הפרקליטות שוקלת: חקירה פלילית בפרשת מכירת המניות של רה"מ

פרסום ראשון: על פי גורמים שמעורים בפרטים, הפרקליטות בודקת את האפשרות בעקבות מידע דרמטי שהגיע לידיה. הליכוד בתגובה: "20 יום לפני הבחירות מדליפים ניסיון חקירה"

פרסום ראשון: בפרקליטות שוקלים לפתוח בחקירה פלילית בפרשת מכירת מניות הפלדה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך נודע אמש (רביעי) לחדשות 13. על פי גורמים מעורים, מידע דרמטי הגיע לידי הפרקליטות והביא אותה לשקול את הצעד. יש לציין כי הנושא נמצא בבדיקה, וחקירה פלילית תפתח, אם וכאשר, רק באישור פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. 

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה: "20 יום לפני הבחירות מדליפים על ניסיון לפתוח בעוד חקירה נגד ראש הממשלה נתניהו. רק אזרחי ישראל יבחרו את ראש הממשלה - ממשלת ימין בראשות נתניהו או ממשלת שמאל בראשות יאיר לפיד וגנץ".

 
 
 
רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
 

פרשת הצוללות - נתניהו, מיליקובסקי (רויטרס)

 

כאמור, בשבוע שעבר נחשף בחדשות 13 כי ראש הממשלה החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם בן דודו נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז פרשת הצוללות. ב-29 בנובמבר, נתניהו מכר את המניות בסכום של 4,300,873 דולר, שהם 15,814,310 שקלים. תחילה טען נתניהו כי קנה את המניות בהיותו אזרח פרטי, ואילו לפני יומיים טען כי רכש אותן כשהיה ראש האופוזיציה בשנת 2007.

שלשום הגיב ראש הממשלה לפרסומים ושלל את הטענות נגדו."אלו השמצות מצוצות מהאצבע", אמר, "אני לא קיבלתי אפילו שקל מעסקת הצוללות. הדבר הזה נבדק במסרקות ברזל על ידי הפרקליטות ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה. הם קבעו חד משמעית שאני לא חשוד בדבר ושאין שום דבר במעשיי. אבל אני מבין שגנץ ולפיד מאוד נלחצו, בלשון המעטה, מהפריצה האיראנית לתוך הטלפון של גנץ ולצורך זה הם מנסים להסיט את תשומת הלב".

"זה לא מפתיע אותי שיש להם שיפוט רע כל כך, משום ששניהם תמכו בהסכם הגרעין האסוני שאני נלחמתי בו, ולשמחתי יחד עם הנשיא טראמפ אנחנו רואים שינוי כיוון גם בארצות הברית", הוסיף. "אבל הם לא הבינו את זה, לדעתי עד היום הם לא מבינים עם מי יש לנו עסק והם לא אלה שיעמדו בראש מדינת ישראל כדי להדוף את איום האיראני. זה לא בשבילם".

 הלוואות שהעביר נתן מיליקובסקי לנתניהו
 

הלוואות שהעביר נתן מיליקובסקי לנתניהו ( החדשות 13)

 

כאמור, בשנת 2009 ביקש נתניהו ביקש מבן דודו נתן מילקובסקי הלוואה לתשלום מס על מניות שהחזיק בחברת גרפטק. מילקובסקי, לדברי נתניהו, הלווה לו כ-175 אלף דולר. לטענת נתניהו, הוא החזיר לו את ההלואה בעת שמכר את המניות שבבעלותו, בנובמבר 2010. כלומר, על מכירת המניות קיבל נתניהו כ-16 מיליון שקלים. 175 אלף דולר מתוך הסכום הזה הוא החזיר לחברה שבבעלותו של מילקובסקי,NMDM , וכך לטענתו הוא החזיר את ההלוואה. 

כעת, כשבג"ץ החזיר את ההחלטה על מימון הוצאות ההגנה במשפטו של נתניהו על ידי מקורביו, בהם גם מילקובסקי, לוועדת ההיתרים, חברי הוועדה צפויים לשאול את ראש הממשלה על הקשרים בינו לבין בן דודו, ומתי ואיך קנה את הנכסים שברשותו. 

כזכור, בסוף השבוע נחשף בחדשות 13 כי נתניהו הוא ככל הנראה זה שאישר את עסקת מכירת הצוללות הגרמניות למצרים, כך עולה מעדותו של עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון לשעבר. על פי העדות, גלעד העלה בפני הגרמנים הסתייגות ממכירת צוללות שלהן יכולות שעלולות לסכן את ביטחון ישראל למצרים, ונאמר לו כי נתניהו בעצמו אישר את העסקה.