גנור תכנן מראש לחזור בו מעדותו - כדי להיטיב עמדתו • פרשנות

נראה שעד המדינה התכונן לקראת היום שבו יידרש לשנות את גרסתו, ונערך לקראתו מבעוד מועד. כעת הוא מנסה לשפר את תנאיו, בתקווה שלחץ הבחירות שברקע יסייע לו בכך

פרשת הצוללות: גורם בכיר במערכת אכיפת החוק סיפר לחדשות 13 כי מיקי גנור, שביקש לחזור בו מעסקת עד המדינה ונעצר אמש (שלישי), היה עד מדינה מושלם - הוא ידע שביום מן הימים תתגלה הפרשה, והכין את עצמו מבעוד מועד.

אף שבעבר נשמע גנור טוען כי הוא מעוניין לחזור בו מההסכם, הוא ביצע את המהלך אתמול בניסיון לשחק שחמט עם החוקרים והפרקליטות, במטרה לשפר את תנאיו ולחזק את עמדתו. גנור בנה על הלחץ שייווצר מהצעד כשברקע תקופת הבחירות ופרשת הצוללות שצפה מחדש. 

לדברי המקור, גנור הכין תיקיות מסודרות עם נקודות ודגשים מסומנים, והעביר את החומרים לחוקרים. ניתן לשער, כי החזרה בו מעדותו הקודמת סובבת סביב העניין הפיננסי. כלומר - גנור נתקל בבעיה מכיוון שלא הצליח להעביר את הכספים שלו מחו"ל לישראל. הפרקליטות רמזה כי לפחות חלק מהכסף יהיה כשר, אך הבנקים סירבו לקבל אותו. 

 
 
 
 מיקי גנור מפונה באמבולנס מלהב 433
 

מיקי גנור מפונה באמבולנס מלהב 433 (קוקו, ישראל היום)

 

גנור נקלע בעקבות זאת למצב שבו העסקה שהוא עשה גרועה, ויצא קירח מכאן ומכאן. הוא לא קיבל כלום, וגם נותר בלי האפשרות לשלם לעורכי דינו. מאדם שהיה רגיל לחיות ברמת חיים גבוהה מאוד, הפך גנור לאדם שאינו מצליח לסגור את החודש. 

בתוך כך, אמרה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' ב"עולם הבוקר" כי ההצפה המחודשת של פרשת הצוללות היא באשמת ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זאת פרשה קשה וחמורה יותר מהפרשות שאנחנו מכירים", אמרה יחימוביץ'. "היא נוגעת ישירות לביטחון ישראל. אם אכן נתניהו היה מעורב בפרשת הצוללות זאת ליגה שונה לחלוטין מפרשיות השחיתות שאנחנו מכירים", הוסיפה.

"מדובר בפגיעה קשה מאוד בביטחון ובהגנה על שלומה ועתידה של מדינת ישראל", האשימה יחימוביץ'. "היועמ"ש אביחי מנדלבליט, החליט מהר מאוד שלא להאשים את נתניהו במעורבות - אך יכול להיות שלא היו בידיו מספיק נתונים. כמו הנתון שאנו מכירים היום על קשריו האישיים של נתניהו עם מילקובסקי, שהשפיעו גם על הקשרים עם 'טיסנקרופ'".

 ח"כ שלי יחימוביץ'
 

ח"כ שלי יחימוביץ' (החדשות 13)

 

כאמור, אמש חזר בו גנור מעסקת עד המדינה ונעצר על ידי המשטרה בחשד לשיבוש הליכי משפט. גורמים בסביבתו של איש העסקים מסרו כי מצבו הנפשי קשה, וכי הוא מעוניין לפוצץ את העסקה. לחדשות 13 נודע כי גנור נפגש ביום שני עם פרקליטת מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי והודיע לה על כוונתו לסגת מעסקת עד המדינה.

גנור נחקר ביחידת להב 433, ועל פי המשטרה, ביקש לשנות את הגרסה שמסר בפרשה. במהלך החקירה, איש העסקים שינה את עדותו ואמר כי הכספים שקיבל הם תשלום עבור ייעוץ ולא שוחד. בעקבות הדברים, במשטרה ובפרקליטות נשקל לבטל את ההסכם עמו, והוא נעצר. במהלך מעצרו, חש גנור ברע ופונה לבית החולים אסף הרופא באמבולנס, אך שוחרר לאחר כמה שעות במצב טוב. 

