מחדל ההפריה: עוברים במעבדה הושמדו עקב תקלה; ההורים לא עודכנו

גורמים בביה"ח אלישע הסתירו את האמת מנשים שעברו הפריה חוץ גופית, ואמרו להן כי אף עובר לא שרד בשל תהליך מעבדתי שלא תמיד מצליח. "הייתי בהלם, לא האמנתי"

תהליך ההפריות החוץ גופיות הוא תהליך מפרך וכואב. לחדשות 13 נודע כי בבית החולים אלישע שבחיפה, הושמדו עוברים במעבדה, בעקבות תקלה שהתרחשה במקום, אך לנשים שעברו את התהליך נאמר רק כי הוא לא הצליח, והאמת הוסתרה מהן.

"הייתי בשוק. לא האמנתי", סיפרה ק', אחת המטופלות שעובריה הושמדו בגלל התקלה. "זו השאיבה השלישית שלי ולא היה מצב שלא היו עוברים בכלל. בדרך כלל יש לי בין 90% ל-100% הפריות. הייתי בהלם שאין לי שום עובר להחזיר. התקשרתי לרופא והוא אמר שהוא לא יודע מה קרה. ש-IVF זה תהליך מעבדתי, שזה קורה".

כישלון מוחלט של הפריה במקרה של ק' הוא די נדיר. היא צעירה מאוד, רק בת 29, שהרתה בעבר גם באופן טבעי וילדה תינוק בריא, אבל כמו נשים רבות שעוברות את התהליך הזה - היא האשימה את עצמה, עד שפוסט בפייסבוק, בקבוצה סגורה של נשים בתהליכי הפריה, העלה את החשד שמשהו אחר קרה.

 הפריה, אילוסטרציה
 

הפריה, אילוסטרציה ( החדשות 13)

 

בעקבות פנייה של אחת הנשים למערכת סטטוסקופ, קיימנו שיחה עם גורם בבית החולים שסיפר שאכן קרתה תקלה במעבדה בבית החולים "אלישע" אך לא ידע לומר מה היה מקור התקלה. הניסיונות הנוספים לקבל פרטים בנוגע למקרה עלו בתוהו ולא הצלחנו לקבל מידע נוסף בנידון.

הדבר היחיד שהצלחנו להשיג הוא מכתב שהגיע לאחת המטופלות מהרופא המטפל, קרוב לחודש וחצי לאחר האירוע: "הביציות של המטופלות שהופרו בתאריך שישה בפברואר במעבדת ה-IVF לא התפתחו כראוי. ביצענו תחקיר מקיף ממנו עולה כי הייתה ככל הנראה תקלה של אחד המפוחים המזרימים אוויר למעבדה, דבר שפגע בהחלפות האוויר. התקלה תוקנה עוד באותו יום. חשוב לנו להעביר דרכך, כרופא המטפל, את המסר למטופלות בשקיפות מלאה כי הנושא נבדק היטב".

"עד היום אנחנו חודש וחצי אחרי ולא קיבלתי אף טלפון לא מהרופא, לא מבית החולים ואפילו לא המזכירה של היחידה, שיבואו ויגידו שהייתה תקלה, אנחנו מצטערים. משהו. שום דבר לא נאמר לי עד היום", אמרה ק'.

תגובת בית החולים אלישע: "בית החולים, לרבות מרפאות ה-IVF, עומד בתקנים המחמירים בעולם, לרבות ביחס לתהליכי בקרה. ביום השישה בפברואר בוצעו הפריות מבחנה מוצלחות במעבדה, אך כארבעה ימים מאוחר יותר התגלה כי לא הייתה התפתחות תקינה של העוברים באותו היום, ובאותו יום בלבד. הודעה נמסרה לרופאים ולאחר מכן נשלח גם מכתב לרופאי היחידה, שהתבקשו להעביר את הפרטים בשקיפות מלאה למטופלות".