המבקר שוחח עם יו"ר ועדת ההיתרים שהתפטר; ההערכה – לא יחזור בו

שפירא דן עם עוני חבש בנסיבות סיום תפקידו, בצל תמיכת הראשון בעמדת פרקליטי רה"מ כי יש לאפשר להם להופיע שוב בפני הוועדה. טרם התקבלה החלטה סופית בנושא

בווידאו: הסיבה המרכזית להתפטרות יו"ר ועדת ההיתרים

נאשם - כפוף לשימוע: מבקר המדינה יוסף שפירא שוחח הערב (רביעי) עם יו"ר ועדת ההיתרים עוני חבש, שהודיע לאחרונה על סיום תפקידו, לטענתו בשל העובדה כי "חש לחצים פוליטיים" בנוגע לדחיית בקשת ראש הממשלה למימון משפטו בידי מקורביו. השניים שוחחו על נסיבות התפטרות חבש. טרם התקבלה החלטה סופית בנושא, אולם על פי ההערכות, חבש לא יחזור לתפקידו.

הסיבה להתפטרותו של חבש לפני כשבועיים, הייתה כיוון שהרגיש שמבקר המדינה יוסף שפירא אינו מגבה אותו. זאת, בין היתר, בשל העובדה כי יוסף שפירא תמך בעמדת פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יש לאפשר להם להופיע שוב בפני הוועדה. בקשתם הוגשה לאחר שוועדת ההיתרים קבעה כזכור כי ראש הממשלה לא יוכל לממן את משפטו באמצעות מקורבים בעלי הון.

נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד במרכז למורשת בגין
 

נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד במרכז למורשת בגין ( חדשות 13)

 

בעתירה שהוגשה, נתניהו ופרקליטיו תקפו את חברי ועדת ההיתרים וטענו כי החלטתם התקבלה בחוסר סמכות ולוקה בחוסר סבירות קיצונית. "החלטה שגויה מיסודה, בלתי מידתית ובלתי סבירה בעליל, שניתנה בהיעדר סמכות", נכתב. "מול מערכה כבדה וחסרת תקדים זו והמשאבים העצומים שהשקיעה המדינה כדי לחקור ולגבש את החשדות בעניינו של ראש הממשלה, עומד אדם בודד ויחיד, בשר ודם, הנדרש לגייס משאבים אדירים, לצד תעצומות נפש כדי לממש את חזקת החפות העומדת לו ולהיאבק על חפותו".

"ההחלטה מבוססת ביסודה על מבחן שגוי שכלל וכלל אינו רלוונטי לענייננו, 'מבחן היכולת הכלכלית', שנועד בעיקרו לצרכים שונים כגון בקשה לפטור מאגרת בית המשפט. כשם שאין מקום למשוא פנים ולהצדקתו של אדם בדין רק בשל דלותו, כך אין גם מקום למשוא פנים לחיובו של אדם בדין, רק בשל היותו בעל אמצעים. הוועדה זקפה לחובת ראש הממשלה את מצבו הכלכלי, והיא כלל לא הייתה מוסמכת להיזקק לו והיא אף לא טרחה לברר אותו ולא אפשרה לרה"מ להתייחס לנושא. החלטת ועדת ההיתרים חותרת תחת עקרונות היסוד של השיטה, היא ניתנה בחוסר סמכות ובחריגה מסמכות והיא לוקה בחוסר סבירות קיצוני".

הוועדה קבעה אז כי מבחינה טכנית אין ערר על החלטתה הקודמת, אלא אם כן יש שינוי נסיבות דרמטי, מה שלטעמם לא היה המקרה. הוועדה ציינה כי נתניהו לא דיווח בבקשתו הראשונה על העובדה שכבר קיבל כסף מבן דודו נתן מיליקובסקי. בנוסף, נתניהו יחויב להחזיר את הכסף שקיבל, כ-300 מאות אלף דולרים. "המבקש (נתניהו) עצמו ובאי כוחו מילאו פיהם מים ולא הביאו עובדה משמעותית זו לידיעת הגורמים המוסמכים", נכתב בהחלטה.