בין היתר, אמר גנור בחקירתו כי "אני לא יכול לחיות עם האמירה ששיחדתי, לא כלפיי ולא כלפי אחרים. זה עניין של הפרקליטות, שהם יפרשנו את הדברים. קשה לי לחיות עם המונח שוחד. קשה לי להוציא את המילה הזו מהפה. אני לא מבקש שום דבר. זו העמדה שלי - שלא קשורה לשום דבר אחר".

מיכה לינדנשטראוס ובנימין נתניהו
 

מיכה לינדנשטראוס ובנימין נתניהו (רויטרס, כנס הרצליה )

 

בעקבות ההתפתחות, גורם משפטי אמר לחדשות 13 כי "לא נבטל את כתב האישום המתגבש. יש די ראיות חיצוניות להגיש כתבי אישום נגד המעורבים". גורם אחר הוסיף כי "התיק חזק גם בלי גנור". יש לציין כי במסגרת ההסכם עמו, קיים סעיף לפיו ניתן להשתמש בגרסתו, גם אם הוא חוזר בו מדבריו. על פי גורמי משפט, כל עדות שמסר גנור נתמכת בראיות חיצוניות, כך שהפרקליטות מרגישה שהיא יכולה ללכת עם התיק לכתבי אישום למרות פניית הפרסה של גנור.

בד בבד, לחדשות 13 נודע כי מבקר המדינה לשעבר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, ביקש מנתניהו הבהרות בקשר למכירת מניותיו בחברה לייצור פלדה שאחת הלקוחות שלה הייתה "טיסנקרופ" – כבר בשנת 2011.

פרקליטו של נתניהו דוד שמרון ענה לשאלת לינדנשטראוס במכתבים שפרושים על פני כמה חודשים. באחד מהם, שהגיע לידי חדשות 13, כתב שמרון כי "ב-29 בנובמבר 2010, מכר נתניהו את אחזקותיו בחברת "Mnsd" לחברת."Mndm" המכר היה חלק מעסקה שבה נמכרו כל הזכויות ב-"Mnsd" לחברת "גרפטק", שהינה צד שלישי ואין לה שום קרבה או קשר לנתניהו... חברת גרפטק הנ"ל רכשה את מלוא הזכויות כולל חלקו של מר נתניהו, שהיה חלק מ-Mnsd"". חברת "גרפטק", כאמור, מכרה פלדה לטיסנקרופ. 

נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד במרכז למורשת בגין
 

נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד במרכז למורשת בגין ( חדשות 13)

 

מוקדם יותר אתמול, נתניהו הגיב לפרסומי חדשות 13 כי הפרקליטות בודקת את המניות שהחזיק בחברת הפלדה - והרוויח 16 מיליון שקלים ממכירתן בשנת 2010. "אלו השמצות מצוצות מהאצבע", אמר. "אני לא קיבלתי אפילו שקל מעסקת הצוללות. הדבר הזה נבדק במסרקות ברזל על ידי הפרקליטות ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה. הם קבעו חד משמעית שאני לא חשוד בדבר ושאין שום דבר במעשיי. אבל אני מבין שגנץ ולפיד מאוד נלחצו, בלשון המעטה, מהפריצה האיראנית לתוך הטלפון של גנץ ולצורך זה הם מנסים להסיט את תשומת הלב".

"זה לא מפתיע אותי שיש להם שיפוט רע כל כך, משום ששניהם תמכו בהסכם הגרעין האסוני שאני נלחמתי בו, ולשמחתי יחד עם הנשיא טראמפ אנחנו רואים שינוי כיוון גם בארצות הברית", הוסיף. "אבל הם לא הבינו את זה, לדעתי עד היום הם לא מבינים עם מי יש לנו עסק והם לא אלה שיעמדו בראש מדינת ישראל כדי להדוף את איום האיראני. זה לא בשבילם".