דרישת איחוד מפלגות הימין מרה"מ: בן גביר - יו"ר ועדת החוקה

בעקבות פסילת בן ארי, המפלגה הציבה לנתניהו אולטימטום והבהירה שתיכנס לממשלה בראשותו רק אם ימנה את מועמד עוצמה יהודית ליושב ראש הזרוע המשפטית של הכנסת

בחירות 2019איחוד מפלגות הימין החליטה היום (רביעי) להתנות את ההצטרפות שלה לממשלה שתקום, אם בנימין נתניהו ינצח, במינוי עו"ד איתמר בן גביר ליושב ראש ועדת החוקה - הזרוע המשפטית של הכנסת.

זאת, לאחר שראשי איחוד מפלגות הימין הבטיחו למיכאל בן ארי, שבית המשפט העליון החליט לפסול את התמודדותו לכנסת ה-21, שנוכח העובדה שעוצמה יהודית הפסידה חבר, הדרישה תהיה שהמפלגה לא תיכנס לממשלת נתניהו בלי שריון הוועדה. יו"ר מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי, הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', הסכימו לתנאי. 

מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר בדיון ועדת הבחירות
 

מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר בדיון ועדת הבחירות (החדשות 13)

 

כאמור, בית המשפט העליון פסל את התמודדותו של בן ארי, שהוצב במקום החמישי ברשימת המפלגה. מפלגתו התכוונה לדרוש שהוא יהיה חבר בוועדה למינוי שופטים – הגוף שמחליט מי יושב בבית המשפט העליון, ומכאן החליטו להתנות את הצטרפותם לממשלה.

מוקדם יותר היום, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע כי הוא ממליץ שלא להיענות לבקשת איחוד מפלגות הימין להעביר את בן גביר, שממוקם במקום השמיני ברשימה, למקום החמישי – במקום בן ארי.

בן גביר הגיב להמלצה של מנדלבליט ואמר: "הרושם שנוצר זה שהיועמ"ש ופרקליט המדינה יעשו הכול כדי שנציגי עוצמה לא יכנסו לכנסת. הם טוענים שאין תקדים משפטי למצב שבו אנחנו מבקשים להתקדם ברשימה, אבל גם אין תקדים משפטי למצב שבו מועמד בבחירות נפסל באופן אישי והמפלגה שלו נפגעת. אבל בסופו של דבר זה לא יעזור, אני אהיה בכנסת, נציג עוצמה נוסף יהיה בכנסת, ויחד נביא שינוי במערכת המשפט".

 אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים
 

אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים ( חדשות עשר)

 

בהודעתו, כתב מנדלבליט: "לעמדת היועמ"ש, ועל אף רצונה המובן של הרשימה, נוכח הוראות החוק כפי שפורשו בפסיקתו של ביהמ"ש העליון, דינה שלה הבקשה להידחות, שכן ועדת הבחירות המרכזית אינה מוסכמת לשנות את סדר המועמדים ברשימה שהוגשה לה". מכאן, "כלל לא ניתן להחליף מקומות ברשימה בין מועמדים לאחר הגשת הרשימה לוועדת הבחירות המרכזית, ובפרט לאחר שחלף המועד האחרון בהתאם לחוק הבחירות להגשת רשימות המועמדים".  

לבסוף, מנדלבליט הדגיש את "חשיבות העמידה על 'כללי המשחק' הדמוקרטיים של הבחירות, שנקבעו מראש, וזאת על מנת לשמור על טוהר הבחירות, על אמון הציבור בלגיטימיות ההליך הדמוקרטי ועל עקרון השוויון בבחירות"