נתניהו ובולסונארו, רויטרס

ברזיל: "ההחלטה בנוגע לשגרירות תצטרך לתרום ליציבות במזה"ת"

שר החוץ ארנסטו אראוג'ו אמר כי טרם הוחלט אם להעביר את הנציגות הדיפלומטית של מדינתו לירושלים, וציין כי ההכרעה בנושא תתקבל כך שתועיל לרגיעה באזור

שר החוץ של ברזיל, ארנסטו אראוג'ו, אמר היום (רביעי) כי טרם התקבלה ההחלטה אם להעביר את שגרירות מדינתו לירושלים. "ההחלטה שתתקבל תצטרך לתרום ליציבות האזורית", הוסיף אראוג'ו.

לפני כחודשיים פורסם בעיתון הנפוץ "פוליה", שיוצא לאור בסאו-פאולו, כי ממשלת סעודיה הזהירה את ממשלת ברזיל מפני העברת שגרירותה בישראל מתל-אביב לירושלים. כלי התקשורת פרסם מברק מסווג ובהול ששלח שגריר ברזיל בסעודיה למשרד החוץ בברזיליה ובו כתב כי בכירים סעודים הבהירו לו כי סעודיה מודאגת מהכוונה להעביר את השגרירות לירושלים וכי לא תראה בעין יפה מהלך שכזה.

 נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו ויורש העצר הסעודי בן סלמאן
 

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו ויורש העצר הסעודי בן סלמאן (רויטרס )

 

לפי הדיווח בעיתון הברזילאי שגריר ברזיל בריאד פלאביו מרגה נפגש שבוע קודם לכן עם תת-שר החוץ הסעודי, עבד אל-רחמן בן איבראהים א-ראסי, שביקש לשוחח איתו על סוגיית העברת השגרירות. מרגה כתב במברק ששלח למשרד החוץ בבריזליה כי הבכיר הסעודי ציין בפניו כי העברת השגרירות לא תעלה בקנה אחד עם היחסים הידידותיים בין סעודיה לברזיל ב-50 השנים האחרונות.

הבכיר הסעודי אמר לשגריר הברזילאי כי לאור מעמדה המיוחד של ברזיל כמדינה מובילה בתנועת המדינות הבלתי מזדהות ובקבוצת 77 המדינות המתפתחות העברת השגרירות הברזילאית לירושלים עלולה לעודד מדינות נוספות לעשות זאת "דבר ממנו סעודיה מודאגת ומוטרדת מאוד". הבכיר הסעודי ביקש מהשגריר הברזילאי להעביר את המסר הזה לממשלה בברזיליה.

השגריר הברזילאי ניסה להרגיע את הבכיר הסעודי ואמר שהיחסים עם סעודיה חשובים לברזיל וכך גם היחסים עם כל 22 חברות הליגה הערבית וכי היחסים הטובים עם ישראל לא באים על חשבון היחסים עם מדינות ערב.

 פגישה משולשת עם נתניהו, נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו
 

נתניהו לצד בולסונארו בעת פגישתם בברזיל, ארכיון ( אבי אוחיון /לע"מ)

 

עוד בטרם היבחרו הכריז נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו כי הוא מחוייב להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. בזמן ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בברזיל, אמר בולסונארו בריאיון לרשת אס.בי.טי כי "הישראלים וממשלתם הם שצריכים להחליט היכן נמצאת בירתם". עוד הוסיף: "ההחלטה כבר התקבלה, השאלה היא רק מתי ליישמה". נשיא ברזיל התייחס גם להתנגדות למהלך מצד מדינות ערב, ואמר כי סביר שמדינות קיצוניות יתנגדו - אולם ישנן אחרות שלא: "רבות ממדינות ערב תומכות בנו, או בארה"ב".