שערוריית החנויות בשרונה: דוכנים שנרכשו במיליונים - לא הוקמו

מארגן הפרויקט הסכים למחוק ממפת התוכניות חנויות, לאחר ששיווק אותן לקונים. זאת, לכאורה, מכיוון שהיה חייב כסף לרוכשים אחרים. "ניגוד אינטרסים, חוסר שקיפות" • אנליסט

לטובת פרויקט הענק בשרונה ארגן איש הנדל"ן מוטי פלד קבוצת רכישה, שבמסגרתה נמכרו חנויות פביליון בין מבני הטמפלרים הגרמניים במתחם. מדובר בדוכני זכוכית מיוחדים שהוצגו בהדמיות ועל גבי שרטוטים אטרקטיביים למשקיעים, אך לא הוגשו מעולם לעירייה - על אף שהרוכשים כבר שילמו עבורן קרוב ל-20 מיליון שקלים.

במאי 2016 נחתם הסכם בין הנהלת הפרויקט לחברה פרטית בשם "טמפלרים בשרונה", שבה שולטים האחים אייל ומורן דייזי. השניים פעלו במרץ מול העירייה כדי לסכל את הפביליונים ששווקו סביבם והתוצאה – חנויות שעלו מיליונים בקבוצת הרכישה היקרה בישראל לא נבנו מעולם.

 האזור שבו אמור להיבנות פרויקט דיור יוקרתי בשרונה
 

אזור שבו אמור להיבנות פרויקט דיור יוקרתי בשרונה, ארכיון ( החדשות 13)

 

"חסר בחוזה דבר אחד וברור, המוצר עצמו", אמרו הרוכשים. "אחרי שכבר שילמנו את הכסף, נודע לנו שהפביליונים בכלל לא קיימים". עו"ד יורי נחושתן, ראש משרד נחושתן-יוגב שמייצג רוכשי חנויות בשרונה, הסביר: "למעשה החברה מכרה את אותו שטח לשני רוכשים שונים. יש עסקה נוגדת".

מארגן הקבוצה, מוטי פלד, הסכים לכאורה למחוק מהמפה את הפביליונים, לאחר ששיווק אותם לקונים. בהקלטה סמויה שנעשתה על ידי חברת המודיעין והחקירות "ויצמן יער" טוענת מורן דייזי, שפלד חייב לה לאחר שסייעה לו כלכלית: "מוטי פלד, במסגרת השיווק שלו, היה צריך להשלים כסף. איכשהו הגיע לאח שלי. שמנו הלוואה, שהחלטנו שאנחנו לא מושכים, אנחנו קונים בה מוצר – וצבענו אותה בתור נכסים". "זה ניגודי אינטרסים, חוסר שקיפות, בקבוצת רכישה זה משחק 'סכום אפס'. מי שמקבל טובות הנאה זה על חשבון שאר הקבוצה", אמר עו"ד נחושתן.

נכון להיום, למשקיעים מציעים רק חלופות מפוקפקות - בתוכנית החלופית החנויות מוצמדות לשולי הבניינים הצדדיים, או שפונות בכלל אל העורף: מחוץ ללב הפועם של שרונה.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "לא הוצגו לעירייה תוכניות לאישור, כפי שצירפתם בפנייתכם".