אולמרט הבהיר למרקל ב-2006: מתנגד למכירת צוללות למצרים

לחדשות 13 נודע כי בניגוד לנתניהו, רה"מ לשעבר אמר ב-2006 לקנצלרית גרמניה, בשתי הזדמנויות שונות, שהוא נגד המהלך - והדבר ירד מסדר היום עד סיום כהונת אולמרט ב-2009

פרשת הצוללות: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הבהיר בשנת 2006 לקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי הוא מתנגד למכירת צוללות למצרים, והנושא ירד מהפרק עד לסיום כהונותו ב-2009 – כך נודע הערב (רביעי) לחדשות 13. זאת, בניגוד לראש הממשלה בנימין נתניהו, שכזכור, על פי פרסום חדשות 13, אישר את המכירה לקהיר.

בשנת 2006, בפגישה הראשונה בין אולמרט לבין מרקל, הבהיר ראש הממשלה דאז לקנצלרית כי ישראל מתנגדת למכירת צוללות גרמניות למצרים. זאת, למרות העובדה כי אז היה מדובר על צוללות פחות מתקדמות, ועל מצרים היציבה בראשות מובארק, כשליט בלתי מעורער.

 
 
 
רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
 

פרשת הצוללות - נתניהו, מיליקובסקי (רויטרס)

 

שני פקידים ישראלים בכירים לשעבר אמרו לחדשות 13 כי במהלך 2007 אולמרט חזר על המסר הזה בשיחה נוספת עם מרקל. בד בבד, בכירים במשרד החוץ ובמשרד הביטחון העבירו אז מסר זהה לגרמנים. כתוצאה מכך, כאמור, מכירת הצוללות הגרמניות למצרים ירדה מסדר היום עד סיום כהונת אולמרט בתחילת 2009.

בסקר חדשות 13 שפורסם הערב, ברקע ההתפתחויות האחרונות בפרשה, הנשאלים נשאלו אם הם בעד או נגד להקים אחרי הבחירות ועדת חקירה ממלכתית בפרשה. 55% מהנשאלים ענו כי הם בעד – 53% יהודים ו-63% לא יהודים, ו-26% ענו השיבו שהם נגד הקמת ועדת חקירה – 28% יהודים ו-13% לא יהודים. 19% השיבו שהם לא יודעים.

הערב, נחשף לראשונה בחדשות 13 כי בפרקליטות שוקלים לפתוח בחקירה פלילית בפרשת מכירת מניות הפלדה של ראש הממשלה. על פי גורמים שמעורים בנושא, מידע דרמטי הגיע לידי הפרקליטות והביא אותה לשקול את הצעד. יש לציין כי הנושא נמצא בבדיקה, וחקירה פלילית תפתח, אם וכאשר, רק באישור פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. 

 סקר פרשת הצוללות, חדשות 13
 

סקר פרשת הצוללות, חדשות 13 ( החדשות 13)

 

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה לפרסום: "20 יום לפני הבחירות מדליפים על ניסיון לפתוח בעוד חקירה נגד ראש הממשלה נתניהו. רק אזרחי ישראל יבחרו את ראש הממשלה - ממשלת ימין בראשות נתניהו או ממשלת שמאל בראשות יאיר לפיד וגנץ".

כאמור, בשבת האחרונה פורסם לראשונה בחדשות 13 כי נתניהו הוא ככל הנראה זה שאישר את עסקת מכירת הצוללות הגרמניות למצרים, כך עולה מעדותו של עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון לשעבר. על פי העדות, גלעד העלה בפני הגרמנים הסתייגות ממכירת צוללות שלהן יכולות שעלולות לסכן את ביטחון ישראל למצרים, ונאמר לו כי נתניהו בעצמו אישר את העסקה. 

גלעד העיד כי פנה לכריסטוף אויסגן, יועצה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, בתהייה לגבי מכירת הצוללות. לדבריו, אויסגן שאל אותו בתגובה "האם אתה יודע מה קורה במדינה שלך?". לדבריו של גלעד, אויסגן הוסיף כי אף שגרמניה אינה זקוקה לאישור מישראל בעניינים אלו, היא התחשבה ביחסים המיוחדים בין המדינות וביקשה הסכמה למכירה - שאושרה על ידי נתניהו בעצמו.

כזכור, ראש הממשלה הכחיש בעבר כל קשר לפרשת הצוללות, וטען שמעולם לא ביקשו את אישורו לביצוע העסקה. ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי: "מדובר בניסיון סרק נואש להנשים פרשה ששבקה חיים".