פרשת הצוללות: המבקר דרש מרה"מ הבהרות על מניותיו – כבר ב-2011

לחדשות 13 נודע כי מיכה לינדנשטראוס ביקש מפרקליט נתניהו לפני כתשע שנים הסברים בנוגע למניות שהחזיק בחברה לייצור פלדה, שאחת הלקוחות שלה הייתה "טיסנקרופ"

פרשת הצוללות: מבקר המדינה לשעבר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, ביקש מראש הממשלה בנימין נתניהו הבהרות בקשר למכירת מניותיו בחברה לייצור פלדה שאחת הלקוחות שלה הייתה "טיסנקרופ" – כבר בשנת 2011. כך נודע הערב (שלישי) לחדשות 13.

פרקליטו של נתניהו דוד שמרון ענה לשאלת לינדנשטראוס במכתבים שפרושים על פני כמה חודשים. באחד מהם, שהגיע לידי חדשות 13, כתב שמרון כי "ב-29 בנובמבר 2010, מכר נתניהו את אחזקותיו בחברת "Mnsd" לחברת."Mndm" המכר היה חלק מעסקה שבה נמכרו כל הזכויות ב-"Mnsd" לחברת "גרפטק", שהינה צד שלישי ואין לה שום קרבה או קשר לנתניהו... חברת גרפטק הנ"ל רכשה את מלוא הזכויות כולל חלקו של מר נתניהו, שהיה חלק מ-Mnsd"". חברת "גרפטק", כאמור, מכרה פלדה לטיסנקרופ. 

 
 
 
רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
 

פרשת הצוללות - נתניהו, מיליקובסקי (רויטרס)

 

מוקדם יותר היום, נתניהו הגיב לפרסומי חדשות 13 כי הפרקליטות בודקת את המניות שהחזיק בחברת הפלדה - והרוויח 16 מיליון שקלים ממכירתן בשנת 2010. "אלו השמצות מצוצות מהאצבע", אמר. "אני לא קיבלתי אפילו שקל מעסקת הצוללות. הדבר הזה נבדק במסרקות ברזל על ידי הפרקליטות ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה. הם קבעו חד משמעית שאני לא חשוד בדבר ושאין שום דבר במעשיי. אבל אני מבין שגנץ ולפיד מאוד נלחצו, בלשון המעטה, מהפריצה האיראנית לתוך הטלפון של גנץ ולצורך זה הם מנסים להסיט את תשומת הלב".

"זה לא מפתיע אותי שיש להם שיפוט רע כל כך, משום ששניהם תמכו בהסכם הגרעין האסוני שאני נלחמתי בו, ולשמחתי יחד עם הנשיא טראמפ אנחנו רואים שינוי כיוון גם בארצות הברית", הוסיף. "אבל הם לא הבינו את זה, לדעתי עד היום הם לא מבינים עם מי יש לנו עסק והם לא אלה שיעמדו בראש מדינת ישראל כדי להדוף את איום האיראני. זה לא בשבילם".

גנץ: "אופן קבלת ההחלטות בפרשת הצוללות - תהליכים שאינם בריאים לישראל"

בתוך כך, גנץ התייחס היום בריאיון לחדשות 13 לפרשה, והגיב לכך שבעבר התייחס לפרסומים אודותיה באופן מרוכך יותר. "הגילויים האחרונים, גם בענייני הכספים שאני מניח שיבדקו, וגם בענייני האופן שבו התקבלו החלטות והתזמונים שלהן, לצערי הביאו אותי למקום שבו האמונה הגדולה שלי שאף אחד בדרג המדיני לא עושה שיקולים פרט לשיקולים לאומיים - קיבלה חבטה קלה", אמר יו"ר כחול לבן.

 יו"ר כחול לבן בני גנץ בריאיון לתמר איש שלום
 

יו"ר כחול לבן בני גנץ בריאיון לתמר איש שלום (החדשות 13)

 

"אמרתי שבסיטואציה שנוצרה לא אוכל לשבת עם נתניהו, ובעיניי היא רק החמירה מאז", הבהיר יו"ר כחול לבן והוסיף כי "הן בתחום החברות שמעורבות בכך, ובעיקר, וחשוב מכך, האופן שבו התקבלו החלטות אסטרטגיות לרכוש צוללות ולאפשר לגרמניה להעביר צוללות למצרים - נראה לי תהליכים מאוד לא בריאים למדינת ישראל". "לא נשב עם נתניהו", חרץ גנץ. "הדבר היחידי שיכול לשנות את הסיטואציה - שהוא יצא אחרת מהשימוע. לצערי, אני לא רואה את זה קורה".

"אי אפשר בשום פנים ואופן שתהיה איזשהי שריטה ביושרה הציבורית שעוסקת בעניין הזה, ולכן חייבים לבדוק את זה", אמר יו"ר כחול לבן. "אני מצטער, אני לא יודע מה קרה לאיש, אני חשבתי שאני רואה משהו אחר. הוא זז מהכביש, ואני לא מבין מה קרה לו". "בנימין נתניהו שאני רואה עכשיו אינו בנימין נתניהו שאני הכרתי", טען גנץ. "יש עליו אגדה שכדאי שננפץ אותה. כולם אמרו כל הזמן 'רק ביבי, אי אפשר כלום'. מסתבר שהופעתי - ואפשר אחרת. אגדה מספר אחת הלכה הצידה".

בשבוע שעבר, כאמור, נחשף בחדשות 13 כי ראש הממשלה החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם בן דודו, נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז פרשת הצוללות. כעת, הפרקליטות בודקת את הקשר בין המניות שהחזיק נתניהו לפרשת הצוללות, שיכולה לקשר אותו לפרשה. למחרת פורסם כי בנובמבר 2010 מכר נתניהו מכר את מניותיו בחברה בסכום של 4,300,873 דולר, שהם 15,814,310 שקלים.

נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד במרכז למורשת בגין
 

נתניהו (החדשות 13)

 

לפני כחודש וחצי, נתניהו ביקש מוועדת ההיתרים של משרד מבקר המדינה שמיליקובסקי ייטול חלק ממימון משפטו. הוועדה דחתה לאחרונה את בקשה, וציינה כי בשנת 2009, הוועדה קיבלה בקשה אחרת של נתניהו שבן דודו ישלם לו מס על מניות שנתניהו החזיק בחברה לייצור פלדה יחד עמו ומכר אותן. כאמור, אחת הלקוחות העיקריים של אותה חברה לייצור פלדה היא "טיסנקרופ".

ראשי מפלגת כחול לבן, התייחסו לפרסום ואמרו: "פרשת הצוללות רחוקה מלהסתיים. העובדה שנתניהו היה בעל אינטרסים כספיים ישירים בסוגיות הכי קריטיות לביטחון ישראל - חורגת אפילו מהגבולות שלו". 

"מגיעה לציבור בישראל תשובה למה קרובי משפחתו והאנשים הקרובים אליו ביותר קיבלו עמלות במיליוני יורו על העסקה הביטחונית הרגישה ביותר בתולדות המדינה", נמסר מהמפלגה, "מגיעה לנו תשובה למה הוא אישר את עסקת הצוללות עם מצרים והסתיר זאת ממשרד הביטחון וצה"ל".