בתגובה לדרישת לינדנשטראוס להבהרות בנושא, טען פרקליט ראש הממשלה כי לנתניהו ולבן דודו נתן מילקובסקי לא היה אז שום קשר לחברה. זאת, חרף העובדה שמידע זה אינו נכון, שכן מילקובסקי החזיק באותה תקופה במניות ב"גרפטק" - ואף שימש בה דירקטור.

מעבר לכך, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הבהיר בשנת 2006 לקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי הוא מתנגד למכירת צוללות למצרים, והנושא ירד מהפרק עד לסיום כהונותו ב-2009. זאת, בניגוד נתניהו, שכזכור, על פי פרסום חדשות 13, אישר את המכירה לקהיר.

 אהוד אולמרט ופרשת הצוללות
 

אהוד אולמרט ופרשת הצוללות ( החדשות 13)

 

בשנת 2006, בפגישה הראשונה בין אולמרט לבין מרקל, הבהיר ראש הממשלה דאז לקנצלרית כי ישראל מתנגדת למכירת צוללות גרמניות למצרים. זאת, למרות העובדה כי אז היה מדובר על צוללות פחות מתקדמות, ועל מצרים היציבה בראשות מובארק, כשליט בלתי מעורער. 

שני פקידים ישראלים בכירים לשעבר אמרו לחדשות 13 כי במהלך 2007 אולמרט חזר על המסר הזה בשיחה נוספת עם מרקל. בד בבד, בכירים במשרד החוץ ובמשרד הביטחון העבירו אז מסר זהה לגרמנים. כתוצאה מכך, כאמור, מכירת הצוללות הגרמניות למצרים ירדה מסדר היום עד סיום כהונת אולמרט בתחילת 2009.

כאמור, בשבת האחרונה פורסם לראשונה בחדשות 13 כי נתניהו הוא ככל הנראה זה שאישר את עסקת מכירת הצוללות הגרמניות למצרים, כך עולה מעדותו של עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון לשעבר. על פי העדות, גלעד העלה בפני הגרמנים הסתייגות ממכירת צוללות שלהן יכולות שעלולות לסכן את ביטחון ישראל למצרים, ונאמר לו כי נתניהו בעצמו אישר את העסקה.